"Мусимо відмовитися від централізованого опалення, щоб не купувати газ в Росії"

Економіка
16.07 11:22
Володимир Мукан
975
0

Україна купить у Румунії 1-2 мільярди кубометрів газу наступного року. Сусідня країна поставлятиме своє надлишкове блакитне паливо. Про це розповів Ігор Прокопів, президент "Укртрансгазу".

За його словами, Україна поступово стає енергонезалежною від Росії.

економіст Борис Кушнірук.
"До енергонезалежності нам ще далеко. Для цього потрібно багато працювати і змінити всю систему газопостачання й продажу сировини в Україні", - говорить "Знай" економіст Борис Кушнірук.

Читайте також Американці хочуть допомогти Україні стати енергонезалежною

Україна має скоротити споживання газу із 40 мільярдів кубометрів газу до 20-25. Однак для цього потрібно повністю перебудовувати систему споживання газу населенням і крупними підприємствами. Частину з них потрібно перевести на інші види палива.

"Однак першим кроком до зменшення споживання газу має бути реформування у постачанні блакитного палива. Зараз деяким структурам вигідне надмірне споживання газу. Наприклад, облгази ще й досі прокручують корупційні схеми. Вони користають тим, що населення споживає менше палива, ніж виділяє для цього влада. Залишок пільгового газу продають приватним підприємствам. Отримують за це мільйони", - говорить Борис Кушнірук.

Він вважає, що НАК "Нафтогаз" варто поділити на кілька підприємств. Одне займатиметься продажем газу на оптовому ринку. Інше - транспортуванням. Продавати газ насленню мають приватні компанії. Облгази треба закрити.

"Важливо, щоб приватників було багато, тоді вони в конкурентній боротьбі між собою за споживачів зменшуватимуть свою націнку. Якщо таку реформу проведуть, то продаж газу буде подібним до продажу інтернету. Основні кабелі спільні, а провайдери різні. Таким чином, ми скоротимо споживання газу, бо приватники не прокручуватимуть корупційних схем", - вважає економіст.

Читайте також Третину газу Україна отримає зі Словаччини

На потужностях українських добувних компаній можна добувати понад 21 мільярд кубометрів газу. Проте через окупацію росіянами Криму да Донбасу, Україна може добувати не більше 13 мільярдів кубометрів. Для потреб населення та теплокомуненерго потрібно 21 мільярд кубометрів у рік.

"Це якщо розраховувати по цьогоднішніх нормативах для населення. Насправді люди споживають менше, тому і газу йтиме на третину менше", - говорить фахівець.

Він вважає, що потрібно перевести на мазут і пелети підприємства теплокомуненерго, утеплити всі будівлі та запровадити дієву програму з енергозаощадження.

"Це мають бути державні кредити на 10-15 років. Їх мають видавати на твердопаливні котли, вікна і утеплювальні матеріали".

Читайте також В Україні скоротився видобуток газу

Україна може задоволятися своїм паливом і невеликим імпортом із Західної Європи, однак цього можна досягнути за 3-5 років, порахували у Міжнародному центрі перспективних досліджень.

Олександр Жолудь, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень.
"Звісно, потрібно переводити на тверде паливо господарства населення, деякі підприємства, утеплювати будинки. Однак цього замало. Потрібні радикальні зміни, які суттєво скоротять не лише витрати на імпортний газ, а й на утримання різноманітних систем з постачання газу. Найкращим варіантом є відмова від централізованого опалення та гарячої води", - вважає Олександр Жолудь, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень.

Відмовившись від Теплокомуненерго та міських котелень, Україна заощадить від 7 до 11 мільярдів кубометрів газу. При нинішніх нормах споживання блакитного палива може вийти на 29-27 мільярдів кубометрів у рік.

"Держава б могла, починаючи з цього року інвестувати у індивідуальне опалення і покласти край надмірному імпорту енергоносіїв. Завдяки переведенню багатоквартирних будинків на індивідуальне опалення та підігрів води, можна буде скоротити і споживання вітчизняного газу. Адже населення буде більш зацікавлене економити енергоносії, щоб менше за них платити", - каже експерт.

Нагадаємо, у сусідня Польща споживає у рік 15,1 мільярд газу.

Автор матеріалу: Володимир Мукан

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

ПолітикаВибір редакціїРозслідування18.01
Loading...

Вибір редакції


ПолітикаВибір редакціїРозслідування05.01
СуспільствоВибір редакціїРозслідування03.01
все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори