Банківське пекло. Що ще не встигла зруйнувати Гонтарева?

Політика
19.12 14:10
Ігор Лесєв, спеціально для Знай.ua
37890
2

Валерія Гонтарева - випадок унікальний в українських реаліях. Людина девальвувала гривню більш ніж удвічі, кинула вкладників на 130 мільярдів гривень і витончено наростила частку російського капіталу до тотального домінування в банківській системі України. Здавалося б, можна вже купити персональний тропічний острів десь ТАМ і почати заслужено відпочивати, але, на жаль для мільйонів українців, Гонтарева поки ще залишається ТУТ.

Гордість нації

Коли главу НБУ запитують про її головне досягнення за останні два роки, Валерія Олексіївна, позуючи в модних уггі, любить надути щоки і з пафосом розповісти про "очищення банківської системи" від всілякого сміття. Під сміттям слід неодмінно розуміти майже дворазове скорочення банків. Щоб усвідомити розмах, звернемося до сухих цифр. Гонтарева очолила НБУ в червні 2014 року, коли в Україні в різному ступені успішності налічувалося 182 банки.

На момент написання статті банків в Україні залишилося 98. Однак ніякого поліпшення банківської системи при цьому не відбулося. На кінець поточного року 65 банків отримали прибуток трохи менше 10 млрд гривень, тоді як ще у 33 банків збитки перевищують 22 млрд гривень. Це означає, що сукупно банківський сектор в мінусі.

Але в ще більшому мінусі опинилися фізичні та юридичні вкладники. Фізособи на банкрутстві банків втратили вже близько 130 млрд гривень. Втратили і ті люди, які в банках зроду рахунків не тримали, а живуть тільки від зарплати (пенсії) до зарплати, тому що за весь цей час через Фонд гарантування вкладів було виведено ще 60 млрд гривень. Ще сумніша ситуація з юридичними вкладами - там пішло в нікуди 78 млрд гривень. Багато в чому це стало причиною закриття десятків середньої руки фірм і підприємств, які втратили раптом й одразу оборотний капітал.

Підсумки такої політики загалом очевидні. За неповні два роки роботи Гонтаревої валютні депозити в українських банках скоротилися з 24 млрд до 14 млрд доларів. Це говорить тільки про те, що в населення і бізнесу немає жодної довіри до вітчизняної банківської системи. Про це ж яскраво свідчать і е-декларанти, які тільки офіційно визнали у себе зберігання двох мільярдів доларів готівкою. Тому дивуватися, чому за цей же період, поки Гонтарева очолює НБУ, ВВП країни скоротився з 185 млрд у. о. до 78 млрд, не варто. Банківська система в "надійних руках".

Свої люди

Втім, далеко не для всіх Гонтарева - вселенське зло. Навпаки, маса чудових і гранично чесних людей за останні роки дуже непогано піднялася в банківському секторі. Наприклад, дуже впевнено почувається раніше особливо непримітний банк "Авангард", який за півтора року зумів наростити чисті активи до півтора мільярда гривень (зростання склало майже 70% - безпрецедентний показник для всієї банківської системи України, яка перебуває в стагнації).

За "випадковим збігом", до свого призначення главою НБУ Гонтарева якраз була головою ради директорів групи "Інвестиційний Капітал України" (ІКУ), який і володіє "Авангардом". У 2014 році банк перейшов під контроль Гонтаревої і її бізнес-партнера по ІКУ Макара Пасенюка. Останній зараз курирує весь банківський сектор від імені Петра Олексійовича і за злими й непорядними чутками персонально визначає, якій фінустанові призначити перевірку, а якій - провести рефінанс.

Характерно також, що у 2013 році той самий бізнес-партнер Гонтаревої Макар Пасенюк став членом наглядової ради ще однієї фінустанови - "Платинум Банку". Основними власниками банку є "приблатнені" одесити Борис Кауфман і Олександр Грановський, які до втечі Віктора Федоровича тісно працювали з молодим і зухвалим Сергієм Курченком.

Сам банк за класифікацією від НБУ потрапив у розряд з "непрозорою структурою власності". Але парадокс ситуації в іншому. Банківський нагляд в НБУ сьогодні здійснює Катерина Рожкова, яка спалилася на компроматній "підслушці" і пересіла в крісло заступника Гонтаревої з... наглядової ради "Платинум Банку". Цікава картина. У крісло заступника НБУ переходить член наглядової ради "непрозорого банку", якого пов'язують з Кауфманом і далі по ланцюжку з Януковичем.

Всі ці приклади показують одну характерну тенденцію. Валерія Олексіївна сколотила пул "новосімейних" банків, які мають необмежені преференції перед іншими гравцями на фінансовому ринку. Найяскравіший приклад - "Міжнародний інвестиційний банк" (МІБ), контроль над яким має Петро Олексійович. Саме МІБ здійснює операційну діяльність корпорації "Рошен", "Богдан" та інших активів президента-бізнесмена.

Однак віднедавна МІБ почав ще обслуговувати комунальне підприємство "Київводоканал", яке раніше працювало зі збанкрутілим "Хрещатиком". Безумовно, випадковість. І треба думати, так само "випадково" в МІБ та інші афілійовані з Петром Олексійовичем і Валерією Олексіївною банки зайдуть інші комунальні та державні підприємства. У нас же країна випадковостей. П'ять ментів можуть один одного випадково перестріляти, а тут мова про якесь обслуговування комунальних платіжок...

Російський слід

І ще один цікавий момент, пов'язаний з діяльністю Гонтаревої. Україна, якщо судити за офіційними меседжами влади, веде повноцінну війну з Російською Федерацією. Війна, щоправда, не оголошена, і навіть дипломатичні стосунки не розірвані - але ж і війна не проста, а гібридна. Більше того, як відомо з яскравих повідомлень самої Гонтаревої, курс гривні періодично "розхитують 200 агентів ФСБ". Судячи з усього, саме з цієї причини курс гривні з 19 червня 2014 року - день, коли Гонтарева стала главою НБУ - по день сьогоднішній "розхитався" з 11,75 до 27 гривень за долар.

Але є ще один дуже цікавий момент. У червні 2014 року - а це вже було втрачено Крим і почалася війна на сході - частка російських банків в Україні становила незначні 12%. А до грудня 2016 року російські банки наростили свою присутність до 40%! Причому це ті банки, де підтверджено 100% присутність російського капіталу.

По суті, завдяки діям Гонтаревої країна-агресор (саме так називають РФ всі офіційні особи України) заробляє на банківську діяльність в Україні, а також має можливість для виведення українських капіталів з країни. "Сбербанк", ВТБ, "Альфа-Банк", "Промінвестбанк" (останній ще й непоганий рефінанс отримує від НБУ) - всі ці російські установи дуже впевнено себе почувають в Україні, яка воює з Росією.

Що показово, сама Валерія Гонтарева має вельми тісні бізнес-інтереси з російськими банкірами. Наприклад, 22,7% згаданого вже банку "Авангард" (з якого як із шинелі вийшла і Гонтарева, і Пасенюк) належить громадянці РФ Галині Улюкаєвій. А Улюкаєва хоч і "сидить" на своєму дівочому прізвищі, але є цілком законною дружиною Юрія Соловйова - заступника голови правління другого за обсягом капіталу в РФ банку ВТБ.

Тому дивуватися, звідки у росіян набралося 40% в банківському секторі України, особливо не варто. Дивуватися варто хіба що тому, чому тільки 40%? Втім, Валерія Олексіївна привчила дивувати, а тому найцікавіше - крах банківської системи, гіперінфляція і виведення залишків капіталу за кордон - очікує Україну попереду.

Теги: валерія гонтарєва, нбу, порошенко, рошен, втб, альфа банк, рф, росія, улюкаєва, макар пасенюк
Автор матеріалу: Ігор Лесєв, спеціально для Знай.ua

Коментарі

Веселовский Паниковский
Веселовский Паниковский
19.12.2016 / 20:19
Гонтарева - это ИНСТРУМЕНТ для достижения цели . РЫНОК там не цель, это всем и понятно .А цель там, судя по всему - полный вывод налички из обращения для управления ВСЕМИ и ВСЕМ в ручном режиме .Вот ЭТО - ГИДНО !!
Віталій
Віталій
19.12.2016 / 18:51
Ігор Лесєв - бовдур. Звинувачувати одну людину в обвалі курсу - потрібно бути рідкісним ідіотом.

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

Володимир Парасюк про ідеологію протесту, схеми Ахметова та революцію до кінця (відео)
ЧитальняАналітика 23 лютого

Хто кого блокує, як довго все це триватиме та що здатне фундаментально змінити країну, розповів гість Politeka Online народний депутат […]

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори