Обмінники закриють щоб стабілізувати курс гривні

Економіка
21.01 17:20
444
0

Щоб підвищити курс гривні керівництво НБУ вирішило закрити частину обмінників, підвищити облікову ставку НБУ та збільшити відповідальність інвесторів за невиконання плану по оздоровленню банків.

Старший аналітик Міжнародного Центру перспективних досліджень Олександр Жолудь називає такі кроки боротьбою із наслідками, а не причиною, і прогнозує від них лише косметичний ефект.

"Ті міри, котрі зараз приймає Національний банк можна скоріше назвати допоміжними мірами. У Нацбанку вирішили позакривати обмінники через те, що поки банки не продають валюту, в обмінниках її можна придбати. Але це тільки зажене валютників у тінь. Щодо підвищення облікової ставки, то це просто не подіє. Облікова ставка Нацбанку – це той процент, під який НБУ позичає власні кошти банкам, але в Україні далеко не кожен банк може звернутися до НБУ за позикою. Щодо посилення відповідальності – це теж мало дієвий крок. Якщо приходить інвестор, він або робить усе можливе для об'єкту інвестицій, або просто не може "витягнути" - тому збільшувати відповідальність тут безглуздо." - говорить Жолудь.

Натомість, стримування Нацбанком офіційного курсу гривні експерт вважає правильним кроком. Таким чином регулятор рятує банківську систему від краху.

"Є банківська система. Оскільки кожен банк працює в Україні – його уставний капітал (а це 10% активів зазвичай) має бути саме у національній валюті – тобто у гривні. А от кредити банки чимало видавали у валюті, та й депозити приймали у валюті – а по депозитах треба нараховувати відсотки, також у валюті. Тому Нацбанк і прийняв рішення – зафіксувати курс на рівні 15,77 грн. за 1 долар, аби капітал банків не знецінився від швидкого стрибка долара. Якби курс відпустили, банки просто не змогли б виконувати зобов'язання перед своїми вкладниками та кредиторами"

На думку аналітика, аби стабілізувати гривню, зараз у Нацбанку є два виходи.

"Можна чекати, коли міжнародні валютні організації нададуть Україні кошти. Тоді до нас надійде валюта, попит на неї знизиться і курс знизиться сам по собі. Інший варіант – трохи гірший – якщо валюта не надійде, Нацбанку доведеться самотужки, поступово підвищувати курс з 16 гривень до реальної вартості – 20 гривень за 1 долар. Це може боляче вдарити по деяких банках." - каже Олександр Жолудь.

Голова Нацбанку України Валерія Гонтарєва у своєму виступі в Верховній Раді заявила, що НБУ планує відмовитися від фіксованого курсу і розраховує на допомогу міжнародного валютного фонду.

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

ПолітикаВибір редакціїРозслідування18.01
Loading...

Вибір редакції


ПолітикаВибір редакціїРозслідування08.01
ПолітикаВибір редакціїРозслідування05.01
все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори