Реформа медицини: як ми всі помремо

Суспільство
29.12 19:06
Юрій Кравчук
7920
0

Міністерство охорони здоров'я в особі свого голови Уляни Супрун анонсувало чергове кардинальне перетворення вітчизняної медичної системи. На цей раз реформа торкнеться нещодавно перейменованого Національного переліку лікарських засобів, скоротивши його втричі. Відповідне нововведення вступить в силу вже в наступному лютому після 30-денного періоду громадських обговорень. Яких ще сюрпризів варто очікувати від МОЗ наступного року - читайте на порталі Знай.ua.

Впихнути те, що не можна впихнути

Реформа системи охорони здоров'я, що триває вже довгі роки, судячи з усього, найближчим часом все-таки перейде в активну стадію. І хоч самого профільного міністра в країні де-юре немає, тимчасово виконуюча його обов'язки експат Уляна Супрун активно працює над тим, щоб із безкоштовної медицини радянського зразка зробити знову ж таки безкоштовну медицину, але вже зразка західного. Судячи з усього, вона навіть знає, яким саме чином можна поєднати ці два несумісні поняття.

Реформа медицини: як ми всі помремо

При цьому, як і багато інших її колег, вона заспокоює українців обіцянками про те, що інновації в сфері жодним чином не позначаться на їхніх гаманцях. Парадоксальність слів Супрун полягає і в тому, що за умови не особливо значного (близько 8%) зростання бюджетного фінансування галузі наступного року, в.о. міністра пророкує 10-15-кратне зростання заробітних плат медичних працівників.

На старт!

"За рахунок чого вона планує здійснити свої задуми?" - логічно запитає будь-який читач. Все просто: за рахунок улюбленого інструмента будь-якого реформатора - оптимізації. Ось, наприклад, раніше був в Україні "Національний перелік лікарських засобів і виробів медичного призначення", до якого входило 1000 найменувань цих самих "засобів і виробів", а став "Національний перелік лікарських засобів", до якого, у всякому разі станом на сьогоднішній день, входить тільки 365 найменувань.

Ясна річ, що без причини такі зміни робити було не можна. І вона, за словами заступника міністра охорони здоров'я Романа Ілика, звичайно ж була. Зокрема, як пояснив чиновник, до старого переліку входили препарати, які й препаратами не назвеш. Так, наприклад, він зазначив, що держава закуповувала диво-ліки, створені на основі акулячого жиру. Зрозуміло, такий препарат не міг дешево коштувати. У цій заяві вражає тільки одне. І навіть не те, що був такий препарат, а те, що, судячи з нового списку, подібних диво-ліків було 635.

І тут є два варіанти: або хтось дуже добре на цьому заробляв, а члени експертної комісії з відбору та використання лікарських засобів, яка повинна була за цим всім стежити, просто мовчали, або хтось дуже добре хоче "зекономити" бюджет міністерства.

Реформа медицини: як ми всі помремо

До речі, про експертну комісію. Новий список Національного переліку, як по суті і старий, складався відповідно до діючих норм українського законодавства, нею ж. Справедливості заради, можна відзначити, що не весь склад комісії залишився колишнім - в середині цього року кількох її членів все-таки змінили.

Пропонуйте, вам ніхто не заважає

Ну, а щоб пацієнтам-українцям не було дуже прикро, новий Перелік введуть не 1 січня, як поправки до Податкового кодексу, а аж 1 лютого. Таким чином у простого громадянина нашої країни з'явилася можливість надати свою пропозицію щодо формування Національного переліку лікарських засобів. Щоправда, для цього йому доведеться оформити заявку відповідно до вимог і норм МОЗ, які передбачають, як мінімум знання міжнародних незапатентованих назв активних речовин препаратів. Думаю, після цього інші вимоги до звернень називати - зайве.

Так що, в новому 2017-му, після нетривалого громадського обговорення, ми отримаємо оптимізований Нацсписок, за яким послідують і подальші реформи в сфері охорони здоров'я: електронна медицина, лікарі, які знають англійську і отримують по 30 тисяч гривень зарплати на місяць (тут чомусь згадуються спроби навчити англійської мови співробітників міліції), безкоштовна страхова медицина, сімейні лікарі та договори, які кожен українець повинен буде з ними укласти, ну і, звичайно ж, добудований корпус "Охматдиту".

Реформа медицини: як ми всі помремо

Відповідна системна реформа триватиме недовго. Уже в 2020 році все це буде. Щоправда, враховуючи, що з "системного" в Україні поки з повною впевненістю існує тільки криза, рівень скепсису по відношенню до того, що на місці ще поки не зруйнованого зведуть щось якісно нове, залишається досить високий.

І на правах сумного жарту. У світлі прийдешньої реформи системи охорони здоров'я пропонуємо МОЗ на випадок, якщо і ця реформа не вдасться, завчасно легалізувати евтаназію.

Теги: МОЗ, реформа системи охорони здоров'я, Уляна Супрун, страхова медицина, Національний перелік лікарських засобів
Автор матеріалу: Юрій Кравчук

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

Африканська авантюра Росії: навіщо Путіну військова база у Джібуті
ЧитальняАналітика 25 лютого

Додалися до цього непрості відносини з Іраном, складнощі з Туреччиною. У результаті російська дипломатія отримала низку складних завдань. Однак це […]

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори