"Москва і Париж ще можуть відновити переговори про "Містралі"" - експерт

Суспільство
13.08 13:16
Галина Остаповець
696
0

Росія та Франція розірвали контракт на поставку двох вертольотоносців типу "Містраль". Кораблі залишаться в розпорядженні Франції. Сума контракту становила $1,5 млрд. Його уклали ще в влітку 2011 року. Перший вертольотоносець, "Владивосток", планували передати російському флоту восени 2014-го.

Але через незаконну анексію Криму — передачу відклали. Другий корабель, "Севастополь", теж не віддали. Незважаючи на розірвання контракту, Париж та Москва ще можуть повернутися до нього, сказав в інтерв'ю "Знай" експерт зовнішньої політики Сергій Солодкий.

- Питання продажу "Містралів" висіло у повітрі півтора року. Чому так довго Франція зволікала із рішенням?

- Будемо відверті, французи до останнього мріяли і марили, що їм все-таки вдасться здійснити оборудку і продати кораблі. Я би відлік вів не за останні півтора року, а щонайменше останні років п'ять. Тоді почались переговори про продаж вертольотоносців. Білий Дім й американська адміністрація закликали французів не йти на такий контракт із Росією. Це було після серпня 2008-го року, коли Росія атакувала Грузію.

Читайте також: Франція повернула гроші за "Містралі"

Було очевидно, що Росія вже становить ризики для цивілізованого світу, особливо на пострадянському просторі. Але французи ослухалися, затьмарені можливим прибутком і частоково своєю недовірою до американців і любов'ю до Росії. Але те, що процес розмірковування "продавити чи ні" тривав півтора року, свідчить, що рішення французам далось не просто.

Торік у травні-червні я говорив із представниками МЗС Франції і почув масу аргументів, чому контракт з продажу "Містралів" нереально розірвати. Однак аргументи європейських партнерів й України, все-таки змусили французьку владу піти на поступки і повести себе відповідально.

- Хто має більші збитки від розірвання контракту, Франція чи Росія?

- Думаю, що Франція. Її збитки вимірюються не мільйонами чи мільярдами євро, а репутаційними. Французи дуже втратили в плані репутації в очах багатьох громадян світу. Якби 5 років тому Франція дослухалася і не починала б продажу, то зараз не мала б ні репутаційних, ні мільярдних втрат. Вони цілком заслужені через її необдуману політику.

- Тодішній французький президент Ніколя Саркозі був начебто прихильним до Росії?

- На період президентства Саркозі випадає потеплішання відносин із США. Не можна назвати його проросійським. Тут швидше спрацював зовнішньо-політичний французький снобізм. От запитуєш у французів: "Навіщо ви це робите? Ви розумієте, що Росія становить загрозу для світової безпеки. Прислухайтесь до американських партнерів".

Читайте також: У вересні з "Містралей" знімуть російське обладнання

А французи по-снобістські можуть відповісти: "А що проти Російської Федерації діють якісь санкції?". Або "з яких пір Америка нам указ?". Важко з ними спілкуватися. Не можу виключати, що коли ситуація на Сході України буде вирішена або ж заморожена на триваліший термін, Москва і Париж можуть відновити переговори про поставки Містралів. Не хочу в це вірити, але це можливо.

- Що для Росії означає розірвання контракту?

- Для російської армії питання посилення її озброєння новітніми сучасними технологіями із Заходу, були вкрай необхідними. Але у випадку з "Містралями" мова йшла про політику.

Росія хотіла показати, що на Заході є ключові актори й гравці, які підтримують тісні відносини із Російською Федерацією по всіх напрямках: політичному, економічному, культурному й військовому теж. Мовляв, Франція, один з провідних членів НАТО, має тісні відносини із Москвою.

Це було вкрай важливо для Росії після анексії Криму, дестабілізації ситуації на Сході Україні. Росія хотіла показати, що незважаючи ні на що, на Заході є країни, які з нею співпрацюють. І те, що Франція відмовилась від поставок "Містралі" свідчить, що Росія на такому маленькому прикладі, але дуже серйозному й принциповому, програла. Франція продемонструвати, що західна політика є цілісною.

Автор матеріалу: Галина Остаповець

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

ПолітикаВибір редакціїРозслідування18.01
Loading...

Вибір редакції


ПолітикаВибір редакціїРозслідування08.01
ПолітикаВибір редакціїРозслідування05.01
СуспільствоВибір редакціїРозслідування03.01
все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори