Битва за бюджет: чого очікувати від головного кошторису країни

Економіка
14.12 19:40
Юрій Кравчук
858
0

Щороку 31 грудня хтось ходить до лазні, в той час, як українські парламентарії до цього дня відчайдушно намагаються затвердити головний фінансовий документ, за яким країна житиме протягом усього наступного року. Традиція, що склалася за довгі роки незалежності, залишається непорушною і за нинішньої "нової незлочинної влади".

Однак, на відміну від "попередників", які постійно збільшували дефіцит держбюджету внаслідок підвищення пенсій і стабілізації курсу, "нові мітли" вирішили мести в бік підвищення заробітних плат. Про те, чого чекати від держбюджету 2017 в світлі обіцянок Кабміну, читайте далі в матеріалі порталу "Знай.ua".

Вдаримо зарплатою по бідності (і пільгах заодно)!

Однією з ключових подій в історії "покращення" життя простих українців, анонсованою на наступний рік з легкої руки Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана ще на початку листопада, стане небувале і небачене підвищення мінімальної заробітної плати в 2 рази. Нововведення, яке вже встигло обрости безліччю "але". Наприклад, "мінімалку" піднімуть, але прожитковий мінімум - практично не зміниться. Зарплати підвищать, але не бюджетникам.

Битва за бюджет: чого очікувати від головного кошторису країни

Як вже багатьом стало відомо, в обов'язковому порядку ця норма буде діяти для працівників приватного сектора. А це означає, що їх керівники тепер, по ідеї, будуть платити більше податків, за рахунок чого планують наповнити бюджет і, ймовірно, підвищити зарплати бюджетників або залатати якісь інші дірки бюджету.

Як мінімум, за рахунок такого підвищення можна буде зменшити суму, призначену для субсидування населення, гостра необхідність в якому з'явилася через підвищення тарифів на послуги ЖКХ. Таким чином ті, хто раніше "отримував мінімалку" в розмірі 1600 гривень і відповідну субсидію, в більшості випадків будуть отримувати вдвічі більше, що автоматично "зменшить" тарифне навантаження на бюджет їх сімей, а, як наслідок, і на держбюджет.

Читайте також: Київрада затвердила новий бюджет столиці

Щоправда, існує побоювання, що в умовах такої "зобов'язалівки" роботодавець почне масово виводити своїх працівників у тінь, виплачуючи їм зарплату в конвертах або переводячи їх на неповний робочий день. Одним словом, може трапиться так, як вже сталося зі зниженням відрахувань ЄСВ, яке за планом мало збільшити доходи держбюджету, а за фактом - "не змогло". Подібний сценарій, ясна річ, загрожує подальшим збільшенням дефіциту держбюджету.

Битва за бюджет: чого очікувати від головного кошторису країни

Тим часом у Верховній Раді

Ну, а поки Володимир Гройсман на засіданні Кабміну розповідав про прихід кращих часів, в парламенті вже лежав Законопроект № 5130 (від 15.09.2016) зі скромною назвою "Проект Закону про внесення змін до деяк законодавчий актів України". З одного боку, в ньому було закріплено відповідне довгоочікуване "покращення", з іншого - він підніс кілька несподіваних сюрпризів, пов'язаних з подальшим підвищенням зарплат.

Так, наприклад, раніше мінімалка індексувалася відповідно до зміни прожиткового мінімуму, а тепер буде встановлюватися раз на рік. Мінімальна тарифна ставка (мінімальний оклад у бюджетників) не повинен був бути нижчим за мінімальну заробітну плату, тепер же не нижче прожиткового мінімуму. Максимальна пенсія, яка сягала 10 прожиткових мінімумів, тепер не повинна перевищувати 10.740 гривень. Ну і на останок пару слів про особисте життя: наприклад, раніше не допускався збір інформації про фізособу. Тепер же, Мінфін може займатися цим навіть без згоди самої особи.

Битва за бюджет: чого очікувати від головного кошторису країни

Але, як то кажуть, від цього вже нікуди не дітися. Адже 06.12.2016 о 17:36 вечора відповідний документ за рішенням аж 227 народних обранців (для прийняття потрібно було 226 голосів) перейшов з розряду проектів в розряд Законів України.

Акт законотворення

Але на цьому сюрпризи від Верховної Ради і Кабміну не закінчуються. Того ж таки 15 вересня 2016 року разом з проектом № 5130, в Раді був зареєстрований і законопроект № 5132 з трохи більш осмисленою назвою "Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України стосовно забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році".

Битва за бюджет: чого очікувати від головного кошторису країни

Забігаючи наперед відзначимо, що, на щастя, цей документ був прийнятий тільки в першому читанні і, чисто теоретично, ще може бути видозмінений і відкоректований до своєї повторної появи під куполом. Адже в цьому документі, з метою "забезпечення збалансованості бюджету" на наступний рік, планується підняти практично всі можливі акцизи.

Що ще здорожчає?

У згаданий законопроект закладено підвищення акцизу на лікеро-горілчану продукцію на 20%, на вино і слабоалкогольні напої на 12%, специфічної ставки акцизу на тютюнові вироби на 30% і адвалорної ставки (на них же) - на 3%. При цьому, як показує практика, внаслідок здорожчання офіційної продукції, існує великий шанс появи на ринку потенційно небезпечної неофіційної міцної продукції.

Крім того, цей же документ пропонує майже в 500 разів (саме разів – з 40,92 гривень до 20.000 гривень за один мегагерц) збільшити плату за користування радіочастотним ресурсом в діапазоні 2300-2400 МГц і 2500-2690 МГц - тобто тих, які використовують деякі оператори мобільного зв'язку.

Ну і, звичайно ж, акциз планують підвищити на дизельне паливо. Вірніше, на якісне дизельне паливо Євро-4 і Євро-5 з більш низьким вмістом сірки. Вгадайте, до чого це призведе? Правильно, до того, що буде вигідніше возити дешевше ДП стандарту Євро-3. Ну, або завозити якісніший продукт, за вищою ціною.

Битва за бюджет: чого очікувати від головного кошторису країни

Винуватець торжества

І якщо з 5130-м законопроектом вже нічого не вдієш. Сутність другого (5132-го) - нагадує, скоріше, розмінну монету, за допомогою якої "адміністрація країни" планує і наповнити, і виторгувати потрібний бюджет. Не дарма, напевно, його проект № 5000, був зареєстрований в Раді того ж таки 15 вересня 2016 року.

Думка фахівців

Ну, а поки депутати і члени уряду вирішують долю головного фінансового документа країни, ми звернулися до українських експертів-економістів з питанням про те, якого подарунка нам з вами варто очікувати від них під наші новорічні ялинки.

Олександр Охріменко, голова Українського аналітичного Центру

"Всім цікаво, чи затвердять бюджет на наступний рік безпосередньо до початку цього наступного року. При цьому, практично ніхто не ставить питання про те, що стало з бюджетом торішнім. Наскільки він був чи не був виконаний, що там з інфляцією і девальвацією. Важливість цих показників для нас ані трохи не нижча.

За прогнозами Кабміну, на 30% зростуть доходи з фізосіб (ред .: в наслідок підвищення мінімальної зарплати). Але якщо цього не станеться, швидше за все, будуть перекривати нестачу емісією гривні. Оскільки, зростає й видаткова частина, та й потрібно обслуговувати держборг.

Відносно законопроектів і підвищення акцизів, скажу, що як тільки дорожчає паливо - підвищується вартість перевезення та виробництва сільськогосподарської продукції, а, отже, дорожчають і самі продукти харчування.

Якщо в двох словах охарактеризувати майбутній бюджет, я впевнений, дива не буде, буде звичайна стагнація", - говорить Охріменко і вже на правах сумного жарту додає: "Залишилося почекати всього 27 років. Адже, як показує історія, "Руїна" в Україні триває не більше 30 років".

Андрій Новак, голова Комітету економістів України

"Щоб робити обґрунтовані висновки, потрібно дочекатися остаточного документа (ред .: бюджету). Одне, щоправда, зрозуміло вже зараз: в процесі прийняття бюджету - нічого не змінилося. Не виключено, до речі, що в останній момент депутати приймуть якісь нові закони, що дозволяють зменшити дефіцит бюджету. Тому висновки, про те, що готує нам під Новий рік Верховна Рада, робити поки складно.

Відносно підвищення акцизів - це найпростіший із способів для наповнення бюджету. При цьому, ясна річ, якщо дорожчає первинна складова собівартості (паливо або енергоресурс), це впливає на ціну самого продукту" - коментує ситуацію експерт.

Теги: бюджет України, Гройсман, Кабмін, бюджет 2017, Верховна Рада
Автор матеріалу: Юрій Кравчук

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

Африканська авантюра Росії: навіщо Путіну військова база у Джібуті
ЧитальняАналітика 25 лютого

Додалися до цього непрості відносини з Іраном, складнощі з Туреччиною. У результаті російська дипломатія отримала низку складних завдань. Однак це […]

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори