Шлях Петра. Що чекає на Порошенка 2017 року?

Політика
05.01 17:05
Ігор Лесєв, спеціально для Знай.ua
170835
6

Петро Порошенко вже розпочав рік із обмовки про "українську окупацію" Донбасу, яка незабаром закінчиться. Але, схоже, що це найнеобразливіше, що сталося з Петром Олексійовичем в році, що настав. Попереду на українського президента чекає потужний внутрішній і зовнішній прес, здатний змінити всю конфігурацію вітчизняної політики в поточному році.

Запит на мир

Одна з ключових проблем, яку команді Порошенка доведеться вирішувати 2017 року, – це питання війни і миру. Причому це не стільки технічно-методологічне, скільки концептуально-ідеологічне питання. На даному етапі офіційна позиція Києва будується на тому положенні, що частина Донбасу окупована російськими військами і найманцями-колабораціоністами, а війну Україна веде (хай і офіційно не оголошену) з Російською Федерацією. Відповідно, жодних переговорів із представниками самопроголошених республік "ЛНР" і "ДНР" вести немає сенсу, оскільки вони не самостійні щодо прийняття будь-яких рішень.

Для внутрішнього національно-патріотичного споживача, особливо після анексії Росією Криму, така позиція є прийнятною і в цілому логічною. Більш того, дотримання такої концепції пояснює на зовнішній арені, чому Мінські угоди неможливо виконати, за винятком нестійкого пункту припинення вогню. Проте буквальне дотримання цієї ж концепції увігнала Петра Олексійовича у вузькі варіативні рамки. Тому що будь-які домовленості по Донбасу, що виключають військове пригнічення проросійських республік, сприйматимуться в національно-патріотичній електоральній ніші як акт жахливої зради.

А зовнішньополітична кон'юнктура на 2017 рік складається саме таким чином, що Порошенка жорстко пресуватимуть на зовнішніх ринках питанням швидкого рішення мирного врегулювання на Донбасі. При цьому внутрішньополітичну ситуацію в Україні ніхто із зовнішніх гравців особливо детально не розбиратиме, хоч би тому, що Захід у 2017 році сам стане іншим. 20 січня піде Обама, восени вже точно не буде Олланда, а Меркель якщо і зуміє зберегти свій пост, то її риторика значно зміниться. Тому персональні політичні проблеми окремо взятого Петра Порошенка нікого не хвилюватимуть.

Втім, Петро Олексійович усе це і сам прекрасно бачить, а тому перед Новим роком і була запущена пробна стаття Віктора Пінчука в Wall Street Journal. У колах, близьких до Адміністрації президента, стверджують, що стаття олігарха була написана за узгодженням з Петром Олексійовичем. Пінчук – один з основних фінансистів штабу Хіларі Клінтон і провідний ідеологічний рупор євроінтеграції в Україні, розміщує від свого імені скандальний матеріал, щоб промацати внутрішню реакцію українського патріотичного сегмента. І реакція ця виявилася неприємною для АП. І хоча Пінчук нічого нового не запропонував, що прописано в Мінських угодах, але це однозначно було сприйнято аудиторією його ж телеканалів виключно як здача національних інтересів.

У цьому контексті характерно також і новорічне привітання Петра Порошенка. Воно на рідкість було миролюбним і стосувалося в основному економічної проблематики. А ось відносно війни на сході Порошенко заявив, що питання оборони вдалося вирішити без мобілізації. У перекладі це означає, що в АП до війни не готуються, і на сході як мінімум збережеться статус-кво. Значить, питання Донбасу вирішуватиметься у рамках мирних домовленостей. Яких? Ось це і стане головним питанням року. А особисто для Порошенка головною проблемою буде продати внутрішньому користувачеві ці домовленості як "стратегічну перемогу України".

Вибори, вибори

Ще одна ключова проблема для Петра Олексійовича в поточному році – це питання виборів. Джерела у близькому оточенні Петра Порошенка стверджують, що президента практично вдалося продавити в цьому питанні, і навесні він таки призначить проведення дострокових парламентських виборів. Побічно про це свідчить і розпочата низкою партій політична реклама на ТБ (зокрема, Радикальної партії Ляшка і "Народного фронту"), а також мобілізація штабів БПП і "Батьківщини". По суті, маховик виборів уже закручується, і в певний момент стане дешевше їх оголосити, ніж зірвати їх проведення.

Але до цих виборів Петро Порошенко приходить із багатьма невідомими. І проблема не лише в нейтралізації Юлії Тимошенко, яка рейтингово набрякає. В першу чергу президентові необхідно розібратися в питаннях внутрішньосоюзного характеру, а саме:

Перше. Що робити з Гройсманом? Він все більше дратує суспільство, і БПП на чолі з ним вибори з величезною вірогідністю провалить. Більше того, саме передбачувана весняна відставка Гройсмана стане формальним приводом для проведення дострокових парламентських виборів.

Друге. Як угамувати апетити Кличка, що зарвалися? Теоретично, саме його можна поставити на чолі списку БПП, але проблема для Порошенка якраз у тому, що Кличко так і не став своїм. Кличко несподівано для всіх після другого переобрання на посаду мера показує досить високий рівень довіри киян і, очевидно, має свої плани на президентську кампанію зразка 2019 року. А тому навесні 2017-го до списку БПП він масово проштовхуватиме своїх людей, що в принципі не влаштовує Порошенка.

Третє. Як угамувати "фронтовиків", що раптом збунтувалися? До компроматів Онищенка депутати і міністри НФ демонстрували лояльність Порошенка, якій можна позаздрити, і найбільш відданих планувалося у відносному майбутньому інтегрувати до команди Петра Олексійовича. Тепер ситуація різко змінилася. Надійшла команда на "мочилово" Порошенку, а Яценюк явно налаштувався на президентську кампанію 2019 року. Втрачати йому у будь-якому випадку нема чого, а ось національно-патріотичний сегмент електорату НФ відколює у БПП уже сьогодні.

Четверте. Куди засунути найбільш токсичних персонажів БПП - Кононенка, Березенка, Грановського й інших у поточній виборчій кампанії? Кожен з них – це скарбниця компроматів, що тягнуть персонально Петра Олексійовича на колію Віктора Федоровича.

П'яте. Як утримати партії-сателіти (Радикальна партія, "Самопомічь") у вузді? І на тричі судимого Ляшка, і на "найчеснішого мера" Садового в АП є дивовижні "теки впливу", що у будь-який момент можуть піти у відомство Юрія Луценка. Проте особливість української політичної системи в тому, що страшний не сам компромат, скільки можливість застосувати силу. А після виборів монополія на застосування сили у Порошенка, який і зараз не володіє нею повною мірою, буде ще більш урізаною.

У будь-якому випадку, грамотне вирішення цих питань дозволить Петру Олексійовичу орієнтуватися на 2019 президентський рік. А те, що він рішуче "заточений" на повторний президентський термін – це загальновідомий факт. Але для того, щоб мати трохи більше теоретичних шансів для переобрання, Петру Порошенку слід вирішити тактичні питання поточного 2017 року. Але деякі з них уже зараз вбачаються такими, що неможливі для розв'язання.

Теги: Петро Порошенко, луценко, садовий, яценюк, гройсман, оніщенко, путін, кличко, ап
Автор матеріалу: Ігор Лесєв, спеціально для Знай.ua

Коментарі

Александр Гольдман
Александр Гольдман
10.01.2017 / 11:56
ГАНЬБА!!!!! ПОЗОР ВАМ ПАН ГАРАНТ!!!!!
Георгий Иванов
Георгий Иванов
10.01.2017 / 11:32
Важка ноша Президента України! Бізнесменом легше бути!
Lox Ivan
Lox Ivan
09.01.2017 / 18:31
Про те, що в 17 році владі неминуче прийдеться йти на вибори, свідчать результати опитувань, які хоч і в більшості брехливі, все ж показують , більше половини громадая ЗА ДОСТРОКОВІ ВИБОРИ, АЛЕ ПАРЛАМЕНСЬКО_- ПРЕЗИДЕНСЬКІ ! Це тому , що ця, післямайданна влада довела народ до злиднів, а економіку до краху, бо краде і бреше ще більше ніж при Януковичу. Але влада мабуть хоче провести вибори не міняя ЦВК, не міняючи виборчий закон, тобто залишивши мажоритарку і закриті списки, а також не прибравши агітацію на олігархічних каналах і на бігмордах. Але таким чином знову одурачить народ НЕ ВИЙДЕ! Бо знову в результаті масових фальсифікацій і підкупу виборців на перших позиціях будуть олігархічні партії НФ і БПП, або креммлівська сорока-Юля, неперевершений майстер попклізму і обману. А Кличко, як розумна людина і успішний мер, повинен облишить Порошенка, якого Захід після скандалу з Онищенком вже намірився злить, і зєднатись з Саакашвілі, Тандем Саакашвілі-Кличко може дійсно змінить Україну, побороть олігархат і корупцію, яка починається в парламенті, про що дав покази на поліграфі в ФБР США Оніщенко.
Гість
Гість
08.01.2017 / 14:56
пэтра чекає мотузка!!! і не важно що вона русько фашистська чи біндерівська!!пєтро дуже залупився проти України!!
Александр Гольдман
Александр Гольдман
10.01.2017 / 11:57
Скорее бы.....но похоже пан "Гарант" засел на шее Украинского народа на долго
LIV LIV
LIV LIV
08.01.2017 / 12:10
Мне сразу было понятно, что статья Пинчука - это закид от Порошенко насколько украинский народ готов до компромиса с ОРДИЛО. Порошенко оказался обыкновенным бездарным экономистом, приравненному по уровню с Ющенко.

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

Ознака коаліції: як радикали роздають аванси парламентській більшості
ЧитальняАналітика 24 лютого

Чи можна, з одного боку, бути союзником влади, а з другого – жорстким її опонентом? Якщо проаналізувати позицію, яку наочно […]

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори