"Квіташвіллі звільнили, бо він навіть не почав боротися з корупцією" - експерт

Економіка
07.07 09:25
Володимир Мукан
2553
0

Міністр охорони здоров'я України Олександр Квіташвіллі пішов у відставку.

За його словами, це ініціатива фракції, яка його висунула.

"Йому як міністру не дали запровадити жодної реформи, адже в медичній сфері ще й досі процвітає фармацевтичне лобі та корупція", - говорить "Знай" голова правління "Антикорупційної ради України" Богдан Якимюк.

На його думку, виною міністра є те, що він не почав боротьби з корупцією.

"Не було відкрито гучних справ проти чиновників у Міністерстві, які лобіюють інтереси власників фармацевтичних підприємств. Квіташвіллі мав би почати роботу в міністерстві разом із генпрокуратурою. А він взявся за реформи. І так зрозуміло, що з колишніх працівників Міністерства охорони здоров'я ніхто не зацікавлений у реформах. Їм вигідна теперішня ситуація, за якої у них є можливість отримувати відкати, частку від хабарів тощо", - каже фахівець.

Раніше критика в бік Олександра Квіташвіллі лунала і від депутатів Блоку Петра Порошенка, і від голови Одеської області Міхаіла Саакашвіллі.

"Думаю, президент дав міністру певний термін для впровадження реформ. Квіташвіллі не встиг, ось і йде у відставку", - вважає Богдан Якимюк.

Читайте також "Наступним після Квіташвілі у відставку піде Аваков" - політолог

Корупція у медицині починається із рівня поліклінік і районних лікарень і закінчується Міністерством охорони здоров'я.

Найпоширенішим заробітком у медичних закладах є "благодійна допомога". Пацієнта просять платити від 20 до 1000 гривень, залежно від закладу. Ніби то гроші використають на ремонт і закупівлю препаратів.

"Насправді, це вимагання грошей. Якщо людина не внесе їх, їй не зроблять аналізів, не нададуть допомоги, не введуть потрібні медикаменти. Немає ніякого контролю над використанням цих коштів. Суму внесків ніхто не фіксує на державному рівні, за них цілеспрямовано нічого не купується. Благодійні внески просто розподіляються між медпрацівниками", - каже Богдан Якимюк.

Великий відсоток лікарів отримують гроші від виписування рецептів на конкретні медикаменти. Отримують гроші від фірм-постачальників. Зазвичай це 10-15 відсотків від вартості виписаних ліків.

"Доходить вже до того, що лікарі на рекламних буклетах ставлять свою лікарську печатку, надану державою. Така печатка ніби то надає знижку в аптеці. До нас звернулася одна пацієнтка із Києва. Їй лікар у Голосіївському районі виписав "Кливаз" від "Фарма-старт". Жінка пішла в аптеку, а насправді ніякої знижки на препарат не було передбачено. Вона купила все одно його. Потім виявилося, що ці ліки при її хворобі їй протипоказані".

Кожну хірургічну операцію та пологи проводять після того, як пацієнт заплатить лікарю. Зазвичай це 2-7 тисяч гривень.

"У наших людей вже давно подвійні стандарти. З одного боку, їм не подобається корупція. З іншого, вони дають хабар, бо бояться, що лікар неякісно проведе операцію. Хоча насправді наші лікарі вже звикли до "подяки" за кожне хірургічне втручання. Тому особливо не стараються. Якби їм платила одна людина з 10-20, тоді так, вони більше старалися. А так платить кожен. Це вже норма. Гроші за операції чи якісь інші послуги часто йдуть вище по посадових ступенях. Кожен медпрацівник віддає певний відсоток своєму керівнику".

Завідувачі медзакладів отримують дохід від розміщення аптек, кіосків із пресою, діагностичних кабінетів тощо.

"Здебільшого цим займаються не так завідувачі конкретних лікарень і поліклінік, як керівництво медсферою у місті чи області. Самостійно розміщують торгові точки хіба що завідувачі пологових будинків. Зазвичай у них є зв'язки із депутатами, міністрами, тому вони ні від кого не залежать. Взагалі в пологових будинках найбільша корупція. Мало хто не платить за пологи. Всі бояться ризикувати життям немовлят", - зауважує Богдан Якимюк.

Найкрупніші корупційні схеми працюють на рівні Міністерства охорони здоров'я. Там влаштовують тендери на закупівлю ліків і медичного обладнання, віддають перевагу тим учасникам, які більше заплатять. Купують у нього ліки або обладнання за завищеною ціною.

"Ліки купують переважно на підприємствах українських олігархів. Потім розподіляють ті ліки у ті медзаклади, як теж можуть дати більші відкати. А в тих медзакладах лікарі продають державні ліки своїм пацієнтам. Кажуть, держава нічого не виділяє. Деякі продають із 50-відсотковою знижкою".

Автор матеріалу: Володимир Мукан

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


ПолітикаВибір редакціїРозслідування08.01
ПолітикаВибір редакціїРозслідування05.01
все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори