На гачку шахраїв: авторитет лікарів використовують для реклами "чудо-препаратів"

Суспільство
07.12 19:30
Олена Вовченко
33933
0

Українські лікарі вже вголос почали обговорювати цілу епідемію, яка, як виявилося, носить зовсім не медичний характер. Вся справа в тому, що нечесні на руку ділки все частіше використовують імена відомих лікарів, рекламуючи той чи інший препарат.

З останніх скандалів, на який звернули увагу в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун і нардеп Ольга Богомолець - реклама якогось засобу від папілом. Щоб товар краще продавався, невідомі створили фейковий сайт МОЗ і розмістили на ньому величезне інтерв'ю російського лікаря Леоніда Рошаля, представивши його... головним українським онкологом. Користувачі в мережі обурилися цим фактом. Але через кілька днів на цьому ж сайті "красувалося" підроблене інтерв'ю вже зі справжнім головним онкологом України - Олексієм Ковальовим.

Кращі лікарі не рекомендують

У ньому Олексій Олександрович лякав читачів папіломами і пропонував купити чудо-засіб - препарат "Папіллок плюс". Природно, ні адреси, ні будь-яких даних виробника в рекламі і на самому сайті немає.

"Цинізм і жага грошей. У цьому матеріалі кожне слово брехня, щоб налякати людей і на цьому заробити. Думаю, що юристи Міністерства охорони здоров'я повинні провести розслідування і подати в суд на авторів за використання символіки МОЗ. Фото головного онколога - реальне, а ось його слова - це жорстока підстава. Тільки що я говорила з ним по телефону, він у тихому шоці - інтерв'ю фейкове…" - написала на своїй сторінці доктор медичних наук і політик Ольга Богомолець.

У коментарях під постом багато лікарів зізналися, що хоч раз в житті, але також попадалися шахраям.

Серед них відомий педіатр і телеведучий Євген Комаровський, головний позаштатний інфекціоніст МОЗ Ольга Голубовська, хірург-офтальмолог Георгій Пархоменко та інші.

Читайте також: МАФовики відвоюють право продавати спиртне вночі

Чим голосніше прізвище вченого або лікаря - тим краще для аферистів. Як боротися з епідемією шарлатанства, медичні світила поки не знають.

"У мене була така ситуація з "протигельмінтним інтоксиком". Дізналася я про нього зовсім випадково - мені в особисті повідомлення в соціальних мережах написали люди з США, з питанням: де можна купити такий препарат, який я рекламую, і який лікує все? Я попросила посилання на цей рекламний матеріал і була шокована - хтось взяв мою фотографію з інтернету, приписав мені купу всяких регалій, яких і в природі не існує - наприклад, "професор вищої категорії". У цьому матеріалі йшлося про те, що всі люди хворіють тільки через гельмінтів, і є препарат, який допоможе їх вивести і позбутися усіх хвороб", - розповіла Ольга Голубовська.

Все заради наживи

Лікар вважає, що такі рекламні "трюки" розраховані на громадян колишнього пострадянського простору, де абсолютно розбалансовані системи безпеки, контролю, покарання.

"Було помітно убогий і примітивний рівень статті, де ще й приписано, що я надаю 50% знижки на цей препарат. Як пізніше з'ясувалося, це була публікація одного сайту міста Павлодара. Вже потім я побачила, що чимало моїх колег опинилися в такій самій ситуації. З останнього - фейковий сайт, де російського лікаря Рошаля представили головним онкологом України, потім схаменулися, і в мережі вже з'явилося фейкове інтерв'ю дійсно головного онколога України Олексія Ковальова, який теж щось там рекламував, а насправді потрапив під звичайне шарлатанство", - говорить Голубовська.

Інтернет-цілительство безконтрольне

В Україні є Центр сертифікації, але цей центр перевіряє зареєстровані препарати, на які є побічні ефекти.

Стосовно таких ось ліків - теоретично людина може купити препарат і написати заяву в органи, що їй не допомогло.

"Але, наскільки я розумію, в політику таких шарлатанів входить обирати безпечні засоби, які тільки містять стимулятори - нечесні на руку ділки зацікавлені, щоб не було летальних випадків, і щоб людина, що вживає в складі препарату стимулятори, схилила друзів та знайомих купувати цей препарат. Думаю, що ніяких діючих речовин там просто не міститься, і тому й побічних ефектів немає, немає і відповідних розглядів", - каже Ольга Голубовська.

"А оскільки вже це набуває масштабів епідемії - думаю, потрібно втрутитися правоохоронним органам. Якщо офіційним шляхом з цим неможливо боротися, тоді потрібно піднімати інформаційну кампанію. Страждають люди, страждають професори та лікарі. Я особисто після того випадку відкрила сайт "Однокласники", на який заходжу дуже рідко, і побачила там купу питань до мене. Уявіть собі: люди живуть у Києві, мають доступ до інформації, знають багатьох експертів - і ставлять такі питання. Їх навіть не насторожує "професор вищої категорії". Як показує практика - люди рідко розбираються в регаліях, купуються на відомі імена і хочуть вірити в диво", - коментує Ольга Голубовська.

На думку головного позаштатного інфекціоніста України, такого виду афери зараз стали можливими з кількох причин.

"По-перше, в українців дуже низький рівень довіри до офіційної медицини, до експертів. І ця недовіра тільки підігрівається деякими моїми колегами - мені зараз дуже не подобається тенденція зневаги лікарів, професорського і викладацького складу, академіків. Люди жили в певний час, робили свою роботу, лікували, навчали, писали книги. І зараз їх починають цькувати. Мені теж багато чого не подобається, але все-таки нівелювати інституції, які в усьому світі працюють і вважаються авторитетними, - так не можна. Якщо країна позбудеться поняття "авторитет" або якщо це поняття буде зміщене в бік осіб із сумнівною репутацією чи взагалі без освіти, які на хвилі революції та патріотизму піднялися й дозволяють собі ображати людей, які робили і роблять дуже багато, - це буде колапс. У нас взагалі склалася така парадоксальна ситуація, що нині надто багато громадських організацій. При цьому я, як людина, яка мала безпосереднє відношення до складання державних програм і їх реалізації, хочу зазначити, що розробляли ми ці програми спільно з громадськими та деякими пацієнтськими організаціями, яким дуже вдячні за конструктивний підхід. Але тільки тими, яких не видно і про них нічого не чути - бо у них немає грошей на піар, і вони зайняті роботою. Зараз же дуже багато людей зайняті тим, щоб розповісти нам, як потрібно працювати. А ось тих, хто реально сів би, проаналізував ситуацію, зробив би конкретну роботу, дав аналітичну довідку, описав перспективи, бачення, способи вирішення проблеми - таких ось зараз одиниці", - говорить експерт.

Все це формує в суспільстві відторгнення експертної думки. У всьому світі є поняття "експерт", до думки якого варто прислухатися, рівень інформованості якого вище.

Без роз'яснення ситуація стане гірше

У суспільства починається недовіра до експертів, а закінчується усіма іншими медичними підрозділами, та люди, читаючи в інтернеті дурість, не можуть її правильно оцінити.

"Так само, як пацієнт не може оцінити якість лікаря. У нас є лікарі, які хвалять самі себе, але я ніколи не чула від доктора зі світовим ім'ям, щоб він сам себе хвалив. Просто тому, що це медицина - це не наука, це частина життя, і тут може бути все, навіть неможливе. Через це людина без медичної освіти не може оцінити якість лікаря і оцінювати якість публікації. Але вона бачить фото відомої людини, розуміє, що ця людина має якісь знання, і якщо її друкують - значить, журналісти все з'ясували і це варте уваги", - зазначає Ольга Анатоліївна.

Друга така причина, чому це можливо, - все зараз абсолютно безкарно.

"Взяли фотографію доктора, написали що попало - і ніхто цим займатися не стане, щоб покарати. Ми вмикаємо телевізор, читаємо газету, заходимо в соціальні мережі - там убили, там украли, там спалили, а там викрали. Тобто, навіть важливими речами наразі займаються не дуже ефективно, що вже говорити про якісь публікації в інтернеті?" - підкреслює Голубовська.

Дісталося всім

Українські медики вважають, що сьогодні потрібна інформаційна кампанія, яка пояснювала б людям такі прості речі.

Читайте також: У Києві постраждали 10 іноземних вболівальників

"У мене є сторінки в соціальних мережах, я зробила з них невеликий майданчик і пояснила такі речі - це була моя маленька інформаційна кампанія. На більше не розраховувала. Я читала багато відгуків про такі препарати, в тому числі і професіоналів. У кращому випадку, такі шарлатанські препарати нешкідливі. Однак в них можуть міститися якісь стимулятори, які дають відчуття здоров'я. У гіршому випадку - мені навіть говорити не хочеться, що там може бути", - розповіла лікар.

Тому, хто вихований на традиційних цінностях, важко зрозуміти, що в телевізорі і в газеті можуть збрехати. Тим більше, якщо брехня виходить з уст шанованої людини.

Трохи більше пощастило в цьому колезі Ольги Голубовської - педіатру Євгену Комаровському. Завдяки тому, що Комаровський досить впізнаваний доктор і ведучий ток-шоу, йому вдалося донести інформацію про шахраїв, що прикривалися його ім'ям, куди ширшій аудиторії. Про це він написав у власному блозі.

"Від мого імені на одному з сайтів з'явилася інформація про чудо-препарати INTOXIC і Bactefort. Аморальні бандити створили копію сторінки мого сайту і рекламують (причому до примітивності тупо), нібито "засіб від усіх паразитів". Особливо засмучує те, що сотні людей пишуть мені листи з питаннями: "Доктор, це правда? Купувати чи ні?". Мені просто страшно уявити, яка кількість людей повірило і "лікується". Але все, на що здатні ці препарати - це збагатити своїх виробників і продавців, таких же паразитів, від яких, нібито лікує препарат", - каже Євген Олегович.

Комаровський самостійно провів ціле розслідування, спробувавши з'ясувати адресу юридичної особи. Як виявилося, її просто не існує в природі, а сам препарат зареєстрований... як біодобавка. Але позиція ВООЗ з лікування і профілактики паразитарних інфекцій не передбачає використання будь-яких біодобавок або "натуральних" засобів рослинного чи тваринного походження.

Євген Комаровський спробував звернутися в поліцію, але там від доктора... вимагають доказів, що він не має до препарату ніякого відношення. Як це довести - не знають навіть маститі юристи.

"Від нас просто відмахнулися", - стверджує лікар.

Хірург-офтальмолог Георгій Пархоменко з клініки "Новий зір" у соціальних мережах розповів, що від його імені обдзвонювали прооперованих раніше пацієнтів, цікавилися їхнім здоров'ям і пропонували купити біодобавки зі знижкою.

Лікарі закликають бути уважними та не купуватися на інтернет-приманки, особливо, якщо аферисти підкріплюють їх фотографіями й начебто коментарями відомих людей. Краще порадитися з власним лікарем стосовно будь-яких медичних препаратів.

Теги: Голубовська, Комаровський, лікар, препарати, шахраї
Автор матеріалу: Олена Вовченко

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

Африканська авантюра Росії: навіщо Путіну військова база у Джібуті
ЧитальняАналітика 25 лютого

Додалися до цього непрості відносини з Іраном, складнощі з Туреччиною. У результаті російська дипломатія отримала низку складних завдань. Однак це […]

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори