Склад і форма випуску

Нітрогліцерин випускається в таблетках для сублінгвального прийому, розчині для перорального прийому та в капсулах. Основна діюча речовина препарату – нітрогліцерин.

Свідчення

Нітрогліцерин в першу чергу призначений для купірування нападів стенокардії. Також іноді препарат застосовується для зняття спазму з жовчовивідних шляхів і при закупорці центральної артерії сітківки ока. Використання Нітрогліцерину доцільно при терапії лівошлуночкової недостатності, що виникає при інфаркті міокарда.

Протипоказання

Нітрогліцерин не призначається хворим з гіперчутливістю до нітратів, підвищений внутрішньочерепний тиск, ізольованому мітральному стенозі, тампонаді серця, констриктивному перикардиті, неконтрольованої гіповолемії, колапсі, серцевої недостатності, що супроводжується нормальним або зниженим тиском у легеневій артерії. Крім цього, препарат не призначається хворим, які перенесли в недавньому часі геморагічний інсульт, субарахноїдальний крововилив, шок, травми головного мозку, токсичний набряк легенів.

Від призначення препарату необхідно відмовитися, якщо у пацієнта є закритокутова глаукома, ідіопатичний гіпертрофічний субаортальний стеноз, тяжка форма анемії, гіпертиреоз, порушення мозкового кровообігу, виражена артеріальна гіпотензія.

Препарат не призначається особам молодше 18 років, що годують і вагітним.

З обережністю Нітрогліцерин призначається при тяжких формах ниркової недостатності, порушеннях роботи печінки.

Застосування при вагітності і годуванні грудьми

Під час вагітності та лактації призначення Нітрогліцерину можливе лише за життєво важливими показаннями.

Спосіб застосування та дози

Нітрогліцерин у формі сублінгвального розчину використовується дуже рідко, набагато частіше використовується препарат у формі таблеток або капсул. Препарат по 1 або 2 краплі закапати під язик або наноситься по 2 або 3 краплі на шматочок цукру, який потім тримають у роті до повного розчинення. Найвища добова доза 16 крапель, разова – 4 краплі.

Таблетки або капсули Нітрогліцерину також поміщають під язик і тримають до повного розчинення. Для швидкого досягнення лікувального ефекту хворий може розчавити капсулу зубами. У добу приймають не більше 6 таблеток.

Частота прийому препарату залежить від частоти та тяжкості приступів стенокардії. Як правило, після купірування нападу показаний прийом лікарського засобу пролонгованої дії.

Передозування

При отруєнні Нітрогліцерином у хворих спостерігається різке зниження артеріального тиску, що супроводжується ортостатичною дисрегуляцией, рефлекторне почастішання серцевого ритму, головний біль, астенія, підвищена сонливість, запаморочення, нудота. При прийомі препарату в дозах вище 20 мг на кілограм маси тіла можливий розвиток ціанозу, метгемоглобінемії, колапсу і тахіпное.

При передозуванні препаратом хворого рекомендується негайно укласти з піднятими ногами і призначити симптоматичне лікування.

Побічні ефекти

Прийом Нітрогліцерину може супроводжуватися головними болями, запамороченнями, частішанням серцевого ритму, почервонінням шкірних покривів, зниженням артеріального тиску, ціанозом і ортостатическим колапсом. Крім цього, у пацієнта може спостерігатися нудота, блювання, абдомінальні болі, підвищена тривожність, порушення зору, дезорієнтація в просторі і загальмованість.

Умови і терміни зберігання

Нітрогліцерин зберігають в сухому не доступному для дітей місці не більше 2,5 років.