Олександр Мороз: "Особливий статус потрібен не для Донецька і Луганська, а для усієї України"

Політика
22.11 18:25
Олена Вовченко
53205
0

За останні роки Олександр Мороз не так часто з'являвся на публіці та у ЗМІ. Та й останнім часом досвіченого політика не так часто балують ефірами телеканали. "Знай" зв'язався з Олександром Олександровичем і поговорив про життя у політиці та політику у житті.

Олександр Мороз – український політик, громадський діяч, Голова Верховної Ради України у 1994–1998 та 2006–2007 роках, 17 років був головою Соціалістичної партії України.

- Олександре Олександровичу, куди зникли і чим займаєтеся сьогодні?

- Я нікуди не зник. Просто є табу влади на публікації, виступи на телебаченні. Зараз інколи вдається з'явитися на 112 каналі, або на News One - наскільки розумію, вони певною мірою опозиційні. До цього мав операцію на зв'язках, деякий час лікувався. Операція припала на часи Майдану, але я все одно тоді звертався до протиборствуючих сторін, намагався пояснити, як можна владнати конфлікт, не пролити кров, не втратити Крим. На жаль, це нікого не цікавило.

Тепер вже мало хто говорить, крім високих посадовців, що це була Революція Гідності, бо народ не помічає, що гідність утвердилася, багато чого ще більше загострилося, і це відчуває на собі кожен. Тому сидіти, склавши руки, не можу.

- Ви кажете, що давали рекомендації. Чи розуміли Ви, чим це все може закінчитись?

- Звичайно, розумів, тому і звертався. От наприклад, це страшне побоїще, в якому полягла "Небесна Сотня". Напередодні трагедії звернувся до керівників всіх фракцій (і провладних, і опозиційних), до президента та до Кабміну.

Оскільки Майдан самостійно дійшов до необхідності повернення до Конституції 2004 року, я радив: зробіть це зараз. Зверніться до Конституційного суду, зберіть 50 підписів депутатів, поясніть, що трапилася помилка, що суд не скористався нормою, що він вже це розглядав, що не можна втручатись в Конституцію і відмінити рішення… Проблема була б знята.

- Яким чином тоді повернення до Конституції зняло б проблему та не допустило кровопролиття?

- За умови повернення до Конституції в редакції 2004 року, ми відразу б отримали дострокові вибори президента, і сама посада президента не була б ажіотажною. Відставка президента – цього вимагав Майдан.

Через кілька місяців пройшли би вибори, всі розуміли прекрасно, що Янукович не став би президентом. Була б знята напруга. До речі, ще весною у 2004 році Ющенко схитрував і, коли голосували за зміни до Конституції, він притримав 5 депутатів, котрі не проголосували. Віктор Ющенко зробив це для себе, бо збирався у "сильні" президенти.

До речі, повернення до Конституції 2004 року зняло б і проблему Криму.

- Як саме?

- В 1994 році ми вже мали там клопіт. У травні я став головою парламенту, у червні обрали президентом Леоніда Кучму. Восени почалися загострення, наростали сепаратистські настрої, президент Криму Мешков готував референдум. Я був у відрядженні в Сумах, зв'язався з Кучмою, прослухавши інформаційні випуски по радіо. Сказав, що маємо вживати якихось заходів. Він мені відповів, що це справа парламенту. Після повернення з відрядження проводжу засідання президії, погоджую в порядку денному питання про ситуацію у Криму. У вівторок йде голосування про скасування інституту президента у Криму. І все. Наступного дня полетів у Крим, доповів про це у парламенті, проблема була знята.

Тобто, якщо виникає проблема – діяти треба негайно, швидко, оперативно і не оглядатися – сподобається це комусь чи ні. Так варто було зробити з Кримом і цього разу. Підняти проблему в парламенті, а "зелених чоловічків" на місцях запитати – хто такі і що тут роблять. І ніхто б у світі не заїкнувся б, якщо б ми використали силу. Це норма, яка передбачена функцією президента.

