Під час розкопок давньоруського поселення в Деражнянському районі на Хмельниччині виявили городище ХІІ—ХІІІ століть, де знаходилося безліч цінних артефактів.

Серед інших коштовностей був і жіночий браслет, на якому зображені люди, птахи, звірі і таємничі істоти. Детально про нього розповіли в обласному краєзнавчому музеї.

Так, в одній зі сцен був зображений чоловік, поруч з яким — незвичайний звір. Він схожий на собаку, але стоїть на передніх лапах і майже з людину зростом. А тулуб ніби перев'язано поясом навхрест — чи то своєрідний одяг, чи то прикраса.

Саме ця деталь і змусила задуматися: хто ж ці істоти?

Популярні новини зараз
Одні поїдуть, інші не доживуть: як зміниться Україна у найближчі 15 років Два тарифи на воду: нові ціни встановили для мешканців багатоповерхівок та приватного сектору Спіймали на вулиці та примусово відвезли в ТЦК: українцям розповіли, як себе поводити Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

Спочатку фахівцям прийшла в голову найлогічніша думка: на браслеті зображено популярна у ті часи розвага, коли під час святкових ігрищ показували дресированих тварин.

Проте, в такому разі на них повинен бути звичайний нашийник або просто мотузка.

Але зображений практично цілий костюм з ременів, який на середньовічних зображеннях зустрінеш не часто. Розгадка прийшла несподівано.

Як стверджують дослідники, в народних казках про вовкулаків, тобто людей, які можуть перетворюватися на вовків, якраз і йшлося, що саме перевертні носили такі ремені.

Вони були своєрідним магічним щитом. Адже якщо пояс зняти з вовкулака, коли він знаходиться в образі звіра, то він вже ніколи не зможе стати людиною.

Вчені не сумніваються, що на прикрасі зображений саме вовкулака. Але чи могла поряд з реальними життєвими сценами, зафіксованими на браслеті, фігурувати картинка з міфу?

Швидше за все, наші предки вірили в реальне існування вовкулаків і надавали цьому велике значення.

А, може, і бачили їх? Коли ще не було чупакабри, українськими селами гуляли вовкулаки.

Очевидно, враження були настільки сильними, що їх увічнили в назвах населених пунктів і навіть річок. Так на території області їх зустрічається чимало.

До прикладу, в селищі Малиничи бере початок річка Вовк, у неї є і приплив Вовчок. На цій же території можна знайти і такі назви сіл: Верхі і Нижні Вовківці і Волковинці. Саме поряд з останнім і знайшли прикрасу з зображенням перевертня.

А про місцевих Вовчих горах або ярах знають не в одному населеному пункті. Як стверджують історики, такий інтерес до вовків пов'язаний не так з острахом, як з дружнім ставленням до них.

Адже у фольклорі і казках цю тварину часто називають братик вовк. А це ознака того, що істоту вважали не просто близькою, а рідною для людини. Так, може, і справді в далекі часи українці пліч-о-пліч жили з вовкулаками.

Нагадаємо, українці - одна з наймістичніших націй у світі, нарівні з ірландцями і скандинавами. Історії про відьом розповідають століттями.

Як повідомляв портал "Знай.uа", українська міфологія, як в дохристиянські часи, так і після них, була переповнена неймовірними легендами, казками, міфами. Кожен куточок української землі населяли дивовижні істоти.

Також "Знай.uа" писав, як Сварог з'явився в слов'янській культурі.