Розглянуте лексредство відносять до групи фармацевтичних засобів, що мають вазодилатирующим ефектом, що застосовуються в кардіології.
Основний компонент – нітрогліцерин. Це – органічний нітрат, який відносять до судинорозширювальну, коронародилатирующим та антиангінальною препаратів. Дана речовина володіє рідкісним властивістю швидко припиняти стенокардичні напади, викликані ішемічною хворобою міокарда. Механізм дії – здатність після потрапляння в організм вивільняти оксид азоту у вигляді вільного радикала.
В останнього є характерна особливість активізувати, внаслідок складних хімічних і метаболічних процесів в організмі, розслабляти гладком'язові волокна, що формують стінки кровоносних судин.
У числі інших властивостей – здатність пригнічувати больовий синдром в самому початку його утворення, пригнічуючи високий тонус кровоносних судин. Підвищує серцевий викид при стенокардической хвороби та проявів серцевої недостатності. Знижує тиск в артеріях, знижує загальну навантаження на міокард.
Склад і форма випуску
Основна діюча речовина: нітрогліцерин.
Випускається у формі аерозолю в балончику об'ємом 11,2 грама.
Препарат містить 200 доз нітрогліцерину. В 1 дозі міститься 0,4 мг препарату нітрогліцерину.
Свідчення
Даний лікарський препарат застосовується для профілактики і купірування стенокардических нападів, у тому числі при ішемічної хвороби міокарда.
При сублінгвальному застосуванні напад стенокардії купірується через 1-2 хвилини, гемодинамічний і антиангінальний ефекти зберігаються протягом 30 хв.
Протипоказання
Розглянуте лікарський засіб протипоказано застосовувати у випадках, коли у пацієнта є виражена гіперчутливість (алергія) до основного або до однієї з допоміжних компонентів.
Також протипоказано застосування при:
- шоку, колапсі, артеріальної гіпотензії;
- гострому інфаркті міокарда;
- гіпертрофічній обструктивній кардіоміопатії;
- підвищеному внутрішньочерепному тиску;
- закритокутовій глаукомі;
- брадикардії, церебральної ішемії, тампонаді серця.
Не відвідувати сауну, не приймати гарячі душ/ванну. Не вживати алкоголь!
Застосування при вагітності і годуванні грудьми
Під час вагітності та лактації призначення Нітрогліцерину можливе лише за життєво важливими показаннями.
Спосіб застосування та дози
Препарат приймають при початку стенокардыйноно нападу і після нього – для попередження рецидиву.
При перших ознаках початку нападу (гострий пекучий або колючий біль в області серця) треба вприснути під язик 1 дозу препарату з аерозолю.
Препарат необхідно приймати відразу при перших же симптомах нападу стенокардії, після чого тримати у роті до повного розсмоктування.
Якщо через 3-5 хв біль у грудях не пройшла, треба прийняти ще 1 дозу препарату. Якщо після прийому третьої дози напад болю в серці не пройшов, потрібно звернутися за спеціалізованою медичною допомогою.
Пролонговану форму нітрогліцерину регулярно застосовують для профілактики нападів стенокардії. Дозування – 2 рази у день по 1 таблетці пролонгованої дії.
Частота прийому препарату залежить від частоти та тяжкості приступів стенокардії. Як правило, після купірування нападу показаний прийом лікарського засобу пролонгованої дії.
Передозування
При передозуванні можливі такі симптоми:
- зниження артеріального тиску нижче 90 мм ртутного стовпчика;
- головний біль, запаморочення, непритомність, тахікардія;
- нудота, блювання, задишка, слабкість;
- лихоманка, відчуття жару, підвищення потовиділення, озноб.
При застосуванні дози вище 20 мкг на 1 кг маси тіла у пацієнта може виникнути колапс, ціаноз губ, нігтів або долонь, метгемоглобінемія, диспное і тахіпное.
При симптомах передозування нітрогліцерином хворому треба допомогти прийняти горизонтальне положення, піднявши нижні кінцівки.
При надмірних передозуваннях – призначають симптоматичне лікування, дають плазмозамінники, кисень.
Побічні ефекти
При застосуванні даного препарату можливе виникнення побічної реакції у вигляді:
Побічні ефекти можуть виникнути у формі:
- тахікардії, гіперемії;
- відчуттів спека, артеріальної гіпотензії, ціанозу, блідості шкірних покривів, метгемоглобінемії;
- нудоти, блювання, сухість у роті, болі в животі, діареї;
- збудливості, порушень зору, загострення глаукоми, гіпотермії.
У рідкісних випадках можлива зворотна реакція організму у вигляді посилення симптомів стенокардії (парадоксальні «нітратні» реакції).
Умови і терміни зберігання
Термін придатності – 2 роки.
Температура зберігання – не вище 25°С.