- У Януковича була купа радників, котрі досить грамотні. Невже ніхто не зміг підказати такий шлях? У крайному випадку можна було б звернутися до Вас за порадою – думаю, Ви не відмовили б.

- Справа в тім, що радникам Януковича тоді не було потрібно нічого, вони тішилися своїм становищем. Більше того, вважали, що не треба турбувати президента, хай він там якісь свої особисті справи влаштовує. Коли на Майдані розпочалася сутичка, а він поїхав на полювання – це підтверджує ситуацію в його оточенні.

- Суспільство само зібралося на Майдані за європейський вектор, проти Януковича, чи були певні спонсори?

- Печиво бачили усі. А от гранти на такий злочин, думаю, не виділяються. Вплив був, поза сумнівом. І в 1994 році теж відчувався вплив.

- А хто здійснював вплив на наш народ? Яка їм вигода?

- Не думаю, що був вплив на народ, вплив був на конкретних політиків. Слід було оволодіти ситуацією. Майдан спочатку був організований інтернетом. Соціальні мережі спрацювали. Політики це використали згодом. Використали кон'юнктурно, як завжди, ніхто не пояснив, що процедура вступу до ЄС настільки тривала і настільки складна, що про це можна багато говорити, але конкретикою треба займатися. А вона вимагає серйозної підготовки щодо тексту угод. Я про це ще за півроку до Майдану писав: потрібно читати те, що хочете підписувати, бо там не все так просто для України.

Згодом звертався з пропозицією: давайте підпишемо політичну частину угоди з ЄС, навіть в односторонньому порядку. До нас же ніхто не прийде робити реформу прокуратури, судів, місцевого самоврядування, і корупцію ніхто не прибере – треба це самим робити. То ж давайте візьмемо за основу європейський досвід і будемо наводити порядок. Підписали, як "герої", з величезним запізненням, але робити цього не поспішають. Реформ нема – один піар.

Перейменували міліцію, пошили нову форму, гарні дівчата фотографуються – а реформа де? Говорять про децентралізацію – але, це скоріше афера. Людям насильницьким шляхом нав'язують не реформи, а зміни на гірше.

- Що зараз стоїть за децентралізацією? Чому громади проти?

- За цим видно прості речі. На папері – децентралізація, а в реальності – ліквідація місцевих рад, шкіл, лікарень. От приміром, на Київську область пропонується створити 26 громад – це при тому, що область має 25 районів і окреме місто Славутич.. Уявіть собі село під Києвом – от громада цього села буде громадою Києво-Святошинського району. Який спільний інтерес у району столиці і села? Йде посилення централізації задля зменшення кількості депутатів, зменшення субвенцій з бюджету, а насправді всім керуватиме префектура. Вона вирішуватиме все. Відсилки на те, що нинішні ради "неспроможні" – не аргумент.

Сільська рада, наприклад, розпоряджається тільки тим, що є в населеному пункті. В ньому взагалі нічого з виробництва немає, влада тримається за рахунок субвенцій.

Треба переглянути бюджетне і податкове законодавство, а не нав'язувати об'єднання. Об'єднання мають бути добровільними, з волі людей і громад, а не насильницькими.

А робиться це з однією метою, – посилити адміністрування. Можна буде і далі розвивати адмінресурс та з його допомогою триматися за владу.

- У нас є якісь шанси повернути Крим?

- Конституція говорить, що питання, які стосуються цілісності держави, можуть бути предметом тільки всеукраїнського референдуму. Будь-які псевдореферендуми (як у Криму) незаконні. Це кримінальний злочин тих, хто їх організовує. Ясна річ, окупація здійснена, і швидко Крим не повернеться. Повернеться згодом. Але для того, щоб повернувся Крим, треба суттєво змінювати ситуацію в країні. Треба, щоб був приклад позитивних перемін, а не те, що ми демонструємо сьогодні.

- Як би Ви оцінили ситуацію на Донбасі, особливо в контексті радикалізованого суспільства?

- Це пряме втручання Росії: гумконвої, ввезення зброї, вивезення обладнання і т.д. Ми програли інформаційну війну. З того почалося лихо. Лінувалися думати. Пропаганда з боку Києва була недолугою, на зразок: активісти захопили будівлю в Києві, активісти захопили будівлю в Луганську… Що за активісти? Хто вони? Чиї вони? Чиї інтереси відстоюють?

Продемонстрована абсолютна втрата владою своїх функцій. Влада йде хвостом за подіями. Людям на Донбасі пояснили, що вони повертаються до соціалізму, до справедливості. Насправді ж, у Росії стільки соціалізму, як в США комунізму.

Треба пояснювати людям, що влада злодійська і в Україні, і в Росії, що не слід вестися на казки про гарне майбутнє Донбасу "при РФ". У різних аудиторіях я запитую – чи здатні ми військовим способом перемогти Росію на Донбасі? Усі кажуть: ні. То давайте будемо шукати інший вихід із ситуації.

- Який саме?

- Росія не хоче мати з НАТО спільного кордону. Чому б нам не добитися постійного нейтралітету, схваленого ООН, позаблокового статусу, як це є в Австрії і Швейцарії? Он Жириновський говорить, що Україну треба окупувати, наші владці – що нам НАТО як полярна зірка. І те, і інше – фантастика. Потрібно розвести протиборствуючі сторони, зняти постійне джерело напруги. Це не значить, що не треба займатися власною обороною. Але треба визначитися – з ідеологією, з напрямком руху, консолідувати суспільство. Зміцнювати власну державу.

- Стосовно ідеології – як Вам нинішня декомунізація?

- В одній зі шкіл Києва нещодавно понівечили музей Партизанської слави, зняли бюст Ковпака – бо є нібито закон "Про декомунізацію". Але ж цей закон не дозволяє нищити музейні експозиції. Звернувся до міських органів, до Міносвіти. Там – "глухарі".

По Києву розвішали плакати "Захиснику Києва Євгену Коновальцю – 125 років". Люди добрі, справжнім захисником Києва і України був Ковпак. А Коновалець свого часу був керівником Січових стрільців. Коли кілька десятків хлопців повезли під Крути, старшини звідти повтікали, а дітей побили. Чиє це геройство? Чому хлопці поклали свої голови? У цей час Січові стрільці знищили кілька тисяч арсенальців і їх родини. В чому ж суть захисту Києва Коновальцем? Арсенальці були не киянами?

Владі вигідно, щоб всередині країни люди ворогували, а вона тим часом дбала про власну вигоду. Персональну.

Не можна перелицьовувати історію. Герої були різні. Як можна порівнювати Ковпака з Бандерою чи Шухевичем, котрий мав гітлерівські нагороди? Тоді Гітлера давайте зробимо героєм – він же воював проти Москви!

Німецька статистика говорить, що партизани і ковпаківці знищили близько 600 тисяч фашистів, а від рук УПА загинуло 600 фашистів. То хто ж борець за свободу України? Я був на могилі Петлюри в Парижі. Гарний пам'ятник, але на ньому написано "Президент України" - коли це Петлюра був президентом України?

Можна критикувати радянську владу, але вона існувала 70 років, була історичним фактом, історією кількох поколінь. Її – історію – треба знати, а не переінакшувати.

Так, був епізод з Петлюрою, він здав Галичину Польщі. Це забули? Не варто про це згадувати? Згоден. Але робити з нього героя, борця – немає за що.

- Історія історією, але пересічного громадянина більше цікавлять ціни та тарифи. Чи не дійде ситуація до того, що у нас почнуться заворушення і в решті регіонів?

- Загрозу бачу в іншому. Парламент визначився, що мораторій на землю буде тільки до 2018 року. А далі що? Здійснимо децентралізацію і пустимо власну землю в оборот? Будемо жити "не на своїй" землі, як говорив Кобзар? Здогадуюся, як це планується. У нас понад 600 супербагатих людей, у них рахунки в офшорах. Уявіть, що вони хочуть купити землю по світовій ціні. Усіх їх статків вистачить тільки на 10% цієї землі То для кого ж тоді хочемо відкрити цей ринок? Для своїх багатіїв, котрі скуплять її за безцінь, чи – на перепродажі – для іноземців? Хто володіє землею, той володіє владою, а хто має владу – той володіє державою. Сусіди вже натякають на володіння в Галичині, в Буковині, в Закарпатті... А владі на все плювати – вона сама себе вже забезпечила.

- Зараз українцям почали надходити перші платіжки за опалення. Багато хто пророкує наступний Майдан. Хтось уже виходить.

- Люди не зможуть платити за новими тарифами. І механізм субсидії при таких тарифах недоречний. Краще було б ці гроші додати до зарплат та пенсій і кожен би собі сам розраховував – зекономити на комунальних платежах чи ні. Маю передчуття – добром це не закінчиться.

- Чи можуть бути в Україні дострокові парламентські вибори?

- Нині ходять чутки, що не можна нікого чіпати, бо піде НФ, розвалиться коаліція. Ніхто нікуди не піде. Депутати будуть триматися за свої місця. Причиною виборів може стати соціально-економічний стан країни. Потрібна серйозна зміна системи влади. Наші пропозиції з цього приводу відомі.

- Ви зараз в опозиції?

- Поза всяким сумнівом. Створена і зареєстрована лівоцентристська, ідеологічна партія "Правда і справедливість". Готуємо з'їзд, який затвердить програму.

- Чи будете брати участь у виборах, і на який відсоток Ви розраховуєте?

- На всіх виборців розраховуємо.

- Ви спілкуєтеся з президентом?

- Коли відбулася перша нарада у Мінську, і підписали першу угоду, там пройшла теза, яку готували, мабуть, у Кремлі: вибори, окремий статус Донецької і Луганської областей тощо. Я тут же написав президенту листа (відповіді і реакції, ясна річ, не було), щоб скористатися ситуацією.

- Як?

- Підтримати особливий статус, тільки не для Донецька і Луганська, а для усієї України. Для всієї території. Це зробити дуже просто: рефрендум, є нова редакція Конституції.

Внаслідок того – посилення місцевого самоврядування (як у Європі), але однаково на всій території. Сьогодні виборець ні на що не впливає, а влада (Рада) нічого не вирішує. А от коли він буде знати, що місцева влада впливає на економіку, створення робочих місць, кадрові та інші питання – він буде думати, за кого голосувати. І відповідатиме за свій вибір.

- Ви працювали в уряді Кучми. Як Вам його участь у Мінських переговорах?

- Слава Богу, в уряді Кучми не працював. Не хочу нікого оцінювати – це некоректно. Кучма ні до чого не домовиться, і ті, хто його туди послав, знають, що Мінські угоди нічого не вирішують. І заміна Кучми – нічого не дасть. Потрібно: а) згаданий статус України, за нього треба поборотись; б) ініціювати Європейську нараду з питань безпеки ("Гельсінкі–75" №2). Це можна організувати, якщо у влади є голова на плечах.

- До Вас дослухаються, коли висуваєте такі пропозиції?

- Поки що – ні. Але життя змусить дослухатися.

Теги: олександр мороз, соціалістична партія
Автор матеріалу: Олена Вовченко

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

Володимир Парасюк про ідеологію протесту, схеми Ахметова та революцію до кінця (відео)
ЧитальняАналітика 23 лютого

Хто кого блокує, як довго все це триватиме та що здатне фундаментально змінити країну, розповів гість Politeka Online народний депутат […]

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори