«Вартість долара залежатиме від військових дій на Сході» - експерт

Економіка
22.04 23:05
Володимир Мукан
1917
0

Курс долара на міжбанківському ринку почав рости. Зараз американську валюту продають за 22,8 грн, а купують за 22,5. Це майже на півтори гривні дорожче, ніж минулого тижня.

- Вище 23 гривень вартість долара не підвищиться. Нацбанк адміністративними методами тримає американську валюту в коридорі 21-23 гривні. Чи вдасться НБУ це робити й надалі, залежить від низки факторів, - говорить "Знай" Віталій Кравчук, старший дослідник Інституту економічних досліджень. Він розповідає, що впливає на курс долара в Україні.

Теперішній курс економічно виправданий?

- Він навіть трохи занижений. Адже витрати з України на імпортні товари суттєво знизилися, Нацбанк не викидає мільярди гривень на підтримку курсу, як це було у 2012-2013 роках. Думаю, якщо б ще не було підвищеного попиту на іноземну валюту, долар би коштував на 2-3 гривні дешевше, ніж зараз.

Матеріал з темою Долар на міжбанку подешевшав на 1,14 гривні

Вартість долара на рівні 21-23 гривні тримається вже майже місяць завдяки адміністративним методам НБУ?

- Це останній чинник. Перші дві причини, які впливають на збереження курсу в цьому коридорі, це позика Міжнародного валютного фонду та затишшя війни з росіянами. Позикою МВФ вдалося поповнити золотовалютні резерви Нацбанку. Тепер він має додаткові важелі впливу на курс. Якщо попит на долари збільшуватиметься, НБУ продаватиме на міжбанку більше доларів. Цим гаситиме попит, а отже, й динаміку зростання вартості американської валюти. Конфлікт на сході впливає на курс безпосередньо. У Донецькій і Луганській областях зосереджено багато підприємств, що виробляють товари на експорт. Це хімічні, металургійні, машинобудівні заводи. Як тільки активізуються військові дії, ці підприємства скорочують виробництво, продають менше товарів за кордон. Тому в Україну заходить менше валюти. Як наслідок, вона дорожчає.

Які адміністративні заходи використовує Нацбанк для стримування росту долара?

- Обмеження купівлі американської валюти фізичними особами до 3 тисяч гривень. Зобов'язування експортерів продавати 75 відсотків валютної виручки. Також Нацбанк став більше контролювати імпортерів.

Наскільки впливають на курс диверсії російських банків?

- У нас настільки хитка економіка, що і валютних диверсій не треба. Достатньо лише поширити інформацію в ЗМІ про падіння гривні та активізацію бойових дій на Сході. Як наслідок, бізнесмени починають панікувати, намагаються перевести всі свої ресурси в долари. Починається штучний ажіотаж на американську валюту, її лишається на ринку менше, ніж потрібно. Тому вона дорожчає.

В чому небезпека росту долара для української економіки?

- По-перше, знижується купівельна спроможність українців. Адже вся іноземна техніка, розхідні матеріали для електроніки та автомобілів дорожчають. По-друге, після росту долара падає гривня. Багато фірм-посередників з перепродажів користуюся нестабільною ситуацією і спекулятивно піднімають ціни. І тоді вже девальвація гривні стає неконтрольованою. Подібна ситуація була у жовні-листопаді минулого року.

Чи є ймовірність того, що вартість долара опуститься нижче 20 гривень за долар?

- Цього та наступного місяця навряд чи. Але в майбутньому така ймовірність є. Це станеться, якщо влада вирішить ситуацію на Сході, створить умови для збільшення експорту та не збільшуватиме імпорт.

Автор матеріалу: Володимир Мукан

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

ПолітикаВибір редакціїРозслідування22.01
ПолітикаВибір редакціїРозслідування18.01
Loading...

Вибір редакції


ПолітикаВибір редакціїРозслідування08.01
ПолітикаВибір редакціїРозслідування05.01
СуспільствоВибір редакціїРозслідування03.01
все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори