Борис Філатов: "Ми працювали не завдяки, а всупереч"

Політика
29.11 20:11
Олена Вовченко
2823
0

Міського голову Дніпра Бориса Філатова без перебільшення можна назвати одним із одіозніших українських мерів - успішний бізнесмен, який в критичний момент залишив все і кинувся рятувати країну, кандидат наук, який публічно пообіцяв більше не матюкатися, на думку суспільства, людина Ігоря Коломойського, який останнім часом вступив у конфронтацію з олігархом.

"Знай" зустрівся з Борисом Філатовим у мерії Дніпра і поговорив про життя і про роботу.

Борис Альбертович зібраний і серйозний, але вже через дві хвилини забуває про статус, розстібає піджак, затягується сигаретою-слімкою і починає вести діалог, як зі старими знайомими.

Портал "Знай.ua" публікує розмову з Борисом Філатовим від першої особи.

"Моїй команді є чим похвалитися"

Я зроблю невеличкий вступ - досить довгий період ситуація в міськраді у нас не була налаштована на роботу. 27 листопада 2015 року я приймав присягу, і мої політичні опоненти доклали максимум зусиль для того, щоб навіть присягу я прийняти не зміг.

Але я все-таки прийняв присягу, хоча і після цього депутати довго інтригували, сварилися, намагалися обрати секретаря міськради - якщо пам'ятаєте, всі ці події почалися з виїзної сесії, яка проходила поза виконкому о 6 годині ранку. Плюс, цей період я запам'ятав постійним з'ясуванням відносин, бійками, пошкодженнями кабелів, дзвінками про мінування будівель, "тітушками".

Читайте також: Україна — на порозі дефолту

Це, якщо коротко - в кінцевому підсумку місто отримало бюджет тільки 30 березня. З іншого боку, навіть після того, як ми отримали бюджет - знову ж мої політичні опоненти всіляко намагалися дестабілізувати роботу виконавчої влади, оскаржили всі без винятку тендери, писали в Антимонопольний комітет, подавали скарги в суди - загалом всіляко займалися саботажем і диверсіями. Врахуйте ще наше недосконале законодавство - наприклад, подача скарги в Антимонопольний комітет автоматично припиняє проведення тендера на 2 місяці. Тобто, якщо говорити про роботу, то весь цей час місто працювало не завдяки, а всупереч. Реально нам за цей рік, поки я перебуваю в кріслі мера, вдалося пропрацювати 6 місяців, і я вважаю, що результати вже видно.

Сміливо можу похвалитися обсягами дорожнього будівництва. Якщо погода буде дозволяти, то до кінця року ми заасфальтуємо близько 900 тисяч квадратних метрів доріг у місті. Причому це не поточний ямковий ремонт, а капітальні ремонти. Коли займаємося капітальним ремонтом, не просто кладемо асфальт, а підходимо комплексно - міняємо бордюри, люки, перекладаємо трамвайне покриття. На деяких ділянках, де працюємо, 25 років ніхто нічого не робив. А якщо взяти дорогу на Мирне - то там всі 40 років ніхто нічого не ремонтував. На Раді регіонального розвитку я озвучив суму, яку ми виділили в цьому році тільки на ремонт доріг - 600 млн грн. Думаю, що цей показник один з перших у країні.

Друге, чим можемо похвалитися, - поточними ремонтами. А це колосальний обсяг. Ремонтували все - дахи, підвали, труби, під'їзди, міняли вікна, ремонтували міжпанельні шви і ліфти, освітлення вулиць. Якщо брати ті ж ліфти, ми б до кінця року закінчили повністю ремонти ліфтів у місті - але позначається побутовий вандалізм. Сьогодні ліфт полагодили - завтра хтось поцупив кабель. Але... в наступному році ми з крадіжкою запчастин ліфтів покінчимо. Можливо, збоку такі ремонти здаються комусь дрібними, особливо в масштабах міста-мільйонника, але для жителів, насамперед людей похилого віку, які за рік не можуть вийти з квартири, - це дуже важливо. В нашому місті є люди похилого віку, які без ліфта не можуть вийти кілька років із квартири. Є такі ліфти, які зупинилися в 1983 році, і місцеві жителі вже комори собі побудували в шахті ліфта. На такі ремонти у нас пішло ще близько 600 мільйонів гривень.

Третє, чим сміливо можу похвалитися, - це відкритістю влади. Зрозуміло, що у нас в країні "зрада" триває нескінченно, є багато нарікань у активістів і політичних лузерів, але наша міськрада на 4-му місці із впровадження системи "Проzzорро". Може, ми ніколи не наздоженемо Мінінфраструктури, яке знаходиться на першому місці - зрозуміло, що у них куди більше тендерів йде, ніж у нас, і вони з такою кількістю виходять на перше місце, але ми намагаємося не відставати. Зараз у нас відкритий бюджет, колл-центр, пряма трансляція засідань комісій в інтернеті, ми прийняли програми з бюджету участі. Дуже багато речей роками здавалися нерозв'язаними - наприклад, облаштування міста без бар'єрного середовища для людей з інвалідністю. Але ми взяли і зараз працюємо в цьому напрямку. У мене, наприклад, безбар'єрним середовищем займається моя радниця - дівчина з інвалідністю Сашенька Кутас.

"Хочеться бачити ідеальний світ"

З урахуванням того, що це не робилося ніколи, а ми почали цим займатися, вважаю це серйозним досягненням. Хотілося б вранці встати і побачити залатані ліфти, тротуари без бордюрів, пандуси - але так не буває.

У нас зараз великі амбіції, пов'язані з тим, що Дніпро - культурна столиця, спортивна столиця. В цьому році ми провели марафон і домоглися від Федерації легкої атлетики того, що чемпіонат пройде у нас, провели Джаз-фестиваль, на який прийшло понад 70 тисяч городян - і, знаєте, там така була атмосфера!!! Найцікавіше, що не було багато п'яних і агресивних, а панувало відчуття новизни, єднання між людьми.

Місто ожило, стало чистіше, йдуть постійні зміни. Ми змогли зрушити з мертвої точки проект добудови метро в місті, наступний рік у нас буде роком транспорту - плануємо відроджувати міський електротранспорт. Тому я не можу сказати, що ми десь стратили. Можна було б зробити більше і перерізати більше стрічок - якби нам менше заважали працювати, то результат був би кращий.

У житті немає нічого чорного і нічого білого, так само і в роботі. У мене, наприклад, є великі претензії до якості тих самих поточних ремонтів. З одного боку, ми говоримо про поточні ремонти і про те, що їх дуже багато, але з іншого - останні соцопитування показують: люди не дуже їх бачать. Але є дві концепції: намагатися залучити жителів міста до фінансування ремонтів, і друга - тягнути це все за комунальні кошти.

Читайте також: Грантова безодня полтавської благодійності: на що йдуть гроші міжнародних донорів

Я розумію, що при 90% приватизованого житла не зовсім правильно ремонтувати під'їзди за рахунок бюджету, але з іншого боку реально бачу, що у людей грошей немає. За даними тих самих соцопитувань, у місті 33% населення економлять на їжі. І це в Дніпрі, в багатому місті - можу тільки уявити, що коїться в провінції! При цьому за наявності такого бюджету говорити людям: давайте скинемося на ремонти, ви половину, і ми половину - нас просто не зрозуміють.

Якщо говорити про поточні ремонти, у мене є нарікання на якість, є нарікання на ціни, є нарікання до того, чи змогли ми донести до людей той факт, що все це необхідно. Не хотілося б ображати підрядників, але в країні немає професійних компаній, у яких є свої асфальтобетонні заводи, співробітники, техніка, які можуть виконувати великий обсяг замовлень. Не дуже подобається і менталітет наших підрядників - я намагаюся впровадити якісь інновації, які є в західних містах, і бачу в очах підлеглих нерозуміння. У нас один із ключових керівників департаменту ЖКГ ніколи не був за кордоном, навіть у Туреччині, і він живе в полоні радянських 70-х років. Дуже сподіваюся, що з часом мені вдасться переламати це мислення і впроваджувати в місті такі речі, як автобусні зупинки із вайфай та підігрівом УФО.

Але це дрібниці. Серйозних провалів у своїй роботі не бачу. Я завжди жартую, що хотілося би встати вранці і побачити, що світ перетворився на ідеальний, а люди пурхають, як ангели, - але це ж неможливо.

Так, зараз мене багато критикують. Але нехай вони сядуть у моє крісло і спробують вирішити той величезний обсяг колосальних завдань. А ще я переконався, що дуже багато з тих, хто критикує, дають поради або намагаються впровадити якісь ідеї - вони мало що розуміють у документах або грошах. Їм просто здається, що є така ідея, і вже завтра її можна втілити в життя - без тендерів, звітів, підрядників, документації.

Знову ж таки, в світі немає нічого хорошого і поганого в чистому вигляді. Наше завдання зараз - із наших недоліків робити гідності. Дійсно, на місто сьогодні серйозне навантаження з переселенцями - тільки офіційно у нас числиться 76 тисяч вимушених переселенців. Думаю, що неофіційно ця цифра вдвічі більша. І вони впливають і на інфраструктуру, і на ринок праці.

Найпростіший приклад: якщо підійти до каво-машини, там обов'язково варить каву і продає її переселенець - тому що наші не будуть там стояти за 4 тисячі гривень, а переселенцям нема куди діватися. Я не знаю, добре це чи погано - але це наразі реальність, і ми повинні миритися. Хтось із переселенців стоїть і варить каву, хтось приїхав сюди, купив житло, почав тут заново бізнес. А будь-які робочі місця, починаючи від булочної і пральні та закінчуючи великим виробництвом - це добре.

У місті знаходиться велике військове угруповання - відповідно, задіяна логістика, забезпечення, робочі місця з'явилися. У той же час ми розуміємо, що Донецький аеропорт у найближчі 20 років точно не запрацює - тому Дніпро природно стає умовним центром східної України. Ми тут жартуємо, що Дніпро поки ще не перший, але вже і не другий. Війна поставила крапку в конкуренції між Донецьком і Дніпром, Донецьк сам себе дезавуював. Усі ці нюанси нам потрібно враховувати в прифронтовому місті.

Плюс до всього лінія фронту перебуває від нас в якихось 150 кілометрах - це здорово протвережує і мобілізує. Коли ситуація на фронті загострюється, і по місту ревуть швидкі, перевозячи наших пацанів з аеропорту в госпіталь - це чує все місто, це тисне на психіку, але при цьому ми збираємо волю в кулак і розуміємо те, що нам вдалося цього уникнути. Тобто, ми всі розуміємо, що якби сюди прийшов русскій мір, Дніпро повторив би долю Донецька.

У такій ситуації є якась діалектика. Саме тому ми живемо в створених історичних умовах, і наша справа - до них пристосуватися.

Продовження розмови з Борисом Філатовим читайте на сайті Знай.ua у середу, 30 листопада 2016 року.

Теги: Борис Філатов, Дніпро, мер
Автор матеріалу: Олена Вовченко

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

Юрій Береза: Процес розпаду Російської імперії вже почався
ЧитальняАналітика 27 лютого

Народний депутат фракції «Народний фронт», командир полку спеціального призначення «Дніпро-1» Юрій Береза в інтерв’ю Politeka розповів про якісні зміни в українському […]

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори