Ексміністр охорони здоров'я України Уляна Супрун зраділа, що багато людей діляться досвідом того, як вони хворіють на COVID-19, та лікуються вдома під наглядом свого сімейного лікаря. Це часто допомагає іншим людям бути більш обережними, розуміти особливості COVID-19 та краще піклуватися про своє здоров’я. Про це вона написала на своїй сторінці у facebook.

Читайте Знай в Google News!

Погано, коли пишуть небезпечні речі, наприклад, назви ліків, які не варто приймати кожному, чи діляться науково необґрунтованими порадами щодо тих чи інших особливостей свого лікування. Це спонукає інших людей робити те ж саме. На жаль, зараз це дуже поширене явище.

"Нещодавно натрапила на схожі дописи. В них люди, які мають COVID-19, викладають фото з купою різних вітамінів і мінеральних добавок, та говорять про те, що саме пігулки складатимуть основу їхнього раціону на найближчий час В чому проблема такого підходу? Передусім, він створює хибне враження, що для того, аби побороти хворобу потрібні лише таблетки, а також нівелює роль повноцінного та різноманітного раціону у разі хвороби", - пише Супрун.

Повноцінний раціон та достатня кількість рідини є ключовими у відновленні під час хвороби. У разі інфекції організм повинен інтенсивно працювати, щоб забезпечити імунну відповідь та мати для цього енергетичні запаси. Йому також потрібні поживні нутрієнти — білки, жири, вуглеводи та харчові волокна (клітковина). Цього всього не можуть вмістити жодні пігулки!

хвороба / фото: Freepik
хвороба / фото: Freepik

Як пов’язані їжа та імунітет?
Загалом збалансований раціон потрібен для запобігання хронічним хворобам і відхиленню індексу маси тіла в той чи інший бік від здорового, та для підтримки балансу мікроорганізмів кишківника. Харчування, що якісно і кількісно недостатнє, та низький індекс маси тіла пов’язані із неадекватним співвідношенням різних ланок імунної системи. Тож імунна система потребує "харчування" для своєї роботи.
Попри те, що під час хвороби з кашлем, підвищеною температурою чи навіть без відчуття смаку, вам може не хотітися їсти та ви можете не відчувати голоду, підтримувати свій організм з допомогою нормальної їжі важливо.
Що їсти у разі хвороби?
Овочевий суп чи курячий бульйон, які можна просто пити та досить легко приготувати самостійно.
Прості вуглеводи. Це різні крупи чи цільнозерновий хліб. Майже прості вуглеводи, від яких, не болить живіт, а смак не дратує. Це важливо, адже під час хвороби часто нудить, і від запаху яєчні з шинкою може стати погано. Тож, приміром, звичайний рис чи тост можуть гарно виконати цю функцію.
Імбир. Його також можна заливати окропом і робити з нього напій чи додавати його в чай чи їсти мариновані “пелюстки”. Імбир допоможе врятуватися від нудоти.
Продукти з вітаміном С. У цьому випадку краще їсти щось багате на різні нутрієнти, окрім вітаміну С.Тож обирайте перець чилі чи просто паприку, ківі, полуницю, брюссельську капусту, броколі чи виноград. Можливо, у вас в морозилці є заморожені ягоди смородини. Вони також містять багато вітаміну С.
Зелені овочі та бобові. Це зелень, броколі, листова капуста, горошок. Їх все ж важче себе змусити їсти, але пам’ятайте про опцію овочевих супів. Ці нутрієнти містять про-вітамін А та багато магнію, фолату і знову ж таки вітаміну С.
Не уникайте білків. У разі хвороби вони дуже важливі через брак рухової активності, коли ви залишаєтеся на лікуванні вдома і часом не проходите й сотні кроків. Джерела білка є різноманітні — це безліч бобових (сочевиця, нут, горох), м’ясо птиці, кисломолочний і твердий сир, яйця, риба, м’ясо тварин. Вам може не хотітися такої “тяжкої” їжі, утім можна знайти вихід — випити чай з кількома горішками, додати в салат трохи нуту, з’їсти шматочок сиру з цільнозерновим тостом.
Тепер про вітаміни.
Жодні добавки не замінять повноцінний раціон, і саме їжа, яку ми їмо, має бути першоджерелом всіх корисних речовин. Це працює і коли йдеться про звичайний щоденний раціон, і коли ми хворіємо.
Цільні продукти (це звичайна їжа) мають безліч переваг над пігулками, якими б вони не були. Продукти є більш поживними, адже містять різноманітні речовини, які неможливо додати в пігулку, наприклад, клітковину, а також є хорошими джерелами антиоксидантів — речовин, які уповільнюють природний процес, що призводить до пошкодження клітин і тканин. Наразі немає доказів, що антиоксидантні добавки мають ті ж самі переваги, що й антиоксиданти в їжі.
Тож не варто обирати між пігулками і повноцінною їжею, коли хворієте! Це нездоровий підхід у піклуванні про себе. Також, якщо не впевнені щодо доцільності та наукової обґрунтованості своїх порад та досвіду у лікуванні COVID-19, краще не поширюйте свої дописи чи сторіз. Те, що якісь речі та підходи допомагають вам, не означає, що це допоможе комусь іншому, але точно може нашкодити.

Обов’язково підпишись на наш канал у Viber, аби не пропустити найцікавіше

Нагадаємо, як зареєструвати новонароджених під час пандемії без довідок: пояснення Мінцифри

Як повідомляв портал "Знай.ua", Кабмін скоротив субсидування громадян майже на 40%: в уряді пообіцяли прискіпливу перевірку

Також "Знай.ua" писав, що в Україні заговорили про повернення жорсткого карантину: "Припинити будь-які контакти між людьми"