Перша фондова біржа в Італії з'явилася за часів Наполеонівських воєн. У 1807 році невгамовний француз захопив Апеннінський півострів і посадив на італійський трон свого пасинка принца Ежена де Богарне. І вже в наступному році в Мілані відкрилася перша біржа.

Наполеон взагалі залишав за собою не тільки трупи ворогів і воронки від гарматних ядер. Багато європейських країн зобов'язані йому реформами в сфері права та фінансів. Ось і італійці отримали фондову біржу в спадок від, фактично, окупанта і загарбника. У 1814 році, після поразки Наполеона, принц Ежен покинув Італію, а біржа залишилася. І працює вона вже більше двох століть.

Символ ринку

Після пасинка Наполеона Італією володіли австрійці, які були мало зацікавлені в розвитку фондового ринку, тому тривалий час біржа залишалися суто товарною. Але вже до середини XIX століття промислова революція зробила свою справу. Приватні компанії почали залучати капітал за рахунок випуску акцій.

Популярні новини зараз

Володимир Зеленський виступив з важливою заявою: "Всі кордони у бойову..."

Українці дізналися стать дитини вагітної Каті Осадчої: "Хто має народитися?"

Маленький син Олі Цибульської перетворився на Елвіса Преслі: крутiший за Дзідзьо

Повна протилежність Ані Лорак: протеже Святослава Вакарчука Христина Соловій зізналася, чому ніколи не співатиме російською

Показати ще

У 1859 році Італія отримала остаточну незалежність і в тому ж році на ній були розміщені перші акції. Піонером стала залізнична компанія Societа Ferroviaria del Lombardo Veneto. А вже до початку Першої світової війни Італійська біржа співпрацювала з 160 різними компаніями.

Цікаво, але довгий час міланська фондова біржа була максимально відкритою. Рівно 201 рік кожен охочий міг взяти участь в торгах і вкласти гроші в акції підприємств. Посередництво брокерів було абсолютно необов'язковим.

Але прийшло нове XXI століття і принесло з собою істотні зміни. У 1998 році біржа стала приватною і була перетворена в акціонерне товариство Borsa Italiana Group. Акціонерами стали найбільші банки Італії та приватні компанії. А в 2007 році це товариство взагалі об'єдналося з Лондонською фондовою біржею, якій тепер належить 99,96% акцій Borsa Italiana. Кажуть, що спочатку Італійську біржу хотіла купити Нью-Йоркська, але британці зробили більш вигідну пропозицію.

Зміни були значними. Якщо раніше міланська біржа для італійців була символом свободи ринку і торгівлі, де кожен може пошукати щастя, то тепер вона стала ексклюзивним клубом для багатіїв та представників великих компаній. І італійці почали потроху протестувати.

Грудьми на амбразуру

Першою ластівкою протесту стала молода дівчина в пальто, яка увійшла в будівлю міланської біржі 17 березня 2009 року. На неї ніхто не звернув уваги, адже дівчат в пальто там ходить чимало. Але ось коли вона зірвала з себе це пальто, і виявилося, що під ним тільки труси і боді-арт у вигляді італійського прапора, торги на біржі на короткий час призупинилися.

«Ви роздягнули Італію до трусів!» - встигла вигукнути вона, поки охорона її не вивела. Згодом виявилося, що перфоманс влаштувала порноактриса Лаура Перего. Таким нехитрим чином вона хотіла привернути увагу до проблеми соціального розшарування суспільства та збільшення прірви між бідними і багатими. Так що, як бачите, не тільки Femen влаштовує такі шоу, метод популярний.

Середній палець

Через рік після перфомансу Лаури, біржу знову атакували творчі люди. 24 вересня 2010 року скульптор Мауріціо Кателлана встановив на площі перед будівлею біржі величезний 11-сантиметровий кулак з відстовбурченим середнім пальцем.

Скульптура називається L.O.V.E. - Libertà, Odio, Vendetta, Eternità (свобода, ненависть, помста, вічність). Сам автор стверджує, що вона просто покликана нагадувати італійцям про часи правління Беніто Муссоліні і застерігати від помилок. Спочатку її привезли в Мілан тимчасово, на Тиждень моди. Але міланці до скульптури швидко звикли і не стали її прибирати.

Місцева влада, звичайно, були незадоволена. Адже скільки б не розповідав Кателлана про те, що до біржі цей палець ніякого відношення не має, городяни розуміють його розташування навпроти неї по-своєму.

До речі, всі пальці, крім середнього, на руці відсічені. Автор пояснив це грою смислів, мовляв, якщо уявити їх витягнутими, то вийде фашистське вітання.

День гніву

Ще одна протестна акція пройшла під будівлею Італійської біржі 13 лютого 2013 року. На площі Аффарі, якраз навколо тієї самої руки з пальцем, з'явилося 10 тисяч жовтих будівельних касок.

Незадовго до цього Італію потряс будівельна криза, і багато італійців, зайнятих в цій сфері, втратили робочі місця. Тоді криза зробила безробітними близько 360 тисяч будівельників. І кожна каска символізувала 36 робочих з цього списку. Через півроку акція повторилася, але італійська влада так і не приступила до вирішення проблеми.

Насправді ситуація набагато серйозніша. Будівельна криза в Італії почався давно, і з 2008 року роботу через неї втратили вже близько мільйона чоловік. Тому будівельники вибрали свій день у році, La Giornata della Collera - «День гніву», щоб проводити мітинги і акції протесту.

Фінансова криза в Італії стає тільки глибше, а соціальна напруга, відповідно, зростає. Так що, швидше за все, ми ще не раз побачимо під стінами Італійської фондової біржі найрізноманітніші акції та перфоманси. І далеко не факт, що всі вони будуть мирними.