Михайло Наконечний: Київ просто зобов'язаний повернути статус найзеленішого міста Європи, причому — вічнозеленого

Столиця
04.11 09:02
23661
0

Комунальне об'єднання "Київзеленбуд" досить часто потрапляло в інформаційний простір: то скандал із каштанами, то проблеми з квітковим годинником на головній вулиці столиці. Між тим, є і зворотний бік медалі — інноваційні технології, які вже найближчим часом мають порадувати жителів і гостей Києва. Про перспективи розвитку "зеленої інфраструктури" міста і про те, які несподівані рішення чекають на нас найближчим часом, виданню "Знай.ua" розповів керівник "Київзеленбуду" Михайло Наконечний.

- Отже, Михайло Васильович, перед тим як обійняти посаду керівника, Ви, напевно, знали про ті проблеми, які стоять перед підприємством. Чому все ж погодилися на цю посаду?

- На будь-якому комунальному підприємстві, власне, як і на приватному, завжди є проблеми. Правда, традиційно увагу ЗМІ притягує саме державний сектор. І це зрозуміло: платників податків завжди цікавить, на що витрачаються їх гроші.

Зовсім скоро ми презентуватимемо Стратегію розвитку підприємства до 2025 року. Думаю, мене призначили для того, щоб навести порядок із прозорими тендерами, якісним посадочним матеріалом, новими методами роботи з міським середовищем. Підприємство не стоїть на місці — ми вже створюємо комфорт у парках і скверах, покращуємо інфраструктуру, працюємо над ландшафтною архітектурою зеленої столиці і так далі. Сьогодні на порядку денному: зробити підприємство максимально прозорим і підвищити довіру до "Київзеленбуду".

http://kievzelenbud.com/

- Є історичний анекдот про візит Шарля де Голля до Києва. Мовляв, він сказав, що бачив парки в місті, але ніколи ще не бачив міста в парку. Київ тривалий час був найзеленішим містом Європи. Зараз він тримається на вершині рейтингу?

- Чому історичний анекдот?! Про цей факт свідчать біографи, а не тільки Google всемогутній (ред.: посміхається). І я, як і Ви, люблю читати історичну літературу. Згадав інше висловлювання цієї великої людини: обирай найскладніший шлях — на ньому ніколи не зустрінеш конкурентів. Ми прагнемо до статусу сучасної європейської экостолицї. І це наше загальне завдання, як усередині колективу, так і всіх киян.

Зараз у наших планах — створити місто в парку, де зелені масиви плавно перетікають з одного парку в інший, із зручною сучасною розвиненою інфраструктурою. Але кожен район має свою специфіку. Наприклад, Оболонський район — багатий на сквери, а Голосіївський — знаменитий своїм найбільшим Голосіївським парком. Тому транспортні розв'язки в Оболонському районі намагаємося оформити з арт-інсталяціями. Тільки за останні півроку ми створили 30 нових скверів. Це, в першу чергу, пішохідні доріжки, що історично склалися, з мозаїчним ФЕМовым покриттям, зручні лавки, розвиваючі дитячі майданчики і сучасна спортивна інфраструктура. І є достатня кількість прикладів: парк Оболонь в урочищі Наталка, сквери на Бориспільській, Небесної Сотні, Драйзера, 40-42, на Миколайчука і так далі. На жаль, складно наразі сказати про Київ як про найзеленіше місто в Європі.

http://kievzelenbud.com/

Але ми все робимо для того, щоб підтягнутися. І нам це поступово вдається. Адже попереду — проведення "Євробачення 2017". Завершуємо роботи на 27 об'єктах: парк Пуща-Водиця, сквери на розі Героїв Сталінграда і Прирічковій, Зої Гайдай, 7 та інші. Вже цього року встановимо 20 work-out: парки "Совки", "Воїнів-інтернаціоналістів", "Диск", "Куренівський" і так далі.

- Населення столиці постійно збільшується, є проблема перенасиченості міста транспортом. Погодьтеся, що за такої тенденції Києву явно бракує "зелених легенів" у вигляді парків, скверів. Як збираєтеся вирішувати цю проблему?

- За останні два роки статус сквера отримали 140 земельних ділянок. Зелена площа збільшилася на 30 га. За два роки ми відремонтували більше 100 парків і скверів. Це більше, ніж за 25 останніх років. Намагаємося з'єднати сучасну ландшафтну архітектуру з принципами благоустрою і побажаннями городян. Знайти компроміс. Хтось хоче, щоб встановили більше крамничок, а хтось вважає, що вони не потрібні. По зеленому місту встановили 130 арт-об'єктів і 7 розвиваючих дитячих майданчиків. Яскраві приклади: арт-інсталяція "Яблуко" біля колони Магдебурзькому праву, реалізація проекту "7 чудес світу", в рамках якої за гроші меценатів установили Млин, Ейфелеву вежу, Біг-Бен, що показує точний час. Зараз співробітники "Зеленбуду" Дніпровського району завершують монтаж Єгипетської піраміди. Так що запрошуємо наступного тижня на відкриття.

Змінилися підходи до оформлення зелених площ. Працюємо над тим, щоб локації з можливими несанкціонованими парковками на зелену зону можна було встановлювати екоплитку, георешітки, які зберігають газонну траву і не змінюють ландшафту місцевості. Залежно від складу ґрунту і місцевого ландшафту ми збільшили висадку вічнозелених. Плануємо за 5 років довести показники до 70%, щоб столиця України придбала зелені лінії і в невегетаційний період. Наприклад, у Дарницькому районі склад ґрунту дозволяє висаджувати хвойні рослини, вони там показують високу приживлюваність. А ось у Шевченківському районі поширені листяні сорти: катальпа, клен і т.д.

http://kievzelenbud.com/

Наступний момент — безбалансові території, які є потенційними скверами. На минулому суботнику мене запросила компанія "Тойота-Україна", і генеральний директор Аібара Такахіде запропонував облаштувати сквер біля їх офісу на Степана Бандери. Ми підтримаємо таку ініціативу. Разом з цим, існує і ряд об'єктивних проблем: кожне насадження вимагає поливу, але зрошувальна система з часом деформувалася. Існує методика споживання води певним видом насадження. Ми намагаємося розв'язати цю проблему. Завершуємо проектування 6 насосних станцій. І наступного року ми починаємо їх будівництво. Це заощадить бюджетні кошти, поліпшить зелену атмосферу в місті і підвищить довіру киян до нашої роботи. Адже об'єктивні причини жовтої трави, яка вигоріла через спеку і неможливість поливати поливальною машиною, — як у 50-ті роки минулого століття, — нікого не влаштовують. І нас теж. Попереду багато роботи.

Читайте також: Де ховаються "зелені" пам'ятки Києва

- Давайте про горезвісні каштани. Спілкуючись з директором "Київзеленбуду" цю тему обійти — просто злочин. Отже, таки будуть у нас каштани, вдасться їх зберегти? Як взагалі йдуть справи щодо цієї історії?

- Я так само, як і Ви, переживаю за подальшу долю цієї незрозумілої історії. З одного боку, з бюджету міста не перераховано ні копійки, з іншої — ще тривають судові розгляди (справа трирічної давнини про каштани — у Вищому господарському суді). Проте, співробітники Шевченківського КП УЗН додають максимум зусиль для того, щоб зберегти ці насадження. Ними проводяться обробки ран мідним купоросом, роботи проти шкідників і хвороб, тобто за насадженнями стежать і доглядають.

Історія становлення Києва містом каштанів, наскільки мені відомо, триває з часів Петра Могили, Івана Фундуклея. А відповідних контурів столиця набула в 50-60 роках минулого століття. На даний момент незалежні експерти і наші фахівці зійшлися на думці, що зміни клімату, у тому числі, призводять до таких наслідків, які ми з вами спостерігаємо. У всьому світі аборигенні види насаджень в умовах мегаполісу недовговічні. Першими про екологічне перетворення заявив Римський клуб, а 2015 року був підписаний Паризький протокол. На розгляд громадськості і науковому співтовариству наші фахівці запропонували збільшити висадку платанів, декоративної кулястої акації, павловній, катальп. Упевнений, що ми рухаємося в правильному напрямку.

http://kievzelenbud.com/

- В архітектурі, яка формує обличчя міста, завжди враховуються тренди часу — простежуються історичні стилі: бароко, модерн, конструктивізм. Чи є тренди в озелененні міст? Які з них застосовують або збираються застосовувати в Києві?

- Для Києва характерний різний ландшафт зеленої зони. У кожному районі — різний склад ґрунту. Зокрема, Деснянський і Оболонський сформовані на намивному піску, а ґрунти правобережного Києва багаті на корисні речовини. Тому і підбір рослин робимо з урахуванням цих чинників. При проектуванні зелених зон відпочинку нами враховуються усі затверджені норми і характерні особливості: географічні, історичні, ландшафтні. Вивчаємо досвід і спадщину Едіт Катц, Енні Гуфьє, Марини Крячко та інших провідних фахівців. Адже озеленення нерозривно пов'язане з ландшафтною архітектурою, оформленням комфортного простору для людини.

Зараз "Київзеленбуд" задав тренд на вічнозелені по усьому місту. По-перше: вони швидше очищують повітря, по-друге: вічнозелені групи підкреслюють зелені лінії, і по-третє: в зимовий період зелені лінії, на думку психологів, сприяють внутрішній гармонізації особи.

Читайте також: Киянам-алергікам полегшили життя

Сучасні посадки — це адаптовані до міських умов і менш примхливі рослини. Приміром: у Голосіївському районі можна оформити клумбу зі злакових трав, а ось у Печерському районі така клумба не гармоніюватиме із загальною ландшафтною архітектурою. Яскравий приклад вдалого оформлення клумби в регулярному стилі — біля театру опери і балету, елементи бароко — в Наводницькому парку, парк Оболонь в урочищі Наталка витриманий у пейзажному стилі й так далі.

http://kievzelenbud.com/

- Окрім планового озеленення, останнім часом з'являються і позапланові, за ініціативою людей. Наприклад, сквер Небесної Сотні, "Самосад" на Подолі. Ваше ставлення до таких ініціатив?

- Ми підтримуємо усі ініціативи, які не суперечать здоровому глузду і чинному законодавству України. ГОСТи і стандарти збереглися. Згоден, що вони вимагають коригування. Але ми працюємо в тих рамках, які існують, і шукаємо нові шляхи рішення непростих завдань. Уперше ми впроваджуємо систему ISO 9001:2015, яка разом із підвищенням екологічних стандартів сприяє систематизації процесів у системі "Київзеленбуд", ефективному використанню бюджетних коштів, раціональному використанню кадрового потенціалу і його навчанню, а значить — підвищенню довіри до об'єднання.

Читайте також: Київське метро стане доступнішим

- "Київзеленбуд" ініціює "толоки", суботники. Як багато людей відгукуються? Наскільки зараз ініціативні люди?

- Так, на прохання киян (було декілька дзвінків на нашу "гарячу" лінію 272-40-18) ми організовуємо суботники. У кожному районі 22-го, 29 жовтня і 5 листопада. На сайті підприємства телефони клінінг-менеджерів, які допоможуть з організацією прибирання й висадки. Волонтери висадили під час суботників більше 2000 насаджень. Також у рамках співпраці з "Розеткою UA" і "ГрінСадом" місто поповнилося ще на 3000 дерев. Сьогодні особливу увагу приділяємо якісному посадочному матеріалу.

При кожному КП УЗН і при "Київзеленбуді" створена комісія з прийому. Кожна одиниця товару перевірятиметься компетентними фахівцями. Насадження повинні відповідати вимогам конкурсних торгів і всім вимогам ГОСТу. У перспективі — створення експертної ради з дендрологами, фітопатологами, архітекторами, дизайнерами.

http://kievzelenbud.com/

- Ситуація наразі в країні непроста, криза. Чи вистачає засобів на озеленення столиці? Які плани на наступний рік, і які результати 2016-го порівняно з попередніми роками?

- У всьому світі озеленення і благоустрій — консолідована діяльність суспільства, влади та меценатів. Дивовижний Фонтан Діани побудований не на кошти платників податків. Яскравий приклад є і в столиці — сквер імені Гейдара Алієва. Разом з цим в Європі для благоустрою скверу і парку передує широке громадське обговорення, вироблення плану з урахуванням історії, ландшафту, архітектури, геодезії і так далі. На це потрібен час.

Реалізація від ідеї до шедевра проходить у декілька етапів: від 6 місяців до 3-5 років. Користуючись випадком, хочу подякувати меценатам і спонсорам, з якими ми працюємо Київ чистіше, краще, зеленіше. Надалі також підтримуватимемо проекти авторів, яким небайдужа доля зеленого Києва, збереження його унікальності. Чекаємо 5 листопада на кожного — у своєму парку висадити своє дерево. З локаціями суботників можна ознайомитися на сайті підприємства www.kievzelenbud.com.

На завершення хочу додати: хто нічого не робить, у того нічого і не виходить. Ми відкриті до діалогу і співпраці. Упевнений, що спільними зусиллями ми сформуємо сучасну інфраструктуру з сучасними біговими доріжками, work-out, Wi-Fi, розвиваючими дитячими майданчиками в усіх парках і скверах столиці. Зробити Київ екологічно чистим та комфортним містом для киян і туристів — це наше першочергове завдання.

Теги: Київ, столиця, Київзеленбуд, Михайло Наконечний

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Loading...

Вибір редакції


все лучшие материалы по версии редакции ›

Фото та відео

Африканська авантюра Росії: навіщо Путіну військова база у Джібуті
ЧитальняАналітика 25 лютого

Додалися до цього непрості відносини з Іраном, складнощі з Туреччиною. У результаті російська дипломатія отримала низку складних завдань. Однак це […]

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах, аби завжди бути в курсі найсвіжіших новин та найцікавіших подій

Догори