6 питань письменнику і музиканту Олександру "Банче" Топілову

поділитись
Музикант, колекціонер та письменник-блогер Олександр Топілов презентував у столиці свою нову книгу - "Все вот это вот". Це - правдива розповідь про життя "підпільної" Одеси 90-х

[image=69801 align=left]

Минулими вихідними у столичному літклубі "Купідон" відбулась галаслива і весела презентація книги одеського музиканта, колекціонера та мережевого письменника Олександра Топілова, чий блог bancha в Живому журналі цілком заслужено приніс його автору легендарний статус. Книга "Все вот это вот" - дуже чесна, іноді смішна, але частіше - гірка розповідь про життя "підпільної" Одеси 90-х: художників, музикантів, літераторів.

За традицією, портал Знай.ua вирішив ближче познайомитись із Олександром Топіловим, задавши йому 6 питань.

The Beatles чи The Rolling Stones?

Це, звичайно, провокація. У Віктора Єрофєєва в якомусь там оповіданні одна з героїнь запитує у персонажа: "Ви чайник або кавник"? У сенсі переваг, що, мовляв, він п'є. А ось коли починаються запитання на кшталт "Толстой чи Достоєвський", тут все складніше. З Beatles і Rolling Stones, на перший погляд, все просто - я виріс у сім'ї бітломана, музику Beatles я знаю напам'ять - з дитинства. Але якщо Beatles - це і є та сама Музика, яка повинна писатися виключно з великою літери "М", то Rolling Stones - це стиль життя. Тож, по суті, це питання для мене напевно звучить так: що я люблю більше - музику або пиво? Звичайно ж і те, і інше!

За останні роки, дев'яності стали актуальними в літературі: Адольфич написав про Київ, Жадан - про Харків, тепер твоя книга про "підпільну" Одесу. Чому, як ти думаєш, знадобилася така довга дистанція, щоб осмислити той час?

Мені звичайно дуже приємно, що я потрапив в подібний синонімічний ряд із такими монстрами тексту, як Адольфич і Жадан, але це - випадковість. У моєму випадку немає ніякого задуму, немає жодного завдання, немає ніякої "над-ідеї". Я не намагаюся вписатися у літературний контекст часу і місця. Я всього лише розповідаю історії. У дев'яності роки у мене на це не було часу. У нульові - теж. Час з'явився лише зараз, коли я став розсудливим.

Читайте також: 6 питань до гурту "Руки'в Брюки" (відео)

Тут є певний парадокс часу. Наприклад, говорити і осмислювати сімдесяті в вісімдесятих було як несвоєчасно, так і не сучасно. У дев'яності мені було двадцять років. Про яку літературу може йти мова, якщо ти не умовний Шолохов? Тож, у моєму випадку, все дуже просто - я зупинився, видихнув, озирнувся і вирішив розповісти вам пару-трійку історій про своїх друзів. Я не винен, що все це сталося в дев'яностих. Так само як я не винен і в тому, що все це відбувалося в Одесі. Не я вибрав місце і час. Я всього лише вибрав знаряддя і стиль подачі.

Твоя книга почалася з постів в ЖЖ. Звідки у музиканта з'явилася потреба писати?

Питання самоідентифікації стоїть переді мною із самого дитинства дуже гостро - ще коли я думав, куди вступати: консерваторія або філологія? І вибрав філологію. Не те, щоб я сильно шкодував про це. І, звичайно ж, це анітрохи не вплинуло на моє позиціонування себе по життю. Але врешті-решт я знайшов свою особисту золоту середину. Тут справа така - дуже важко грати музику про літературу. А ось писати про музику - не тільки можна, а й треба! Адже музиканти-меломани - вони більшою мірою відчувають музику. Я візьму на себе сміливість заявити, що я досить точно розповідаю людям, на що саме треба звертати увагу на тій чи іншій платівці, які саме акценти треба зчитувати у тому чи іншому рок-н-роллі.

Ти знаний меломан і збирач платівок. Яке твоє найсвіжіше надходження у колекцію і чому ти придбав саме цей вініл?

Я, на жаль, зараз трохи відійшов від збирання вінілу - сім'я, діти, все ось це ось... Останні придбані мною вініли - це Слай Стоун 1973 року і група The Animals - їх реюніон 1977 року. Тут треба розуміти, що особисто для мене найбільш цінні - автентичні пластинки шістдесятих-сімдесятих. Бажано оригінали. А це - не лише рідко, але і дуже недешево, чого "гріха таїти". Тому я якось заспокоївся із покупками у цій області. Але, звичайно ж, є пластинки, яких у мене досі немає, і про які я мрію з дитинства. Ось як це сталося з вінілом Слая Стоуна. Звичайно, я не міг його не купити, щойно побачив. І знаєте що? Я його купив, я його послухав, і я не знаю, коли поставлю цей альбом наступного разу на програвач. Навіщо? Я і так знаю цю платівку напам'ять. Це класика. І чорт забирай, це дуже приємно, коли класика - своєму місці - у мене на поличці для пластинок!

Ті герої твоєї книги, які дожили до її появи у пресі, що не намагалися тебе побити?

Це, насправді, одне із головних питань моєї творчості. Всі свої найкращі історії я так і не розповів. Ось де справжній біль: вибір між творчістю і людяністю. Я поки що не до такої міри художник, щоб взяти і викласти все на загальний огляд, все так, як воно було! Саме тому найгостріші і найвідвертіші мої тексти написані про людей, які не прочитають їх ніколи. З іншого боку, у мене завжди готова відповідь на подібні звинувачення. Я всього лише роблю зі своїх друзів рок-н-рольних "зірок". Якими вони, власне, і є. Не вірите? Так почитайте!

Який відгук на книгу тобі найдорожчий?

Тут здавалося б відповідь на поверхні: звичайно ж для мене найбільш цінні відгуки умовних колег по цеху - письменників і літераторів. Але не все так просто. Так, дійсно, я отримав кілька вельми похвальних відгуків від авторів, чию думку я надзвичайно ціную. Але найприємніші і дивно щирі відгуки я отримував від людей, безмежно далеких від одеської "навколокультурної движухи". Це означає, що описані мною образи дійсно живі і вони працюють. Ось що насправді цінне - живий інтерес живих людей. Саме він доводить, що ці історії - живі!

[image=69802]

Автор матеріалу: 
Znaj.ua
Теги: 
6 питань, купідон, Музикант, нова книга, Одеса, Олександр Топілов, письменник
Вибір редакції, Суспільство
23.03.2018
Неопізнаний об'єкт з'явився над Лінкольном
0
0
21:50 22.03.2018
Демони в текстах, нескінченне дитинство у душі
0
0
18:18 20.03.2018