Україна. Рік 2017. Очікування і перспективи

Суспільство
27.12 14:17
Ігор Лесєв, спеціально для Знай.ua
37197
0

Виходячи з політичних і економічних прогнозів, а також зовнішньополітичної кон'юнктури, українцям і Україні "зірочка на небі" в 2017 році якщо і світитиме, то дуже тьмяно. І, проте, навіть у вільному падінні можна знайти якісь обнадійливі перспективи.

Якщо б не було війни

Війна на сході країни — один із головних дестабілізуючих чинників сучасної України. Крім того, вона — війна — несе в собі ще і свідомо величезний відсоток непередбачуваності. Останні події на Світлодарській дузі показали, що фронт може спалахнути раптом і відразу весь. І від того, як розвиватимуться події на сході в 2017 році, багато в чому залежать усі інші елементи державного життя в країні.

Якщо дивитися крізь призму кінця грудня 2016 року — якихось видимих передумов для того, щоби бойові дії на Донбасі набули інтенсивного характеру, не спостерігається. Але, знову ж таки, тут є маса взаємодоповнюючих чинників, які не завжди залежать від Києва. А під ці чинники вписуються й успішне або неуспішне вирішення сирійської проблеми і подальшого вивільнення сил РФ з Близького Сходу. І нова Адміністрація США, яка може банально розміняти українське питання в торгах із Росією на певні преференції. Нарешті, самі по собі Мінські угоди є неприйнятними для української політичної еліти, що робить їх де-факто нездійсненними.

Крім того, сама по собі війна — це ще і джерело колосальної корупції, а також глобальні матеріальні витрати. З одного боку, "партія війни" сидить на велетенській грошово-матеріальній жилі і злізти з неї вже не може. Але, з іншого, без демонстрації якихось успіхів на фронті, прибічників "війни до переможного кінця" в Україні буде все менше. А це загрожує політичній еліті радикальним переформатуванням влади.

Там, де не видно дна

Це про економіку. У 2017 році перспективи зростання спостерігатимуться тільки у АПК, який вже зараз формує 40% бюджету країни. В усіх інших сферах господарювання ситуація стабільно критична. До цих самих проблем додається ще і криза у банківському секторі, пов'язана з каламутною історією приватизація ПриватБанку. Швидше за все, запустять друкарський верстат, і на гривню чекає істотне падіння. Принаймні, за оцінками фахівців, психологічний бар'єр падіння гривні відносно долара нижче 30 пунктів очікується вже до весни.

Похмуро для влади виглядає і питання з дозволом тарифної проблематики. Рівень заборгованості населення за тарифами ЖКГ вже перевершив 15 мільярдів гривень — і це показник тільки до початку зими. Безболісно такі тарифи переважна більшість українців переварити не в змозі, а саме тарифне питання давно вже зайшло в політичну площину. І якщо масових протестів влади, швидше за все, зуміють уникнути, то що робити зі зростаючими неплатежами по тарифах ЖКГ — питання, яке уряду Гройсмана вирішити буде гранично складно.

Політична криза

А ось дострокові парламентські вибори з величезною вірогідністю відбудуться 2017 року, імовірно, восени (як крайній варіант — у травні). Для Петра Порошенка це вже не питання бажання/небажання, а стратегічного виживання з баченням президентської кампанії 2019-го.

Формально жодних причин для проведення дострокових парламентських виборів в Україні немає. У парламенті існує ситуативна коаліція, а у Петра Олексійовича під контролем уся вертикаль виконавчої влади. Проте саме така конфігурація впливає на негативну динаміку рейтингу влади, включаючи самого Порошенка. А це вже робить його фігуру практично непрохідною на наступних президентських виборах. Щоб змінити ситуацію, Порошенку потрібен електоральний громовідвід. До весни 2016 року таким громовідводом був Арсеній Яценюк, який вбирав у себе весь негатив, а Петро Олексійович залишався в шоколаді. З появою в кріслі прем'єр-міністра Гройсмана — людини "підлеглої" під АП, усі невдачі уряду синонімічно перекладаються виборцем особисто на Порошенка.

Тому дострокові вибори в стратегічному плані Петру Порошенку потрібні анітрохи не менше, ніж і рейтинго-динамічній Юлії Тимошенко. За їх підсумками саме Юлія Володимирівна з величезною вірогідністю посяде в крісло прем'єр-міністра, і команді Петра Олексійовича доведеться поділитися багатьма інституціонально-потоковими "нищаками". З іншого боку, у Порошенка з'явиться той самий громовідвід, якого йому наразі критично бракує.

Захід не допоможе

Значення впливу американців на внутрішньоукраїнську повістку не варто переоцінювати, проте саме колективний Захід (а Вашингтон у ньому лідер за умовчанням) багато в чому забезпечує легітимність постмайданної політичної еліти. Тому стосунки з новою Адміністрацією Трампа для Києва залишаються нехай не критично, але, беззастережно, дуже важливими. І враховуючи загальну поведінку "доінавгураційного" Дональда Трампа, вже успіхом для української дипломатії буде те, якщо американці залишаться хоча б підкреслено-нейтральними відносно України.

Дональд Трамп

Особливо проблемними для Петра Порошенка є "компромати Онищенка". По-перше, досі незрозуміло, чи є у Онищенка щось конкретне, і якщо є, то з ким на зовнішній арені він веде торг. А по-друге, важливою в цьому питанні буде позиція нової Адміністрації Трампа, яка може як зам'яти питання, так і актуалізувати його на зовнішній арені. Це якраз той чинник, що може кардинально змінити політичну повістку в Україні.

Від європейських партнерів Україна чекає багатостраждального безвізового режиму з ЄС, який також став виключно політичним питанням. І тема безвіза в Україні стала одним з найбільших проколів піар-команди Порошенка. Упродовж всього 2016 року Петро Олексійович своїми нескінченними обіцянками "ось-ось отримати безвіз" виглядав досить безглуздо, і якщо питання не вирішиться в 2017 році (особливо до можливих дострокових парламентських виборів) — це вже сприймуть у суспільстві як персональну президентську поразку. В цілому ж, Києву в 2017 році доведеться поступово звикнутися з тим фактом, що Україна перестає бути центральною повісткою в Європі і, тим більше, у світі.

Теги: порошенко, трамп, путін, ато, війна, сша, президент, прогноз, 2017, україна
Автор матеріалу: Ігор Лесєв, спеціально для Знай.ua

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

Володимир Парасюк про ідеологію протесту, схеми Ахметова та революцію до кінця (відео)
ЧитальняАналітика 23 лютого

Хто кого блокує, як довго все це триватиме та що здатне фундаментально змінити країну, розповів гість Politeka Online народний депутат […]

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори