Перевибори, яких так не хоче влада

Політика
04.01 18:12
Юрій Кравчук
4701
0

Не так давно в своєму розгорнутому інтерв'ю на телебаченні спікер Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що в цьому році українцям не варто очікувати зміни складу діючого парламенту. Заявляв він це з повною впевненістю в тому, що в зворотному можуть бути зацікавлені лише вороже налаштовані по відношенню до України "зовнішні сили".

Проте, багато експертів, очевидно, ризикуючи перетворитися в одну з цих самих сил, відзначають, що питання зміни діючих осіб у Раді назріває не тільки ззовні, але також і в суспільстві, і в стінах самого парламенту.

Тут варто зазначити, що близько місяця тому (5-7 грудня 2016 року) портал "Знай.ua" проводив власне дослідження громадської думки щодо необхідності проведення в нашій країні дострокових виборів Верховної Ради. Як не дивно, виявилося, що більшість опитаних — близько 75% — висловилися "за" зміну складу парламенту.

У Топ причин, через які респонденти вирішили підтримати ідею перевиборів, тоді потрапили: відсутність позитивних змін у структурі державної влади і її представників, зниження рівня життя населення та зростання цін, непрозорість і нерозуміння кінцевої мети й суті реформ, які проводилися впродовж попередніх трьох років.

Перевибори, яких так не хоче влада

Однак, серед респондентів було досить і тих громадян, які не вірили в те, що перевибори стануть хоч скільки-небудь істотним чинником для зміни ситуації.

За словами виконавчого директора Українського Інституту аналізу та менеджменту політики Руслана Бортника, основною проблемою нинішньої влади є те, що вона перестала підтримувати діалог з суспільством. "Усередині країни влада значною мірою самоусунулася від діалогу з суспільством або не змогла дати чесну відповідь на жодне з найгостріших соціальних питань - тарифи, офшори, корупційні скандали, сумнівна кадрова політика і фасадні зміни під вивіскою "реформ", - зазначає політолог.

Зі своїм колегою солідарний і політичний експерт Валентин Гладких. На думку фахівця, така ізоляція керівництва країни призвела до того, що рівень довіри та його підтримки в суспільстві — скотився нижче нема куди.

Перевибори, яких так не хоче влада

"Найбільшою втратою української держави за цей рік стала якщо не повна втрата, то як мінімум — серйозне зниження рівня довіри громадян до нинішньої влади.

Розвал демократичної, проєвропейської, постмайданної коаліції; офшорний скандал; "трохи зіпсовані квартирним питанням" нові зірки української політики; електронне декларування; заяви Онищенка; систематичне невиконання політиками обіцянок; потік взаємних звинувачень; війна компроматів — усе це має закономірний результат: нинішня політична еліта, безвідносно до кольорів партійних прапорів, має в очах абсолютної більшості громадян України вигляд збіговиська "моральних дегенератів", відірваних від інтересів суспільства та зацікавлених тільки у власному збагаченні й збереженні власного панівного, привілейованого становища.

Немає нічого дивного в тому, що останні соціологічні дослідження, незалежно від ступеня їх "замовності" чітко свідчать: жодна з політичних сил і жоден із вітчизняних політиків не має рівня підтримки в суспільстві, який би дозволяв претендувати на загальнонаціональне лідерство. Навіть "лідери" ледь визирають з-під плінтуса десяти відсотків потенційної підтримки", — підкреслює Гладких.

Перевибори, яких так не хоче влада

Проте, за словами політичного аналітика і керівника проекту Digests and Analytics Ukraine Вадима Хомахи, навіть не дивлячись на принципову розчарованість суспільства в політичній традиції України, ймовірність виборів залежить у більшій мірі від економіки й того, чи буде загострення внутрішньополітичних чвар. "До них (перевиборів. - Ред.) може призвести все, що завгодно. Навіть жадібність окремих депутатів. Коаліції - немає. Рада розвалиться, коли голосування буде занадто дорого коштувати", — зазначає Хомаха.

До речі, за словами Валентина Гладких, не виключений і варіант перевиборів за ініціативою самої чинної влади: "Кожен зацікавлений в них по-своєму. Наприклад, щоб підняти рівень довіри до влади. Для політиків це, до речі, зручний спосіб, щоб "умити руки" і уникнути відповідальності, відтягнути реальні реформи".

У підсумку, на думку експертів, ситуація з ймовірністю перевиборів до ВР виглядає наступним чином: українці розчаровані діями нинішньої влади і цілком готові її змінити, проте, особливого бажання не мають, оскільки не вірять в те, що новий склад парламенту буде хоч скільки-небудь більш корисним країні. При цьому в зміні складу Ради цілком зацікавлені представники влади, адже, таким чином, вони можуть ще на якийсь час утриматися в своїх кріслах. Одне зрозуміло точно: рішення про перевибори Верховної Ради буде затверджено незалежно від того, чи захочуть цього самі депутати на чолі зі своїм ватажком Андрієм Парубієм.

Теги: Парубій, перевибори, дострокові вибори, Верховна Рада, українська влада
Автор матеріалу: Юрій Кравчук

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

Африканська авантюра Росії: навіщо Путіну військова база у Джібуті
ЧитальняАналітика 25 лютого

Додалися до цього непрості відносини з Іраном, складнощі з Туреччиною. У результаті російська дипломатія отримала низку складних завдань. Однак це […]

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори