Тепло і дешево: як зекономити на утепленні будинків за рахунок держпрограм

До приходу перших заморозків залишаються лічені тижні, а то і дні. Як завжди, найгострішим питанням для жителів столиці традиційно залишається тепло в оселі. Знай.ua дізнавалися, як кияни зможуть реально зекономити сотні тисяч гривень на утепленні будинку, скориставшись діючими сьогодні держ- та міськпрограмами.

ОСББ та ЖБК сплачують 30 %

Реконструкція та встановлення індивідуальних теплопунктів, теплоізоляція та капітальний ремонт дахів, заміна вікон та дверей у під’їздах, утеплення фасадів – все це та багато інших робіт мешканці столиці можуть сьогодні зробити, сплативши всього 30 % із загальної суми.

Популярні новини зараз

Євген Кошовий з дружиною оселилися в дивному місці замість будинку: "Живемо в..."

"У рота їб*в, грошей дав і поїхав": все що відомо про жахливу ДТП в Харкові та водія-мажора - посилає копів, хизується батьками і не боїться в'язниці

Ксенія Мішина після примирення з Олександром Еллертом видала все, що її бісить: "Сказала стоп"

Волга 24 і Москвич 402: топ покинутих раритетних авто, які можуть коштувати шалених грошей

Показати ще

На сьогоднішній день, в столиці діють 2 відповідні міські програми 70/30.

"Перша – згідно з рішенням Київради від 26 грудня 2016 року № 780/1784 "Про затвердження Положення про співфінансування реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирних будинках", яка почала діяти у 2017 році. Друга – з рішенням від 26 грудня 2014 року № 865/865, що затвердило Положення про конкурс проектів з реалізації енергоефективних заходів у житлових будинках Києва, в яких створені об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, а також у кооперативних будинках, яка діє з 2015-го", – розповідає заступник директора Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА Іван Пастухов.

Першим різновидом міської програми скористалися 48 житлових будинків – на це було витрачено 7, 3 млн грн.

В рамках же програми впровадження реалізації енергоефективних заходів на умовах спільного фінансування ремонтні роботи були проведені у 370 столичних будинках. Загальна сума бюджетних кошті, витрачених на оновлення, складає 238 млн грн.

Від учасника – детальний проект та підтвердження фінансової спроможності

Учасником та, відповідно, переможцем може стати будь-який будинок, де утворено ОСББ чи житлово-будівельний кооператив (ЖБК) столиці. А ось далі починається "тернистий шлях" крокування до перемоги у конкурсі.
Разом із розробленим проектом учасник має додати: техніко-економічне обґрунтування проекту, документ, що підтверджує повноваження особи на підписання проекту, та документи, що підтверджують наявність одного або кількох видів гарантування оплати.

Також серед обов’язкових положень – окремо прописані 3 пункти, що стосуються безпосередньо фінансової надійності учасника.

З більш детальними умовами потенційні учасники конкурсів проектів можуть на офіційному сайті КМДА, відкривши відповідні рішення Київради № 780/1784 та № 865/865.

"У 2018 році прийнято 125 проектів впровадження реалізації енергоефективних заходів. Проектом бюджету на 2019 рік передбачено фінансування програм 70/30. Після затвердження бюджету буде зрозуміло суми бюджетних призначень на їх реалізацію", – повідомляє заступник директора Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Іван Пастухов.

Оцінка проектів здійснюється за двома головними критеріями:
• Прогнозована річна економія енергоресурсів (електричної енергії, теплової енергії на опалення, теплової енергії на гаряче водопостачання, тощо) у відсотках відносно фактичного річного споживання за попередній рік;
• Повна вартість одного чи кількох видів робіт, передбачених проектом, що забезпечується за рахунок коштів суб'єкта подання проекту (у грн та відсотках від загальної вартості проекту, але не менше 30 %).

Оцінюють проект шляхом сумування балів за кожен критерій.

Затягнуто, бюрократично…але можливо

Та, здобувши перемогу, ОСББ чи ЖБК доведеться чекати ще фактично рік, аби їхній проект з "паперового" перетворився на реальний.

"Заявки щороку приймаються впродовж місяця, починаючи з листопада. У січні-лютому триває процес затвердження міського бюджету, а лише після цього справа доходить до покрокового втілення проектів-переможців у життя. Бюрократична волокіта із затвердженням, зазвичай, триває не менше ніж півроку. Тож до реалізації підрядники, які виграють тендер на Prozorro по кожному із затверджених проектів, приступають до роботи, як правило, майже за рік з моменту подачі ідеї на конкурс – в середині осені", – зазначає ведучій програми "Твій дім" Володимир Гуцул.

Втім, дочекавшись, свого часу, конкурсанти-переможці отримують бажаний результат. Так, нещодавно було успішно реалізовано проекти ОСББ "Гашека, 18", "Київенерго", "Мотор", "Оберіг на Позняках" тощо.

"Теплі кредити" – для найспритніших

Аби зменшити 30%-ві затрати мешканців багатоквартирних будинків, можна скористатися урядовою програмою енергозбереження "Теплі кредити". Проте, для "новачків" – це фактично дорівнює джек-поту в лотереї.

"Якщо, скажімо, проект розрахований на 1 млн грн, то 300 з них за програмою 70/30 має сплатити ОСББ. А, скориставшись програмою "Теплих кредитів", цю суму можна скоротити до 150 тис. Та, зазвичай, в переліку обраних – знавці цього питання. Оскільки 400 млн грн, що виділяються з держбюджету, на дану програму, на всіх охочих, звісно, не вистачає – вправляються ті, хто найпершим подасть правильно оформлений пакет документів", – каже Володимир Гуцул.

Уповноваженими на видачу "теплих кредитів" в рамках програми є 4 державні банки: ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк та Укрексімбанк. Проте, цього року конкурсанти скаржаться на те, що не отримали бажаний "приз" від держави з вини "Ощадбанку", який занадто довго здійснював необхідні операції.

IQ energy: швидше, але дорожче

Для екстрених випадків та охочих зробити всі роботи у більш стислі строки існує IQ energy – з енергоефективної модернізації багатоквартирних будинків з ОСББ.

"Задля отримання перемоги в програмі IQ energy теж необхідно надати документ, що підтвердить платоспроможність. Але ж відсутність бюрократичного шляху затвердження конкурсантам точно гарантована. Правильний пакет документів і гроші на рахунку забезпечують початок робіт вже у мінімальні строки – стартують вони вже буквально за пару місяців", – підкреслює ведучій програми "Твій дім" Володимир Гуцул.

Однак, в порівнянні фінансової компенсації, міська програма 70/30 має переваги – переможцям у IQ energy оплачується лише 40 % від загальної вартості робіт.

Також Знай.ua писав про розлючених киян, які перекрили шляхи у районі Троєщині, оскільки вранці міська електричка їздила без дотримання розкладу.

Раніше Знай.ua повідомляв, як замість довгоочікуваної води у людей з кранів потекла чорна "нафта".