Україна. Рік 2017. Очікування і перспективи

Суспільство
27.12 14:17
Ігор Лесєв, спеціально для Знай.ua
36102
0

Виходячи з політичних і економічних прогнозів, а також зовнішньополітичної кон'юнктури, українцям і Україні "зірочка на небі" в 2017 році якщо і світитиме, то дуже тьмяно. І, проте, навіть у вільному падінні можна знайти якісь обнадійливі перспективи.

Якщо б не було війни

Війна на сході країни — один із головних дестабілізуючих чинників сучасної України. Крім того, вона — війна — несе в собі ще і свідомо величезний відсоток непередбачуваності. Останні події на Світлодарській дузі показали, що фронт може спалахнути раптом і відразу весь. І від того, як розвиватимуться події на сході в 2017 році, багато в чому залежать усі інші елементи державного життя в країні.

Якщо дивитися крізь призму кінця грудня 2016 року — якихось видимих передумов для того, щоби бойові дії на Донбасі набули інтенсивного характеру, не спостерігається. Але, знову ж таки, тут є маса взаємодоповнюючих чинників, які не завжди залежать від Києва. А під ці чинники вписуються й успішне або неуспішне вирішення сирійської проблеми і подальшого вивільнення сил РФ з Близького Сходу. І нова Адміністрація США, яка може банально розміняти українське питання в торгах із Росією на певні преференції. Нарешті, самі по собі Мінські угоди є неприйнятними для української політичної еліти, що робить їх де-факто нездійсненними.

Крім того, сама по собі війна — це ще і джерело колосальної корупції, а також глобальні матеріальні витрати. З одного боку, "партія війни" сидить на велетенській грошово-матеріальній жилі і злізти з неї вже не може. Але, з іншого, без демонстрації якихось успіхів на фронті, прибічників "війни до переможного кінця" в Україні буде все менше. А це загрожує політичній еліті радикальним переформатуванням влади.

Там, де не видно дна

Це про економіку. У 2017 році перспективи зростання спостерігатимуться тільки у АПК, який вже зараз формує 40% бюджету країни. В усіх інших сферах господарювання ситуація стабільно критична. До цих самих проблем додається ще і криза у банківському секторі, пов'язана з каламутною історією приватизація ПриватБанку. Швидше за все, запустять друкарський верстат, і на гривню чекає істотне падіння. Принаймні, за оцінками фахівців, психологічний бар'єр падіння гривні відносно долара нижче 30 пунктів очікується вже до весни.

Похмуро для влади виглядає і питання з дозволом тарифної проблематики. Рівень заборгованості населення за тарифами ЖКГ вже перевершив 15 мільярдів гривень — і це показник тільки до початку зими. Безболісно такі тарифи переважна більшість українців переварити не в змозі, а саме тарифне питання давно вже зайшло в політичну площину. І якщо масових протестів влади, швидше за все, зуміють уникнути, то що робити зі зростаючими неплатежами по тарифах ЖКГ — питання, яке уряду Гройсмана вирішити буде гранично складно.

Політична криза

А ось дострокові парламентські вибори з величезною вірогідністю відбудуться 2017 року, імовірно, восени (як крайній варіант — у травні). Для Петра Порошенка це вже не питання бажання/небажання, а стратегічного виживання з баченням президентської кампанії 2019-го.

Формально жодних причин для проведення дострокових парламентських виборів в Україні немає. У парламенті існує ситуативна коаліція, а у Петра Олексійовича під контролем уся вертикаль виконавчої влади. Проте саме така конфігурація впливає на негативну динаміку рейтингу влади, включаючи самого Порошенка. А це вже робить його фігуру практично непрохідною на наступних президентських виборах. Щоб змінити ситуацію, Порошенку потрібен електоральний громовідвід. До весни 2016 року таким громовідводом був Арсеній Яценюк, який вбирав у себе весь негатив, а Петро Олексійович залишався в шоколаді. З появою в кріслі прем'єр-міністра Гройсмана — людини "підлеглої" під АП, усі невдачі уряду синонімічно перекладаються виборцем особисто на Порошенка.

Тому дострокові вибори в стратегічному плані Петру Порошенку потрібні анітрохи не менше, ніж і рейтинго-динамічній Юлії Тимошенко. За їх підсумками саме Юлія Володимирівна з величезною вірогідністю посяде в крісло прем'єр-міністра, і команді Петра Олексійовича доведеться поділитися багатьма інституціонально-потоковими "нищаками". З іншого боку, у Порошенка з'явиться той самий громовідвід, якого йому наразі критично бракує.

Захід не допоможе

Значення впливу американців на внутрішньоукраїнську повістку не варто переоцінювати, проте саме колективний Захід (а Вашингтон у ньому лідер за умовчанням) багато в чому забезпечує легітимність постмайданної політичної еліти. Тому стосунки з новою Адміністрацією Трампа для Києва залишаються нехай не критично, але, беззастережно, дуже важливими. І враховуючи загальну поведінку "доінавгураційного" Дональда Трампа, вже успіхом для української дипломатії буде те, якщо американці залишаться хоча б підкреслено-нейтральними відносно України.

Дональд Трамп

Особливо проблемними для Петра Порошенка є "компромати Онищенка". По-перше, досі незрозуміло, чи є у Онищенка щось конкретне, і якщо є, то з ким на зовнішній арені він веде торг. А по-друге, важливою в цьому питанні буде позиція нової Адміністрації Трампа, яка може як зам'яти питання, так і актуалізувати його на зовнішній арені. Це якраз той чинник, що може кардинально змінити політичну повістку в Україні.

Від європейських партнерів Україна чекає багатостраждального безвізового режиму з ЄС, який також став виключно політичним питанням. І тема безвіза в Україні стала одним з найбільших проколів піар-команди Порошенка. Упродовж всього 2016 року Петро Олексійович своїми нескінченними обіцянками "ось-ось отримати безвіз" виглядав досить безглуздо, і якщо питання не вирішиться в 2017 році (особливо до можливих дострокових парламентських виборів) — це вже сприймуть у суспільстві як персональну президентську поразку. В цілому ж, Києву в 2017 році доведеться поступово звикнутися з тим фактом, що Україна перестає бути центральною повісткою в Європі і, тим більше, у світі.

Теги: порошенко, трамп, путін, ато, війна, сша, президент, прогноз, 2017, україна
Автор матеріалу: Ігор Лесєв, спеціально для Знай.ua

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

ПолітикаВибір редакціїРозслідування18.01
Loading...

Вибір редакції


ПолітикаВибір редакціїРозслідування05.01
СуспільствоВибір редакціїРозслідування03.01
все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори