120 років "золотій лихоманці" і її золотим плодам (відео)

Цікаво
04.04 21:05
Алла Законова
3042
0

Рівно 120 років тому, 4 квітня 1896, на Алясці стартувала друга серія американської "золотої лихоманки". Першу, за півстоліття до цього, Америка пережила у Каліфорнії.

Золотий бум породив хвилі міграції, розвиток міст, економічний підйом і подальшу депресію, а ще величезна кількість культурних артефактів і ноу-хау в області повсякденних продуктів споживання, якими ми користуємося донині.

То зліт, то посадка

Безумовним уособленням і гімном американської "золотої лихоманки" стали Сан-Франциско зокрема і Каліфорнія в цілому. Крихітне поселення Сан-Франсиско перетворилося в бурхливо зростаюче місто, в якому чисельність населення зросла з тисячі чоловік до 25 тисяч. Каліфорнія - колишня частина мексиканської імперії, а потім республіка - увійшла до складу США. Сьогодні "золотий штат" - найбільш населений в Америці.

Коли золото виявили на Юконі, на Аляску передбачувано рушила величезна кількість людей, але склад золотошукачів радикально відрізнявся від першої "каліфорнійської хвилі", більшу частину якої складали авантюристи, шукачі пригод і емігранти з Латинської Америки, Азії, Європи і Австралії.

120 років золотій лихоманці і її золотим плодам

Читайте також: "Золотий потяг" у Польщі - легенда

Новини про багатства Клондайка досягли Штатів в період фінансової кризи та тотального безробіття. Спробувати щастя на Аляску відправлялися представники всіх верств суспільства, але в першу чергу кваліфіковані фахівці: лікарі, вчителі і, навіть, кілька міських голів. Опинившись у Доусоні посеред зими, більше половини прибулих не наважилися продовжувати подорож і осіли в місті та околицях. Символом "золотої лихоманки" другої хвилі стало місто Вайтхорс, що виросло із невеликого поселення у столицю канадського Юкону. У 1900 році Вайтхорс з'єднали з морським портом Скагуей залізницею. Поруч з містом виявили родовища міді. Все йшло чудово. Але з часом, на відміну від Сан-Франциско, що перетворився на "західний Париж", Вайтхорс захирів: родовища міді виснажилися, залізниця була занедбана. Місто перетворилося на депресивний населений пункт, що всіляко прагне зловити туристів на гачок колишньої слави.

Нематеріальний золотий фонд

Головні культурні артефакти, пов'язані з американською "золотою лихоманкою" - це, в першу чергу, романи та оповідання Джека Лондона, який відправився на Аляску в 1897 році, провів зиму на Клондайку і, в результаті, подарував світові історії про пригоди Смока Білями та будні золотошукачів - бестселери XX століття.

Ще один беззаперечний хіт всіх часів на цю тему - фільм Чарлі Чапліна "Золота лихоманка" 1925 року, став однією з найбільших німих комедій в історії, визнаної "суспільним надбанням США".

Серед маловідомої культурної спадщини - роман Жуля Верна "Золотий Вулкан", оригінальна авторська версія якого опублікували лише у 1989 році.

Про "золоту лихоманку" писали забуті сьогодні хедлайнери світового книжкового ринку XIX століття: американський реаліст Френсіс Брет Гарт, прозою якого захоплювалися Діккенс і молодий Кіплінг, німецький мандрівник і романіст Фрідріх Герштеккер, засновник жанру вестерн Зейн Грей і один з найпопулярніших письменників французької масової літератури того часу Гюстав Емар.

120 років золотій лихоманці і її золотим плодам

Скарби суспільства споживання

"Золота лихоманка" подарувала людству дві речі, достатні для щастя в еру споживання. З'їж згущенку, одягни Levy's - і життя налагодиться.

На початку 1850-х, заворожений примарним блиском золота, до Каліфорнії прибув 24-річний уродженець Баварії Леві Страусс. Своє "золото" він знайшов у простій ідеї "на поверхні" - налагодити виробництво спецодягу для золотошукачів, подібного до того, який у Європі робочі носили вже десятки років. З англійської конопляної парусини, яку задешево розпродавали через занепад вітрильного флоту, Страусс став шити міцні та довговічні штани, укріплені заклепками, до того що вставляються в кінські попони. Товсті, з трьома великими кишенями і одним маленьким (для годинника) "штани золотошукачів" фарбували найстійкішим на той час барвником - темно-синім індолу. Вартість перших джинсів становила 1 долар 46 центів.

Практично в один час з Леві Страуссом до Каліфорнії прибув американець Гейл Борден, який запатентував в 1856 році технологію концентрованого молока з цукром. Консерви на той час були вже винайдені, але, по-перше, вони були дуже важкими, оскільки закочувалися в упаковку з товстого листового заліза і, по-друге, з цієї ж причини - дуже дорогими. Баден "згущав" все підряд: запечене з борошном уварене м'ясо для "м'ясних бісквітів", чай і соки, і нарешті, взявся за молоко. За що йому велике спасибі: принцип виварювання молока у спеціальній скороварці до повної відсутності води із подальшим додаванням цукру використовується для виробництва "згущенки" і до наших днів.

Теги: золота лихоманка, чарлі чаплін, джинси, згущенка, історія, золотий бум, золото
Автор матеріалу: Алла Законова

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

Африканська авантюра Росії: навіщо Путіну військова база у Джібуті
ЧитальняАналітика 25 лютого

Додалися до цього непрості відносини з Іраном, складнощі з Туреччиною. У результаті російська дипломатія отримала низку складних завдань. Однак це […]

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори