Ще з 1991 року Борщівський музей веде дослідження трипільської культури. Днями стало відомо про те, що українські вчені, під час досліджень печери Вертеба, що знаходиться в Борщівському районі Тернопільської області, виявили незвичайні ями. Передбачається, що вони використовувалися для ритуалів. Про це повідомляє 20 хвилин.

Так археолог Михайло Сохацький розповів про останні дослідження в печері Вертеба. В ній жили трипільці 4 тис. років тому. За словами вченого в ями скидали обрядові фігурки, посуд і амулети.

"Знайшли ритуальні ями, в які скидали виліплені з глини фігурки тварин, людей, посуд, знаряддя праці, амулети. Вчасно якогось обряду ці речі люди кидали в такі ями. Є чудово збережені вироби з кістки та рогу - мотики і кинджали", - зазначає дослідник.

Популярні новини зараз
Янукович із "Квартал 95" Олександр Пікалов показав, у якому "спецназі" перебуває: "Патруль, десь під Києвом" Оля Цибульська розповіла, чому після 30 років відпадає необхідність у камасутрі: "У які б пози..." Що зміниться, якщо постійно пити воду з лимоном: експеримент здивує всіх Що не можна робити, якщо банкомат "проковтнув" картку: декілька порад від фахівців
Показати ще

Серед нинішніх знахідок - штучне продовження печери. Воно сире, темне і незручне. Тому його обладнали печами, які довго тримали тепло.

Однак є факт, який археологам досі невідомий: чому поховань трипільців досі не вдалося знайти. Існує думка, що це пов'язано з їх похоронним обрядом.

"Раніше за артефактами ми не бачили залишків людей. Немає поховань трипільців. Важко це пояснити. Можливо, такий був поховальний обряд. Але в печері Вертеба вдалося знайти антропологічний матеріал. Ці залишки ключові для дослідження трипільської культури. Я запросив до експедиції антропологів і генетиків з різних наукових центрів світу. Хочемо встановити вік цих людей, їх здоров'я, харчування і хвороби. Сучасна наука дає можливість дізнатися генну історію. Тобто хто був предками трипільців", - говорить Сохацький.

Багато специфічних фігурок людей, виліплених з глини. Це в основному жінки, чоловічих статуеток майже не знаходять. Вони є символом родючості і матері. Є фігурки домашніх і диких тварин.

Зазначимо, печера Вертеба – єдина в Україні музей-печера, всередині якого знаходяться десятки археологічних розкопок давніх трипільських культур.

Унікальна в своєму роді, Вертеба є не тільки берегинею безцінних артефактів, вік яких перевищує тисячі років, але і вважається однією з найбільших печер Європи. Загальна протяжність підземних ходів і залів становить понад 8 кілометрів.

Нагадаємо, територіально до трипільської культури прийнято відносити осіле населення земель від Румунії, через Молдову і майже до самого Києва, яке проживало тут приблизно з 5500 до 2500 р. до н. е.

Як повідомляв портал "Знай.uа", у річці Темза британські археологи виловили скелет людини, вік якої, імовірно, склав 500 років.

Також "Знай.uа" писав, про стародавні цивілізації, зникнення яких складно пояснити.