Полякам ввижається «сомалізація» України

Суспільство
19.07 14:05
Юрій Рудницький
1491
0

Стрілянина на Закарпатті показала, наскільки глибоко корупція роз'їла українську владу, а також безсилля владних інститутів перед місцевими корумпованими олігархами. За нездатності держави вирішувати цю проблему, її намагаються вирішити націонал-радикали.

Нині майбутнє України залежить від очікуваних місцевих виборів і дієвості державних інститутів, інакше країну може чекати нова хвиля сепаратизму на олігархічному грунті. Про це пише польський політичний оглядач Роберт Хеда на новинно-аналітичному ресурсі Wirtualna Polska.

Цьогоріч восени в Україні мають відбутися місцеві вибори. Демократичний вибір місцевої влади є фундаментом обіцяної децентралізації держави, яка повинна віддати громадянам величезні фінансові, економічні та політичні повноваження.

"Залишається відкритим питання: кому вони фактично будуть передані?" - запитує автор статті.

На його думку, події в Мукачевому "чудово розкрили механізм функціонування української держави". Попри зміни президентів, губернаторів, попри два Майдани, Закарпаттям фактично керує дует Ланьо і Балоги.

Склався симбіоз: кожна наступна чергова влада закривала очі на те, що обоє опанували політичне й економічне життя в області кримінальним шляхом. А ті, в свою чергу, забезпечували цій владі голоси на виборах за допомогою підкупів та залякування – спочатку Ющенку, потім Януковичу, а зараз Порошенку і Яценюку та їхнім партіям.

Саме тому, вважає Wirtualna Polska, нема жодної гарантії, що місцеві вибори щось змінять у цьому питанні, бо ті самі моделі, що і в Закарпатті, діють у всіх регіонах України.

Тому "невипадково до локальних схем долучився "Правий Сектор", - зазначає польське видання.

При цьому видання наводить думку провладного українського експерта Володимира Фесенка, начебто "за червоно-чорними прапорами і показовим патріотизмом криється бажання перейняти бандитські схеми".

Читайте також:Суд арештував двох бійців "Правого сектору" за події в Мукачевому

Хоча, як відомо, лише держава володіє монополією на відправлення правосуддя і ужиття сили, однак слабка українська влада дозволила відібрати у себе ці прерогативи. Відтак, звертає увагу польський аналітик, "наступила приватизація застосування сили".

"Як інакше можна характеризувати той факт, що український добровольчий корпус, тобто 10 тисяч озброєних бойовиків, включаються у бізнесові війни за кілька сотень кілометрів від лінії фронту на Донбасі? І не тільки в Мукачевому, але у Львові, Тернополі, Києві та інших містах України", - питає польський автор.

Нагадаємо, в Польщі досі побутує негативне ставлення до багатьох сторінок української історії часів УПА. Так само критичним є в тамтешньому суспільстві ставлення до нинішніх праворадикальних рухів, яким дала друге народження Революція Гідності.

Wirtualna Polska вважає ситуацію, що склалася, результатом імітації антикорупційних реформ і правосуддя, а особливо імітації організації Національної гвардії.

Проект її створення полягав на інтеграції добровольчих батальйонів з армією та МВС, а також залучення комбатантів до справи суспільного блага. Однак "Київ злякався громадянської армії й перейменував на гвардію тодішні внутрішні війська МВС" - наголошує польське видання.

Хоча президент Петро Порошенко оголосив одним з пріоритетів деолігархізацію країни, однак, як зазначає газета, посилаючись на колись близького до Януковича директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова, олігархи "добре пристосувалися до країни в стані війни". До існуючих методів захисту своїх активів шляхом купівлі виборів, політичних партій і парламенту, тепер нібито додалися приватні феодальні армії, або добровольчі батальйони, які використовуються "для розділів сфер впливу, війни з конкурентами й шантажу держави".

Читайте також: Ярош закликав силовиків не виконувати накази влади

Автор Wirtualnej Polski робить припущення про альянс "Правого Сектору" з опальним олігархом Ігорем Коломойським.

Роберт Хеда навіть наводить думки "деяких українських політологів", згідно з якими, події в Мукачевому є "фальстартом державного перевороту", коли екс-губернатор Дніпроперовщини Ігор Коломойський і Дмитро Ярош начебто провокуватимуть політичну кризу з метою дострокових парламентських виборів.

Все це відбувається на тлі неухильного падіння рейтингів президента і прем'єр-міністра України, а також втоми українців від війни й економічної кризи. Майданові, тобто проєвропейські й миролюбні настрої змінюються в бік вуличної радикалізації.

"У кожному разі вірогідно звучить та версія, що "Правий Сектор" за дорученням Коломойського у Мукачевому показав Порошенку ілюзорність його влади", - висуває версію Роберт Хеда.

На його думку, рішуча постава Порошенка у стосунках із Коломойським навесні цього року була зумовлена радше тиском з боку дипломатів і чиновників з США і ЄС – "нині ж Київ обмежився тим, що вислав проти бойовиків сили МВС, однак не наважився на радикальне розв'язання проблеми озброєних угруповань, ані тим більше контрабанди".

В Мукачевому, веде далі польський автор, влада могла поставити "Правому Сектору" ультиматум: або інтеграція в склад Збройних Сил, або розпуск. Однак брак рішучості влади прибічники Майдану витлумачили як її слабкість і як те, що влада фактично лежить на вулиці – питання лише в тому, хто її підбере.

Є два варіанти, фантазує журналіст. Або це зроблять регіональні кримінально-політичні клани за підтримки крупної олігархії – і тоді Україна перетвориться на Сомалі, де парламентаризм просто буде зайвим; або – за участю тих же олігархів – озброєні націоналісти, організовані комбатантське лоббі, котре організує "третій майдан".

Існує також третій варіант – так зване "болото": і Ярош, і влада, утримуються від взаємної конфронтації. Прем'єр-міністр Яценюк і голова МВС Аваков вже оголосили про свої симпатії щодо націоналістичних бойовиків. Роберт Хета вбачає в цьому спробу "кулуарно перетягнути "Правий Сектор" на свій бік".

"А це означає, що крайні націоналісти стали серйозною політичною силою в олігархічній конкуренції. Анархічна Україна стає все менш бажаним партнером ЄС і все більшою загрозою безпеки, звісно, на руку Москві", - пише Роберт Хеда.

Читайте також: Події у Мукачевому можуть загрожувати візовій лібералізації - Клімкін

У зв'язку з подіями на Закарпатті журналіст також звертає увагу на перспективу посилення в Україні сепаратистських настроїв угорців. Тим більше, що Будапешт уважно приглядається до цих подій, а угорці до прихильників України якось не належать", - звертає увагу журналіст.

В такій ситуації осінні місцеві вибори виглядають дедалі більш ілюзорними, та само як і децентралізація країни.

"Якщо актові голосування не передуватиме люстрацією й антикорупційною операцією в масштабах усієї України, на що нема часу, то ці вибори будуть фікцією, подібно як і інші реформи". - зазначає польський оглядач, який досить точно відображає консервативні погляди великої кількості польських обивателів і експертів.

Автор матеріалу: Юрій Рудницький

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


ПолітикаВибір редакціїРозслідування08.01
ПолітикаВибір редакціїРозслідування05.01
все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори