Політична партія під ключ: бізнес на мільйони

Політика
06.12 19:01
Юрій Кравчук
1401
0

Незважаючи на те, що в останнє десятиліття Верховну Раду окупували представники дюжини політичних сил, насправді кількість політичних партій в Україні вже досягла позначки в 350 штук. Чим вони займаються - не зовсім зрозуміло, проте, звітність про свою діяльність, хоч і з перебоями, але подають досить систематично. Журналістам порталу "Знай.ua" подібна ситуація здалася досить підозрілою. І ми вирішили розібратися в ній.

Теорія без практики

Політична партія - це об'єднання людей, своєрідний клуб за інтересами, що ставить перед собою завдання "оволодіти владою", за допомогою якої вони зможуть, грубо кажучи, лобіювати свої інтереси. Якщо когось ображає слово "лобіювати", і йому здається, що такий підхід до влади надто прагматичний, відзначимо, що, по ідеї, вони відстоюють інтереси всіх членів партії та людей, які їм симпатизують. Інтереси будь-які: від права сповідувати певну релігію, до права не платити податки.

Звичайно ж, така організація повинна мати свою структуру ідеологію і програму, яку підтримує хоча б 10 тисяч чоловік (за українським законодавством). Факт підтримки звичайно підтверджений підписами цих самих тисяч. Але це в теорії, а на практиці, як виявилося, ці всі умови не завжди є обов'язковими.

Політична партія під ключ: бізнес на мільйони

Офіційні дані

Судячи з офіційної інформації Мін'юсту основна кількість політичних партій (157 якщо бути точним) з'явилися в Україні після Революції Гідності. Звичайно, це можна пояснити так: нові надії, нові віяння, нові обличчя, яких так не вистачало на політичному небосхилі. Однак, чомусь практично жодна з них не потрапила до Верховної Ради.

Хтось обов'язково заперечить, що ці політсили просто не змогли подолати прохідний бар'єр (5% виборців). І це цілком обгрунтована думка. Тим не менше, більшість з "новоділів" навіть не з'явилися у виборчих списках. А деякі - і зовсім були створені вже після виборів.

Бізнес на доменах і партіях: шукаємо відмінності

Пам'ятайте, як на зорі інтернету масово скуповувалися доменні адреси. Випадкові реєстранти деяких з них навіть досить кругленькі суми отримували за свої порівняно мізерні капіталовкладення. Наприклад, той же нехитрий Business.com відійшов до свого нового власника за 7,5 мільйонів доларів.

Так ось, наприклад, надумаєте ви створити свою політсилу з помітною і вкрай актуальною назвою: "Українська партія честі, Боротьбиа з корупцією та організованою злочінністю", а не вийде. Така політична сила існує в нашій країні з 17.02.2005. Корупцію вона, по всьому бачимо, не поборола, але й реєстрацію її ніхто не скасував.

Ех, були часи ...

Раніше, до речі, заробити на політичній партії було куди простіше. Створив, розмістив оголошення в Інтернеті - отримав клієнта. Дійшло до того, що подібні пропозиції можна було зустріти на популярних "дошках оголошень" поруч з оргтехнікою та дитячим одягом. Однак, після того, як в минулому році одне з таких оголошень з вказаною ціною в 17 тисяч доларів потрапило на очі комусь із журналістів, довелося лавочку прикрити.

Політична партія під ключ: бізнес на мільйони

... а тепер миттєвості

Тепер партії продають через Лендінг-Пейджі, на яких повідомляють тільки про таку можливість, а всі деталі угоди надають уже в телефонному режимі. Якщо набрати номер, на іншому кінці дроту голос розповість вам, що "вартість "готової" політичної партії в середньому стартує від 20 тисяч доларів, все залежить від того, коли вона була створена, кількості осередків, партійної символіки, власних ЗМІ" і так далі. Середня політична партія з хорошим "представництвом" в десятці регіонів потягне на 100 тисяч доларів і вище.

Сам собі парторг

Звичайно, політичну партію можна зареєструвати і "з нуля". Все, що потрібно - 10.000 підписів соратників, статут та інші установчі документи та 192.920 гривень (або 140 мінімальних заробітних плат). Однак, як стверджують "експерти", які створили і продали вже не одну політсилу, на етапі цих самих документів може виникнути ряд питань: "Ви знаєте, скільки ми кіл пекла обійшли, щоб відточити ідеальні установчі документи? Ви знаєте, скільки попередньо було відмов? Бувало, партію цілий рік реєстрували. Зібрати підписи - це тільки 40% зробленої роботи", - зазначає на одному з форумів людина, яка стверджує, що вже вісім років займається реєстраціями політичних партій.

Політична партія під ключ: бізнес на мільйони

До речі, ті ж таки компанії, у яких можна прикупити "партію на папері", із задоволенням допоможуть вам організувати і власну, якщо вам це настільки вже важливо. Навіть підписи зберуть замість вас. Як балкон або ремонт - "Під ключ". Правда, зачекати в цьому разі доведеться, в залежності від "фірми", від двох до чотирьох місяців. Тому наполягають, що "якщо терміново", краще все-таки купити готову. Це (перереєстрація) займе всього від двох днів до двох тижнів.

Монетизуй це

Однак, за словами політичного аналітика і керівника проекту Digests and Analytics Ukraine Вадима Хомахи, в нашій країні все не так уже й погано. Все значно гірше. Адже у нас не тільки ті, хто створює "паперові партії" розглядає їх, як бізнес-проекти. Аналогічно поводяться і деякі реальні політсили. "Партія повинна ставити перед собою мету взяти владу. Таких у нас на пальцях можна перерахувати. Решта - статисти або проплачені гравці. Вони не хочуть брати владу. Їм добре бути у вічній опозиції" - зазначає експерт.

Політична партія під ключ: бізнес на мільйони

Проте, дітися від цього нікуди, оскільки сьогоднішня політична система - зав'язана на партійності. А, як відомо, там, де є попит - є і пропозиція. Тим більше, якщо ця пропозиція ще дозволяє досить непогано заробляти не тільки на продажу партій.

"Я знаю багатьох людей, у яких є свої партії, політрада яких складається з трьох чоловік. Зрозуміло, що якщо якісь інтереси вони і відстоюють, то це тільки свої. Якщо, звичайно, до них хтось звернеться з пропозицією про продаж, я думаю, вони можуть і погодитися. Хоча, наскільки я знаю, продаються зараз одиниці. В основному їх створюють і тримають. Хтось - на перспективу. Хтось заробляє. Ті ж послуги з представництва в територіальних виборчих комісіях. Можна ще і гроші відмити через них. Варіантів монетизації таких підприємств - безліч. Ось тільки такі підприємства заробляють раз на чотири роки, але заробляють так, що можна 4 роки жити" - ділиться досвідом Хомаха і додає: " За це, щоправда, за грати потрапляти повинні. Оскільки, це можна класифікувати, як політичну корупцію".

Розповідає експерт і про те, чому така схема бізнесу на політичних партіях досі існує в Україні: "Система існує з двох причин. По-перше, це вигідно теперішнім представникам влади, які і самі не проти скористатися такими схемами роботи на виборах. По-друге, суспільству (виборцям) як і раніше абсолютно все одно. Після Майдану в цьому плані нічого не змінилося".

Знає про проблему і генеральний директор Комітету виборців України Олексій Кошель. І навіть рішення, за його словами, існує: "50% зареєстрованих партій з'явилися за останні 3 роки. Грубо кажучи, був період, коли партії створювалися зі швидкістю одна партія на тиждень. Їх створюють для продажу, для участі їх представників у ТВК. Щоб змінити цю ситуацію, потрібні нововведення, що ускладнюють механізм реєстрації".

Політична партія під ключ: бізнес на мільйони

Замість повчальної і патріотичної кінцівки

Невелике нагадування для всіх, хто не встиг зареєструвати свою партію. З першого січня наступного року мінімальна заробітна плата зросте до 3200 гривень. З огляду на те, що сума реєстраційного внеску при створенні партії прив'язана до цього значення (140 мінімальних зарплат), в новому році за цю процедуру доведеться викласти вже 448.000 гривень. Тож, поспішайте - у вас мало часу!

Теги: політична корупція, заробіток на партіях, покупка партій, вибори, корупція, політики
Автор матеріалу: Юрій Кравчук

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...
ПолітикаВибір редакціїРозслідування16.01
ПолітикаВибір редакціїРозслідування08.01
ПолітикаВибір редакціїРозслідування05.01

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори