Ергокальциферол (Вітамін Д2) відноситься до групи препаратів вітаміну D та його аналогів, який грає важливу роль в регуляції обміну кальцію і фосфору в організмі. Дія препарату проявляється при такому захворюванні як рахіт, розподіляючись і відкладаючись в кістках при їх зростанні.

Склад і форма випуску

Препарат Ергокальциферол (Вітамін Д2) виробляють у вигляді прозорого маслянистого розчину, який може бути від світло-жовтого до темно-жовтого кольору.

Діючим компонентом препарату є ергокальциферол (вітамін D 2).

Допоміжні компоненти у складі: олію соняшникову рафіновану, виморожену, дезодорована марки «П».

Упакований препарат у коробку з картону по 1 флакону (10 мл).

Свідчення

Препарат Ергокальциферол (Вітамін Д2) застосовують для лікування і профілактики гіповітамінозу D і рахіту.

Також препарат показаний при порушеннях обміну кальцію, які викликали захворювання кісток (остеопороз різної форми, остеомаляція), при туберкульозі кісток і шкіри, тетанії (порушення функціональної діяльності паращитовидних залоз), системному червоному вовчаку, псоріазі.

Протипоказання

Протипоказаннями для застосування препарату Ергокальциферол (Вітамін Д2) є:

• підвищена чутливість до компонентів препарату;

• туберкульоз легень в активній формі;

• гіпервітаміноз D;

• виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки;

• органічні захворювання судин і серця в стадії декомпенсації;

• хронічні і гострі захворювання нирок і печінки;

• саркоїдоз;

• підвищений рівень фосфору і кальцію в сечі та крові;

• сечокам'яна хвороба.

Застосування при вагітності і годуванні грудьми

Препарат Ергокальциферол (Вітамін Д2) вагітним жінкам можна застосовувати тільки з 30 або 32 тижня вагітності, так як тривалий прийом вітаміну D 2 може викликати гиперкальцимию у матері та призвести до підвищеної чутливості до вітаміну D, затримці розумового розвитку, синдрому специфічної ельфоподибнои зовнішності, придушення функцій паращитовидних залоз і аортальному стенозу у плода.

Жінкам старше 35 років під час вагітності застосовувати препарат необхідно з особливою обережністю. Також потрібна обережність у застосуванні у період годування груддю, що б не викликати передозування у дитини.

Спосіб застосування та дози

Препарат Ергокальциферол (Вітамін Д2) приймають перорально під час їжі.

В 1 мл (приблизно 30 крапель) препарату міститься 50000 МО.

Розчин застосовують у краплях з допомогою очної піпетки, одна крапля містить у собі 1400 МО.

При рахіті препарат призначають у дозі по 1400-5600 МО (залежно від тяжкості захворювання та клінічної картини) на добу. Тривалість лікування становить від 30 до 40 днів. Після досягнення позитивного лікувального ефекту, слід призначати препарат для профілактики в дозі 500 МО на добу, до того часу, поки дитині не виконається 3 роки. Перерва прийому препарату роблять на період літніх місяців.

Для профілактики рахіту у новонароджених і немовлят препарат призначають вагітним жінкам і годуючим мамам. Під час вагітності призначають 1400 МО на добу, починаючи з 30-32 тижні. Тривалість терапії становить 6-8 тижнів. У період годування груддю Ергокальциферол починають приймати з перших днів годування в дозі 500-1000 МО, до тих пір, поки препарат можна буде призначити дитині.

Якщо дитина народилася доношеною, призначати препарат йому можна вже з 3 тижня життя. Недоношеним дітям, близнюкам, дітям, які знаходяться на штучному вигодовуванні або в несприятливих екологічних (включаючи, побутові умови - з 2 тижня життя.

Недоношеним дітям доза вітаміну D в цілях профілактики може становити 1000 МО щодня протягом перших 6 місяців життя. В подальшому добова доза становить 1400-2800 МО протягом місяця. Лікування проводиться 2-3 рази на рік, між курсами робиться перерва на 3-4 місяці.

При патологічних процесах кісткової тканини, рахітоподібних захворюваннях, до яких призводить порушення в організмі обміну кальцію, а також при псоріазі і деяких формах туберкульозу, препарат застосовують у відповідно до схем комплексної терапії цих захворювань.

Для лікування туберкульозного вовчака, препарат призначають у дозі 100000 МО на добу – для дорослих пацієнтів і 25000-75000 МО на добу після їжі – дітям до 16 років, розділивши при цьому добову дозу на 2 прийоми. Тривалість терапії близько 6 місяців.

Передозування

Передозування препаратом Ергокальциферол (Вітамін Д2) може викликати: діарею або запор, сухість у роті, головнаю біль, поллакиурию, спрагу, ніктурія, анорексію, поліурію, металевий присмак у роті, блювання, нудоту, підвищену стомлюваність, гіперкальціємію, астенію, гиперкальциурию.

Також можливі більш пізні симптоми гіпервітамінозу D: біль у кістках, помутніння сечі, підвищення артеріального тиску, фоточутливість очей, свербіж, гіперемія, аритмія, кон'юнктиви, сонливість, нудота, міалгія, блювання, біль у шлунку, панкреатит, зниження маси тіла. У рідкісних випадках - зміни настрою та психіки (включаючи психоз).

При хронічному отруєнні вітаміном D можуть виникнути: кальциноз м'яких тканин, легень, нирок і кровоносних судин, серцево-судинна та ниркова недостатність (аж до летального результату), артеріальна гіпертензія, порушення росту дітей.

В якості лікування слід відмінити препарат, обмежити надходження в організм вітаміну D 2 разом з їжею, зробити промивання шлунка або викликати блювання. Після чого необхідно прийняти активоване вугілля і сольові проносні засоби.

Побічні ефекти

Застосування препарату Ергокальциферол (Вітамін Д2) може викликати такі побічні ефекти: реакції гіперчутливості (включаючи висип, свербіж, кропив'янка), головний біль, порушення сну, депресії гіперфосфатемія, вертиго, роздратування, підвищення рівня кальцію в сечі (може призвести до проявів кальцинозу внутрішніх органів).

Можуть також виникнути анорексія, діарея, втрата апетиту, нудота, висип і свербіж, блювання, біль в кістках, циліндрурія, протеїнурія, лейкоцитурія і загальна слабкість.

Якщо під час лікування з'явилися які-небудь з перерахованих вище ефектів слід відмінити прийом препарату і максимально обмежити потрапляння в організм кальцію, в тому числі і з їжею.

Побічні ефекти, як правило, виникають при застосуванні препарату у високих дозах або при тривалому прийомі.

Умови і терміни зберігання

Препарат Ергокальциферол (Вітамін Д2) слід зберігати в холодильнику при температурі від + 2°С до + 8°С, поза полем зору дітей та в оригінальній упаковці.

Термін придатності препарату становить 24 місяці.

Відпуск з аптек здійснюється за рецептом лікаря.