В середині цього року, пост керівника Міністерства аграрної політики та продовольства України зайняв Тарас Кутовий. Це призначення викликало чимало суперечок, як у владних, так і громадських колах. Адже влада обіцяла західним партнерам сформувати технократичний уряд, а на ділі створили якусь солянку з тимчасових правителів і політичних невігласів.

У профпридатності нового міністра агрополітики експерти засумнівалися буквально після першого брифінгу. Справа в тому, що Кутовий в перші ж дні роботи в міністерстві, презентував не тільки свою команду, але вже і готову програму реформування агропромислового комплексу під назвою "3 + 5". До таких швидкостей роботи в нашому суспільстві не звикли і, спочатку, все було просто приємно здивовані. Адже міністр обіцяв вдихнути нове життя в агропромисловий комплекс і залучити в країну мільярдні інвестиції. Але, не довго музика грала ... Почитавши міністерський документ, багатьом експертам стало зрозуміло - програма не ефективна і призведе до знищення агропромислового комплексу (АПК) України.

Наші журналісти вирішили поспілкуватися з експертами і представниками агроринку, щоб розібратися, що собою представляють реформи нового міністра аграрної політики України Тараса Кутового.

Читайте також: Тарас Кутовий - Остап Бендер аграрної політики

Реформи з паралельного всесвіту

Популярні новини зараз

Львівщина прощається з молодим священиком: "Хвороба виявилася сильнішою, Бог не зберіг"

Писанка схудла на 42 кілограми і не збирається зупинятися, секрет дуже простий: "Прекрасний спосіб..."

У Франківську прощаються з ветераном АТО, який рано пішов з життя - "не витримало серце"

Українці підняли на вуха Зеленського і всю владу через нові гроші: "Не можна відрізнити"

Показати ще

Згідно з офіційною інформацією, програма "3 + 5" передбачає конкретні шляхи реформування галузі. Вона включає 3 важливих пріоритету: державна підтримка фермерів, реформа держпідприємств, чесний і прозорий обіг землі. А також 5 напрямків, які випливають з них. Це розширення ринків збуту, органічне виробництво і нішеві культури, розвиток сільських територій, зрошення та безпеку харчових продуктів.

Експерт з питань реформування АПК Роман Цвид каже, що програма Кутового не має нічого спільного з інноваціями. Більш того, в документі немає ні слова про те, як вона буде реалізовуватися.

"Програма написана тільки загальними тезами. Немає пояснень, як буде реалізовуватися та чи інша реформа. Але я постійно стежив за висловлюваннями, виступами Кутового. Проаналізувавши його слова, у мене вийшло скласти якусь програму його подальших кроків по реалізації концепції 3 + 5, - каже Роман Цвид. - Так ось, хочу сказати, що міністр агрополітики знаходиться в паралельному всесвіті. Те, що він пропонує - на голову не налізе. Та й взагалі, йде в розріз з його ж програмою ".

Отже, по пунктах.

Державна підтримка фермерів

Як бачимо, Тарас Кутовий пропонує здійснювати підтримку фермерів якісною технікою, яку він візьме в лізинг у японців. При цьому, виходячи з тексту, він не збирається погашати борги. Гроші, віддані фермерами за лізинг, будуть йти не кредиторам, а в Мінагрополітики на придбання іншої техніки.

Як міністр хоче повертати кредити японцям - не зрозуміло. Адже взята в лізинг техніка не може бути базовим активом. Про це знають навіть першокурсники економічного коледжу. Втім, це багато що пояснює про кваліфікацію Кутового. А якщо говорити серйозно: український міністр, причому на офіційному рівні, пропонує "кинути" на гроші зарубіжних інвесторів. Привіт з 90-х.

Але крім цього, хотілося б відзначити, що в цивілізованому світі, держава здійснює підтримку фермерів не тільки однієї технікою. У більшості випадків - це фінансова допомога. Наприклад, Євросоюз, на підтримку фермерів, витрачає 52 млрд євро, або половину свого бюджету.

Однак у громадській організації Народне антикорупційне бюро кажуть, що прямі вливання грошей в фермерів мінімізують корупційну складову. Зазвичай використовується хитромудра, багаторівнева схема. Така, як запропонована Кутовим ідея з лізингом.

Схема, придумана Тарасом Кутовим, дуже проста! Отримавши від японців першу партію техніки в лізинг, Мінагрополітики роздасть її фермерам. Ті, з часом, почнуть перераховувати на рахунки Міністерства гроші за лізинг. Ці кошти відразу ж будуть акумулюватися і направлятися на покупку іншої партії сільгосптехніки. Тільки ось все це буде відбуватися на папері. Техніка, нібито, буде передана неіснуючий компаніям-прокладок, а гроші осядуть на офшорних рахунках Кутового. Пройдуть роки, поки схему вдасться розкрити. Але на той час Кутового в Україні вже не буде. А кредитний тягар ляже на плечі фермерів, які тепер будуть зобов'язані повторно виплачувати гроші за взяту в лізинг техніку.

Реформа держпідприємств

Наступним пунктом своєї програми, Тарас Кутовий пропонує провести тотальну приватизацію держпідприємств. Мовляв, таким чином можна зменшити навантаження на держбюджет і подарувати друге життя збитковим підприємствам.

Щось не дуже віриться, що Кутового хвилює доля держави в цілому і підприємств зокрема. Адже ще до призначення на міністерську посаду, Тарас Вікторович неодноразово займався банкрутством різного роду підприємств з подальшою їх перепродажем. Зокрема, відомо, що він доклав руку до знецінення компанії "Райз" і продажу її агрохолдингу UkrLandFarming.

Спочатку компанію "Райз" позбавили всіх замовників. Потім підвищили відсоток на погашення раніше взятих кредитів. І коли керівництво не могло звести кінці з кінцями, через підставних осіб купив підприємство за безцінь. А вже через півроку перепродав його. Тільки ось за ціною в 10 разів вище початкової. Таким чином Кутовий заробив кілька десятків мільйонів доларів.

З огляду на займану посаду, провернути подібну схему з держпідприємствами Кутового не складе труднощів.

І допомагати йому в цьому буде його дружина - Антоніна Кутова, яка є співзасновником відомої інвестиційної компанії.

Ця компанія, за іронією долі, обслуговує найбільші агрохолдинги України. Збіг?

Зрозуміло, що подібну схему провернути в поодинці не вийде. Тут потрібна команда. Якщо дружина допоможе вже з перепродажем підприємств, то на етапі їх знецінення, знадобляться помічники в Міністерстві. Таку команду Тарас Кутовий привів в Мінагпрополітікі в перший же день свого призначення.

І ось буквально днями з'явилася новина, яка свідчить про те, що свою схему Кутовий почав реалізовувати. Правда, поки не без збоїв. На хабарі в 150 тис доларів СБУ затримала чиновницю Мінагрополітики за сприяння в перемозі в тендері.

Тарас Кутовий в той же день скликав прес-конференцію і заявив, що його команда себе дискредитувала і вже найближчим часом він приведе до Міністерства нових людей. Людей, як сказав Кутовий, яким він довіряє. Це зрозуміло. Без чергових "своїх" провернути аферу з держпідприємствами не вийде.

Нашому міністру варто було б з'їздити на Захід і вивчити це питання більш досконально. Оскільки в розвинених країнах заставу землі використовується тільки для отримання довгострокових кредитів (від 20 років). І то, для покупки, скажімо, нової ділянки землі. А зовсім не для поповнення оборотних коштів. Тарас Кутовий або профан в цих питаннях, або переслідує якусь конкретну мету.

Адже до того, як сісти в крісло міністра, Тарас Вікторович був затятим противником відміни мораторію на продаж землі. Але тепер, судячи з усього, свою позицію поміняв. Вся справа в тому, що в кінці минулого місяця Мінрегіон передав Госгеокадастр в підпорядкування Міністерству агрополітики.

Це означає, що землі тепер видаватиме саме Міністерство Кутового. З огляду на, що на кону стоїть 10,5 млн гектар сільгоспугідь, а також майже всі ліси і водойми, Тарас Вікторович вирішив кардинально поміняти свою точку зору. Тут він і заговорив про зняття мораторію на продаж земель, прикриваючись турботою про фермерів.

Відчувши запах великих грошей, міністр Кутовий відразу кинувся через підставних осіб скуповувати землю (довгострокова оренда на 49 років з подальшим її викупом).

Але це квіточки порівняно з істинними планами Тарас Кутового. Всі ми прекрасно знаємо, що наші міністри - це креатури більш сильних політичних і комерційних кіл країни. Вони поставлені на ці посади, щоб відстоювати і лобіювати інтереси своїх спонсорів. Так ось, босом Кутового є будівельний магнат Лев Парцхаладзе, який неодноразово був помічений в незаконному скуповуванні і перепродажу української землі.

До слова, Тарас Вікторович довгий час пропрацював головним фінансистом в компанії Парцхаладзе - "XXI століття". І займався поданням компанії в Лондоні, де Томенко знайшов сліди українкою землі. Ще один збіг?

У кулуарах Верховної Ради говорять, що Парцхаладзе вдалося домовиться з певною депутатською групою, готової знову підняти питання про скасування мораторію на продаж земель сільгосппризначення.

Якщо це станеться, Кутовий, разом зі своїм босом, буде кроїти Україну вздовж і в поперек, створюючи величезні латифундії.

Післямова

Як бачимо, Тарас Кутовий - людина не випадкова і поставлена на міністерську посаду для виконання певних завдань. Прикриваючись реформуванням агропромислового комплексу, Тарас Вікторович, насправді, робить все можливе, щоб знищити АПК країни.

А що можна очікувати від людини, який відразу ж після розстрілу Небесної Сотні, в ефірі одного з українських телеканалів, доводила всій країні, що Януковича підставили !?

З наших джерел в Парламенті стало відомо, що гучну псевдореформаторську програму "3 + 5" Кутового, за 50 тис доларів, написали представники Торгової палати США.

Але цей документ не пройшов наукового обґрунтування у нас в країні. Ніхто з українських фахівців, юристів, представників агроринку над ним не працював. Цей пакет реформ в АПК неможливо застосувати в Україні. Але Тараса Кутового це мало хвилювало. Йому потрібно було лише легітимізувати свої схеми, під прикриттям інноваційної програми реформ.

Він працює на короткострокову перспективу і головною метою ставить - особисте збагачення. Однак політика, яку він проводить, вдарить по фермерам і державі в цілому. Адже незважаючи на те, що аграрний сектор становить лише 14% ВВП країни, він дає 37% валютної виручки. Кожен третій долар держава отримує від продажу агропродукції. Знищивши АПК, фермери збанкрутують, сотні тисяч людей втратять робочі місця, а ціни на продукти злетять до захмарних, оскільки продукцію доведеться завозити з інших країн.

Але це вже будуть наші з вами проблеми. Тарас Кутовий до цього часу буде вести багату і розмірене життя в Лондоні, як це робить колишній глава ДП "Укрспецекспорт" Сергій Бондарчук.

Сім'я Кутового вже придбала елітне житло в Кенсінгтоні за 6,5 млн фунтів.

Залишилося лише реалізувати всі задумані схеми і виїхати жити в затишний англійський будиночок, з якого він буде сміятися над убогим українським народом.