Вороги гнізда Новинського

Політика
09.12 13:35
Ігор Лесєв, спеціально для Знай.ua
44550
0

Зняття депутатської недоторканності з Вадима Новинського ставить подальші дії влади в патову ситуацію

Якщо говорити у справі Новинського по суті — то вона досить хитка і для обивателя більше виходить з постулату, як він — обиватель — особисто відноситься до Новинського та Опозиційного блоку. Але характерно в цій справі те, що навіть регламентний комітет Верховної Ради, що складається в більшості з членів БПП і "Народного фронту", не знайшов підстав для зняття з Новинського депутатської недоторканності. І хоча Верховна Рада практично впритул нашкрябала необхідні 228 голосів, подальша справа особисто для Юрія Луценка навряд чи обіцятиме гучні литаври.

Сука православна

Самі по собі звинувачення проти Новинського нагадують більше сюжет погано написаного детектива. Доларовий мультимільйонер звинувачується в тому, що організував викрадення митрополита Драбинка, утримуючи того декілька років "у пересувному ув'язненні". Якщо попорпатися в самій біографії Драбинка, то там легко знайти великий візок із брудними речами — справа черниць (з відповідними викраденнями), закупівля віп-автомобілів за церковні гроші, мільйонні суми готівкою й традиційна для такого списку кримінальна справа. Іншими словами, сам по собі Драбинко не створює образу набожної людини. Більше того, якщо судити з внутрішньоцерковних джерел, то перед самим Драбинком було поставлено умову — або кримінальна справа по минулих "спецпроектах", або свідчення проти Новинського.

Втім, і Новинський далекий від людини, що живе тільки божим промислом. Та ж сама стрімка зміна громадянства (не без допомоги Петра Порошенка) з російського на українське йому чогось раптом знадобилася, хоча в Росії у нього було досить безхмарне життя великого бізнесмена. Можна погодитися з Юрієм Луценком і в тому, що Вадим Новинський, отримавши ("за видатні заслуги перед Україною") громадянство тільки в травні 2012 року, не мав права балотуватися в народні депутати на довиборах по Севастополю вже в наступному 2013 році. Інша справа, що це все виступає тільки фоном. Інститут громадянства в Україні останні три роки цією ж владою значною мірою девальвувався, а сама "справа Драбинка" ще має пройти судові баталії, в яких шансів засадити Новинського саме по цьому епізоду дуже незначні.

Однозначно, у справі Новинського закладений особистий чинник. Новинський із Порошенком побили горщики ще під час Майдану, і фраза, що стала крилатою, "сука православна" якраз окреслила той вододіл. Відтоді Петро Олексійович пішов різко вгору і став у країні Першим, а Вадим Владиславович перетягнув на себе амплуа головного поборника Української православної церкви. Власне, вплив на внутрішньоцерковне життя і є тією головною причиною, чому зараз відтинає Новинський. Порошенко зосереджений на ідеї створення єдиної помісної церкви, активно підтримує Київський Патріархат Філарета, а від УПЦ МП вимагає, як мінімум, дуже гнучкої лояльності. Новинський, навпаки, цю лояльність всіляко підточує, що і створило загальний контур конфлікту.

І за великим рахунком "справа Драбинка" знаходилася в підвішеному стані й надалі (куди логічніше її було б запустити влітку, коли Новинський спонсорував проведення Всеукраїнського хресного ходу), коли б не внутрішньополітична обстановка в країні, що останні місяці розжарилася. Петра Олексійовича обклали тарифними майданами, "касетними скандалами" Онищенка, екзальтованими виступами Юлії Тимошенко, що набирає рейтинг, та іншою "дрібнотою" у вигляді російських пранкеров. Тому якась перемога, при цьому не містечкового характеру, а такого рівня, щоб вона — перемога — змогла мобілізувати усіх прибічників Майдану, владі потрібна тут і зараз. І в цьому плані фігура Новинського для такого удару-мобілізації підходить практично ідеально.

Ситуативна гризня

Що характерно, по-справжньому закрити Новинського ніхто не збирається. Новинський у в'язниці — це найгірший сценарій, який в АП тільки можуть собі уявити. По-перше, самі по собі звинувачення проти Новинського, м'яко кажучи, непереконливі. По-друге, арешт Новинського в суспільстві буде сприйнятий виключно як особиста помста Порошенка, що для останнього точно не найкращий піар-хід. За великим рахунком, ідеальним сценарієм для Петра Порошенка і Ко була б втеча Новинського в Росію на якомусь етапі досудового слідства. Тоді це була б явна перемога команди Порошенка. Але цього ВЖЕ не сталося, і тепер Луценку треба якось виплутуватися з цієї ситуації, тому що навіть у частково незалежному суді з ЦІЄЮ звинувачувальною базою йому робити нема чого.

Парадоксально, але своїм позитивним голосуванням підвів Петра Олексійовича також і парламент. За настроєм у кулуарці було ясно, що "топити" Новинського не бажають ні в Радикальній партії, ні тимошенківці, ні переважна більшість позафракційних, ні навіть у провладній коаліції. І хоча для більшості депутатів цього скликання Новинський — фігура виключно токсична, кожен із нардепів приміряв його тушку на себе. І виходила надто тьмяна картинка.

Найбільш хитрозробленими виявилися хлопці з "Самопомочі", які ще за день до голосування почали впадати в істерію з приводу Новинського, покидати зал голосувань і вимагати негайного розгляду цього питання. В результаті "Самопоміч", що давно вже злилася під Петра Порошенка, єдина дала 100% результат (був відсутній лише один депутат Сотник), показавши, що це голосування по Новинському мало не їх програмна ініціатива. БПП, навпаки, дали тільки 103 голоси з 143 можливих. Менше дати було б вже зовсім непристойно. Саме так в'яло проголосували і люті союзники з НФ, давши тільки 55 голосів з 81. Дуже "оригінально" вчинив Ляшко, який спочатку назвав Луценка брехуном, але все одно підтвердив, що його фракція проголосує проти зняття недоторканності з Новинського (в результаті "радикали" дали 15 голосів із 21).

А до найбільш складної ситуації потрапила Юлія Володимирівна, яка прекрасно розуміє, що у будь-який момент може сама опинитися на місці Новинського. Але і не голосувати означало "закантачитися" з екс-регіоналами, що Тимошенко в принципі не могла допустити. В результаті було прийнято соломонове рішення — півфракції проголосували "за", включаючи Юлію Володимирівну, а ще половина депутатів "не з'явилися" до залу засідань.

Але у результаті всі ці половинчасті зусилля все одно призвели до відомих 228 голосів, що зафіксувало патову ситуацію. Реальна посадка Новинського нікому не потрібна, більше того, це прецедент, що лякає всіх. А інші сценарії, окрім втечі народного депутата закордон, виставлять дурнями розбалансовану систему влади.

Теги: порошенко, ляшко, новінський, юлія тимошенко, юрій луценко, бпп, Драбинко
Автор матеріалу: Ігор Лесєв, спеціально для Знай.ua

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

Африканська авантюра Росії: навіщо Путіну військова база у Джібуті
ЧитальняАналітика 25 лютого

Додалися до цього непрості відносини з Іраном, складнощі з Туреччиною. У результаті російська дипломатія отримала низку складних завдань. Однак це […]

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори