Вже у наступному місяці стартує новий навчальний рік – а багато діток підуть в школу вперше. Батьків цікавить питання, якою має бути підготовка до школи? Що потрібно робити, щоб новий етап в житті дитини пройшов безболісно і успішно? Відповіді на ці та інші питання читайте в нашому матеріалі.

Що повинна уміти дитина перед вступом до школи?

Підготовка до школи повинна допомогти вашій дитині інтелектуально і психологічно дозріти до процесу навчання. А це, в свою чергу, закладе основу для подальшого зростання.

Отже, ваша дитина повинна вміти називати:

 • своє прізвище та ім'я, домашню адресу, номер телефону, місто і країну проживання;
 • назви поширених тварин і рослин;
 • дні тижня, пори року, назви місяців;
 • кольори;
 • поширені професії;
 • імена відомих письменників і поетів;
 • головні свята.

Також важливо, щоб дитина розрізнювала такі поняття:

 • право і ліво;
 • фрукти, овочі, дерева і квіти;
 • звірі, птахи, риби, комахи;
 • букви, звуки, голосні і приголосні.

Для початку шкільного навчання важливі такі вміння:

Популярні новини зараз
Тіна Кароль не змогла приховати емоцій від пропозиції, нареченою стала з радістю: "Від захоплення запищала" Хворий на голову Іван "Гойда" Охлобистін вже ділить броню "Abrams": по 10 мільйонів за кожен Які продукти ніколи не можна розігрівати у мікрохвильовці: несподіваний перелік Чому не можна тримати кришку унітазу відкритою: питання не лише гігієни
Показати ще
 • рішення простих логічних задачок;
 • відгадування загадок;
 • виділення загальної ознаки у предметів і бачення відмінностей;
 • вміння рахувати до 10;
 • читання простих речень;
 • поводження з ножицями, ручкою, олівцем і лінійкою.

Таким чином на першому етапі навчання школяр повинен мати певний рівень розвитку мислення, уваги і пам'яті. Крім того, дуже важливо, щоб дитина вміла вибудовувати відносини з оточуючими – з учителем і однокласниками. Всьому цьому можна навчитися як в домашніх умовах, так і на спеціальних курсах.

Как подготовить ребенка к школе, фото: pixabay

Як підготувати дитину до школи в домашніх умовах?

Перш за все, пам'ятайте, що кожна дитина унікальна – тому не варто гнатися за формальними показниками. Не потрібно порівнювати її з іншими дітьми, це може сформувати комплекс неповноцінності. Ваше головне завдання – перетворити процес підготовки в задоволення.

Що ж потрібно робити? Багато спілкуйтеся зі своєю дитиною, відповідайте на її питання, приділяйте увагу, разом читайте. Перетворіть навчання в гру: навіть під час звичайної прогулянки можна проводити підготовку до школи. Наприклад, рахувати кількість пташок на вулиці, називати номери будинків, читати назви магазинів.

Під час домашнього навчання вам допоможуть улюблені заняття дитини – наприклад, після прочитання казки або перегляду мультфільму поцікавтеся думкою дитини, задайте пряме запитання, щоб спонукати у неї бажання висловлювати власні думки.

Також важливо разом робити різні вироби, малювати, збирати пазли – це допоможе в розвитку дрібної моторики. Для розвитку гіперактивної дитини допоможе спортивний куточок в будинку.

Как подготовить ребенка к школе, фото: pixabay

Важлива пам'ятка для батьків

Якщо ви вирішили самостійно готувати дитину до навчання у школі, то важливо врахувати наступне:

 1. Ні в якому разі не можна злитися на дитину, якщо вона чогось не розуміє. Це може негативно вплинути психологічно. Навпаки, спонукайте її задавати питання, цікавитися предметом.
 2. Підготовка повинна бути гармонійною. Наприклад, якщо дитина схильна до математики, а ось читання їй дається важко – то не варто концентруватися на чомусь одному. Важлива і красива мова, і увага, і пам'ять, і фізичні навички.
 3. Заняття повинні тривати не більше пів години, в іншому випадку малюк втратить терпіння і інтерес.
 4. Постарайтеся виробити певний режим: в один і той же час прокидатися, снідати, займатися, гуляти і лягати спати. Таким чином дитині буде легше адаптуватися до шкільного ритму життя.
 5. Відпускайте малюка від себе. Ваше завдання – навчити його обходитися без вас в найелементарніших ситуаціях.

Підготовчі курси

Буває, що у батьків просто немає часу готувати свою дитину до школи. В такому випадку можна звернутися до спеціалізованих закладів – подібні курси існують при самих школах, але є і приватні студії.

При цьому дуже важливо вибрати правильні курси для малюка, де його будуть не просто натаскувати на вірні відповіді, але і дозволять навчитися самому робити висновки і аналізувати ситуації.

Тому при виборі курсів дізнайтеся наступне:

 • чи є у студії юридичне право на освітню діяльність;
 • за якою програмою відбувається підготовка;
 • які фахівці там працюють (стаж, освіта, рекомендації);
 • яка тривалість занять (якщо уроки занадто довгі, то для дитини це може стати стресом);
 • яка кількість дітей в групі (чим менше, тим краще).

Как подготовить ребенка к школе, фото: pixabay

Як морально підготувати дитину до школи: поради психолога

Психологи вважають, що під час підготовки важливо створити у дитини позитивне ставлення до навчального закладу. Батьки можуть, наприклад, розповісти про своє шкільне життя, провести урок в ігровій формі, зробити так, щоб майбутнє навчання дитини не лякало.

Також правильно хвалити майбутнього школяра за досягнення, це дозволить підтримувати високу самооцінку. Крім того, якщо дитина не ходила в дитячий сад, то їй доведеться прищепити соціальнінавички, інакше вона буде відчувати проблеми в спілкуванні з однокласниками.

Ще одне важливе завдання – розвиток самостійність. Так, ваше чадо мусить вміти одягатися і роздягатися самостійно, збирати рюкзак до школи, розпоряджатися грошима.

Батьки також повинні підтримувати дітей у розвитку талантів – записувати на навчання в музичній школі, студії малювання або танцювальній групі.

Підготовка дитини до школи після літніх канікул

Приблизно за тиждень до початку навчального року слід почати вирівнювання режиму. Привчайте дитину до дисципліни: ранній підйом, швидке умивання і сніданок. Перший час допомагайте дитині складати рюкзак, контролюйте всі процеси. Тоді початок навчання не стане для дитини стресом.

Как подготовить ребенка к школе, фото: pixabay

Як вибрати рюкзак

Шкільний рюкзак – ще одна важлива частина життя кожного школяра. Від його якості залежить не тільки настрій дитини, але і його здоров'я. Лікарі радять при покупці портфеля звернути увагу на кілька важливих деталей:

 1. він повинен фіксуватися на двох плечах (носити рюкзак на одному плечі категорично заборонено);
 2. вага портфеля не повинна перевищувати 800 грамів;
 3. краще вибрати виріб з "дихаючої" спиною – це не дасть дитині потіти.
 4. лямки рюкзака повинні регулюватися;
 5. наявність декількох кишень дозволить правильно розподілити навантаження на спину;
 6. вибирайте сумки зі світловідбиваючими елементами, які забезпечують додаткову безпеку на дорогах.

Как подготовить ребенка к школе, фото: pixabay

Особливості навчання в школах в 2020 році

Через пандемію коронавірусу навчання в школах в 2020 році зазнало істотних змін. Тому батьки обов'язково повинні звернути увагу на нові правила відвідування школи.

 • дорослі повинні знаходиться на території школи в медичних масках або респіраторах;
 • у всіх учнів перевірятимуть температуру тіла – якщо вона перевищить 37,2 градуса, то дитину відправлять додому;
 • заняття можуть відбуватися в різний час. Це зроблено для того, щоб
  знизити кількість людей, що одночасно знаходяться в навчальному закладі;
 • школам рекомендується обмежити проведення масових заходів.
 • дитина повинна мати з собою антисептик для рук;
 • також важливо дотримуватися соціальної дистанції в 1,5 метра.