Стандарти краси весь час змінюються.  Здається, вже на що демократична мода сьогодні, в усі часи знаходилися жінки, які в буквальному сенсі слова жертвували собою і доводили себе до хвороб і смерті заради чиїхось захоплених поглядів. Засмага і блідість — давайте поринемо ненадовго в історію і розглянемо, як змінювалися тренди і чого жінкам варто їм відповідати. 

Отже, спочатку була блідість. Майже мертвенна блідість, яку чомусь називали “аристократичною. У більшості народів світу, як білошкірих генетично, так і смаглявих, світлий відтінок обличчя і рук століттями вважався ознакою краси, достатку, здоров'я і навіть аристократизму.

Аристократки жертвували собою заради краси

У такого тренду є два пояснення. Одна з них лежить на поверхні, а інше — дещо глибше. Перше — це про фізичну працю на сонці, який був властивий лише простолюду. Адже селянка працює в полі під палючим сонцем, пастушка з весни до осені пасе худобу або птицю, весь час перебуваючи під сонцем, навіть оленеводка на півночі підставляє шкіру холодного вітру та сонця, відбитого білим сніговим покривом. Все це робить шкіру смаглявою. А от бліді аристократки день за днем проводили в млості і в тіні. Дами з привілейованих верств суспільства навіть в найближчий храм на молитву відправлялися в закритих і завішених возах або паланкін, а вдома проводили час у кімнатах або тінистих садах, могли зберегти світлий колір обличчя.

Популярні новини зараз

Дворічна львів'янка випала з восьмого поверху і розбилася на смерть - крик, швидка і біль матері на все життя

Ніцой вибісилася через українську мову, яку запхали у "сортир": "Зневага!"

У Франківську повзуча тварюка видерлася на дерево - вичікувала жертву, як снайпер

Гарячі кадри з Тіною Кароль біля басейну облетіли мережу, мокра і спокуслива

Показати ще

Інша причина незвичайна. Блідий колір шкіри в основному властивий юним дівам, а ось потемніння шкіри — вже ознака жіночої зрілості і фертильності. Про це можна прочитати в книзі Survival of the Prettiest («Виживання найкрасивіших») співробітниці Гарвардського університету, нейробіолога Ненсі Эткофф. Коли жінка вагітніє, то нерідко гормональні зміни призводять до того, що особа жінки втрачає дівочу свіжість і білизну. Підвищується гемоглобін. В давнину вважали, що це старить жінку. А адже саме юність, як обов'язкове умови краси, була головним товаром на шлюбному ринку. Тому чим тільки не займалися жінки, чого тільки не піддавали свій нещасний організм, щоб зімітувати блідість. 

Свинцеві білила 

Цей жахливий пережиток минулого був одним з перших псевдо-косметичних засобів, захопили індустрію краси. Білилами користувалися вже в Давньому Єгипті і в античній Греції, а також в Стародавньому Римі, як показали археологічні розкопки.

Свинцевими білилами дівчата вбивали себе, щоб стати хоч трішки гарнішим

до Речі, дослідивши могили давніх єгиптянок, грекинь і римлянок археологи зробили одну шокуючу заяву. Виявляється, в гонитві за білизною шкіри і юністю жінки буквально вбивали себе. Склади для відбілювання шкіри і “зілля” для блідості насправді виявлялися нічим іншим, як отрутою. Гречанки і римлянки користувалися білилами на основі білої свинцевої руди (карбонату свинцю).

найпопулярнішими в античних гречанок і римлянок були білила на основі білої свинцевої руди (або карбонату свинцю). Вперше про таке застосування руди написав давньогрецький природодослідник і філософ Теофраст (IV-III століття до нашої ери) у своєму трактаті «Про каменях». У XIX столітті австрійський мінералог Вільгельм фон Гайдингер дав цій породі назва церуссит, склавши давньогрецьке слово κηρός («віск») і латинське cerussa («білила»).


Церуссит, незважаючи на свою токсичність, перекочував і в Середньовіччі. Там білизна особи дівчата по ідеї говорила про її невинності і навіть молитовної аскезі. Що ж, такі красуні дійсно потрапляли в Рай, і дуже скоро. Спочатку в них випадали зуби і волосся, а потім вони просто вмирали. Східні жінки, гейші, вдавалися до менш “драконівським” практикам. У них білила були з рисового борошна з домішкою перлової пилу. А от зуби, вони робили чорними — щоб на контрастах з ними шкіра виглядала ще білішими.

Японська гейша, фото kulturologia.ru
Японська гейша, фото kulturologia.ru


Біографи китайської імператриці У Цзетянь (VII століття), єдиною в історії Китаю жінки, яка носила титул правлячого монарха — «хуанді», відзначають, що вона не тільки використовувала білила з перловим порошком, але і брала його всередину для омолодження. Очевидно, це допомагало: імператриця зберігала трон і активно займалася державними справами сорок років.

«Рецепт імператриці» використовували багато східні жінки з тих, хто міг собі це дозволити. І не тільки східні: білити особа любила, наприклад, англійська «королева-діва» Єлизавета I. Китайськими привізними білилами (які на Русі були дуже дорогими), користувалися російські царівни, боярині, бояришні і багаті купчихи.

Королева-діва Єлизавета I

Використання свинцевих білил в Європі остаточно припинилося, коли в Новий час вчені з усією визначеністю встановили факт шкодочинності свинцю, який використовувався в косметичних засобах. Але мода на бліде, ніжно-фарфорове обличчя залишалася незмінною як у світловолосих британок і француженок, так і у чорноволосих японок і китаянок. Замість карбонату свинцю в хід йшли та ж рисова пудра та інші відносно нешкідливі засоби.Персонажі романів Джейн Остін і Еміля Золя — дворянки і багаті буржуа — постійно ховають свою шкіру від сонця під тюлевими парасольками  або широкополими капелюхами. В кінці XIX століття з'являється багато «патентованих» кремів для відбілювання шкіри і позбавлення від веснянок, які теж вважалися ознакою простонародного походження і бідності.

Однак притирання були не самим небезпечним засобом досягнення «цікавою блідості». Так, у середині XIX століття жінки йшли навіть на те, щоб пити розчин миш'яку (так званий «Фаулеров розчин»), щоб виглядати блідими, ніжними і романтичними. За однією з версій, зловживання «Фаулеровым розчином» стало причиною смерті Елізабет Сиддал, художниці і поетеси, музи і дружини художника Данте Габріеля Росетті. Втім, за іншими даними, рудоволоса красуня важко хворіла і випадково перебрала цілком дозволеними на той момент, а нині забороненими заспокійливими засобами.

Нагадаємо, дивовижну історію некрасивою куртизанки Туллии д’Арагони, стала філософом і поетесою.

Раніше портал "Знай.uа" повідомляв, магічні секрети краси Клеопатри, якими користуються і в наші дні.

Також портал "Знай.uа" писав, історію першого фільму для дорослих, став хітом півстоліття тому.