Агенція з повернення корупційних активів може запрацювати вже з грудня

Подорожі
19.08 17:30
Ілля Лукаш
2397
0

Арештом і поверненням активів корумпованих чиновників займатиметься спеціальна агенція, яку планують створити вже до кінця року. Новій структурі дозволять арештовувати майно підставних осіб, вкладати конфісковані гроші під відсотки до рішення суду, а також продавати майно, яке втрачає вартість.

"Агенція буде центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом та широкими повноваженнями. В ній будуть працювати щонайбільше 100 осіб. Агенція опікуватиметься розшуком, управлінням та поверненням коштами та майном, на які накладено арешт у кримінальному провадженні", - заявила сьогодні на брифінгу заступник міністра юстиції Наталія Севастьянова.

Уряд планує затвердити закон про створення Агенції з повернення активів та зміни в низку законів про кримінальне провадження вже сьогодні. Вони суттєво спрощують арешт та повернення корупційних активів.

"Зараз слідчому щоб з'ясувати кому належать активи - треба направити купу звернень. Відтепер він направить один запит і агенція протягом 3 днів має відповісти. Агенція буде мати усі бази даних, від ДАІ до Мінюсту, від банків до страхових агентств і зможе швидко зібрати інформацію", - презентував зміст створення Агенції сьогодні на брифінгу заступник генпрокурора Віталій Касько.

Подібні органи існують в усіх країнах Європи. До того ж, багато країн об'єднують зусилля в пошуку та арешту корупційних активів.

Наразі українські слідчі витрачають час на управління арештованими активами. Це призводить до того, що заарештовані активи зберігають по сейфах, гроші зникають з рахунків, а за час судового слідства майно втрачає вартість.

"Активи, які втрачають цінність (автотранспортні засоби, електроніку), треба реалізовувати одраз після арешту. Агенція буде зберігати гроші від реалізації майна на рахунку та нараховувати відсотки на цю суму. Якщо підозрюваний доведе свою невинність, йому повернуть суму від реалізованого майна, а відсотки підуть у бюджет агенції", - пояснив Касько.

Читайте також: Наступного тижня Антикорупційне бюро отримає детективів – Каленюк

Такі нововведення, зокрема, дозволять покласти під відсотки мільярд заарештованих гривень оточення Януковича. Після вироку суду гроші можна буде передати в бюджет.

Новий підхід Агенції полягатиме у арешту корупційного майна ще до визначення підозрюваного. Прокурору достатньо буде довести, що майно може бути використано як доказ у кримінальної справі та має ознаки здобутого злочинним шляхом.

"Якщо Лексус підозрюваного оформлений на тещу, формально його арештувати не можна. Відтепер прокурору треба довести, що авто було куплено на гроші, одержані злочинним шляхом. Тобто заарештовувати можна майно будь яких осіб, які фігурують в кримінальної справі", - розповів Віталій Касько.

Крім цього, скасовується поняття "добросовісного набувача", якій нібито не знав походження грошей чи майна і готовий співпрацювати зі слідством. Тобто, якщо начальник ДАІ дарує коханці авто за 150 тис доларів, відтепер його можна буде заарештувати одразу з відкриттям справи.

"По всьому світові нам кажуть: "Надайте докази і миповернемо вам заарештовані активи чиновників з оточення Януковича". Створення цієї агенції також є умовою запровадження безвізового режиму з Євросоюзом. Саме тому, ми наполягатиме на прийнятті закону вже у вересні, щоб у грудні Агенція вже почала роботу", - заявила депутат від "Самопомочі" Ганна Гопко.

Вона зауважила, що спільна робота Антикорупційного бюро, Національної агенції з питань запобігання корупції, Антикорупційної прокуратури та Агенції з повернення активів створять нову незалежну систему боротьби з корупцією.

Читайте за темою: Перемога активістів: Яценюк оновить комісію з набору Антикоруційного агентства

"Звісно ми чекаємо на спротив. У Верховну раду пройшло багато депутатів з неправильними деклараціями і майном, записаним на підставних осіб. Але ми сподіваємося, що тиск суспільства дозволить здолати цей спротив", - підкреслила Гопко.

Громадські активісти вказують, що Агенція буде цілком самоокупною.

"Агенція буде самоокупна, треба дати гроші лише за запуск. У Франції аналогічна агенція взяла 2 млн. євро з бюджету на запуск. Через два роки ці гроші повернулися і агенція почала приносити в рази більше грошей, ніж на неї витрачає бюджет", - заявила виконавчий директор "Центру протидії корупції" Дар'я Каленюк.

За її думкою, почати повноцінну роботу агенція зможе вже наступного року, оскільки набирати всіх працівників і керівництво треба на відкритих конкурсах.

Автор матеріалу: Ілля Лукаш

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...
ПолітикаВибір редакціїРозслідування16.01
ПолітикаВибір редакціїРозслідування08.01
ПолітикаВибір редакціїРозслідування05.01

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори