Розглянуте лексредство відносять до групи фармацевтичних засобів, що мають вазодилатирующим ефектом, що застосовуються в кардіології.

Основний компонент – нітрогліцерин. Це – органічний нітрат, який відносять до судинорозширювальну, коронародилатирующим та антиангінальною препаратів. Дана речовина володіє рідкісним властивістю швидко припиняти стенокардичні напади, викликані ішемічною хворобою міокарда. Механізм дії – здатність після потрапляння в організм вивільняти оксид азоту у вигляді вільного радикала.

В останнього є характерна особливість активізувати, внаслідок складних хімічних і метаболічних процесів в організмі, розслабляти гладком'язові волокна, що формують стінки кровоносних судин.

У числі інших властивостей – здатність пригнічувати больовий синдром в самому початку його утворення, пригнічуючи високий тонус кровоносних судин. Підвищує серцевий викид при стенокардической хвороби та проявів серцевої недостатності. Знижує тиск в артеріях, знижує загальну навантаження на міокард.

У складі препарату також є ментол (відволікаючу дію), настоянка валеріани і конвалії (седативний ефект).

Склад і форма випуску

Основна діюча речовина: нітрогліцерин, валідол, настойка конвалії і валеріани.

Свідчення

Даний лікарський препарат застосовується для профілактики і купірування стенокардических нападів, у тому числі при ішемічної хвороби міокарда.

При сублінгвальному застосуванні напад стенокардії купірується через 1-2 хвилини, гемодинамічний і антиангінальний ефекти зберігаються протягом 30 хв.

Також може застосовуватися при кардіалгії.

Протипоказання

Розглянуте лікарський засіб протипоказано застосовувати у випадках, коли у пацієнта є виражена гіперчутливість (алергія) до основного або до однієї з допоміжних компонентів.

Також протипоказано застосування при:

- шоку, колапсі, артеріальної гіпотензії;

- гострому інфаркті міокарда;

- гіпертрофічній обструктивній кардіоміопатії;

- підвищеному внутрішньочерепному тиску;

- закритокутовій глаукомі;

- брадикардії, церебральної ішемії, тампонаді серця.

Не відвідувати сауну, не приймати гарячі душ/ванну. Не вживати алкоголь!

Застосування при вагітності і годуванні грудьми

Під час вагітності та лактації призначення Нітрогліцерину можливе лише за життєво важливими показаннями.

Спосіб застосування та дози

Препарат приймають при початку стенокардыйноно нападу і після нього – для попередження рецидиву.

При перших ознаках початку нападу (гострий пекучий або колючий біль в області серця) потрібно накапати на цукор або просто під язик від 5 до 25 крапель (середня доза – 10-15 крапель).

Препарат необхідно приймати відразу при перших же симптомах нападу стенокардії, після чого тримати у роті до повного розсмоктування. Не слід ковтати або розжовувати таблетку, оскільки через слизову може надійти надмірна кількість нітрогліцерину.

Якщо через 3-5 хв біль у грудях не пройшла, треба прийняти ще 1 дозу препарату. Якщо після прийому третьої дози напад болю в серці не пройшов, потрібно звернутися за спеціалізованою медичною допомогою.

Пролонговану форму нітрогліцерину регулярно застосовують для профілактики нападів стенокардії. Дозування – 2 рази у день по 1 таблетці пролонгованої дії в 2,6 мг.

Частота прийому препарату залежить від частоти та тяжкості приступів стенокардії. Як правило, після купірування нападу показаний прийом лікарського засобу пролонгованої дії.

Передозування

При передозуванні можливі такі симптоми:

- зниження артеріального тиску нижче 90 мм ртутного стовпчика;

- головний біль, запаморочення, непритомність, тахікардія;

- нудота, блювання, задишка, слабкість;

- лихоманка, відчуття жару, підвищення потовиділення, озноб.

При застосуванні дози вище 20 мкг на 1 кг маси тіла у пацієнта може виникнути колапс, ціаноз губ, нігтів або долонь, метгемоглобінемія, диспное і тахіпное.

При симптомах передозування нітрогліцерином хворому треба допомогти прийняти горизонтальне положення, піднявши нижні кінцівки.

При надмірних передозуваннях – призначають симптоматичне лікування, дають плазмозамінники, кисень.

Побічні ефекти

При застосуванні даного препарату можливе виникнення побічної реакції у вигляді:

Побічні ефекти можуть виникнути у формі:

- тахікардії, гіперемії;

- відчуттів спека, артеріальної гіпотензії, ціанозу, блідості шкірних покривів, метгемоглобінемії;

- нудоти, блювання, сухість у роті, болі в животі, діареї;

- збудливості, порушень зору, загострення глаукоми, гіпотермії.

У рідкісних випадках можлива зворотна реакція організму у вигляді посилення симптомів стенокардії (парадоксальні «нітратні» реакції).

Умови і терміни зберігання

Термін придатності – 5 років.

Температура зберігання – не вище 25°С.