Антибактеріальний лікарський засіб для системного застосування, відноситься до групи бета-лактамних антибіотиків, будучи цефалоспорином III-го покоління. Має пролонговану дію, застосовується виключно парентеральний (минувши шлунково-кишковий тракт).

Склад і форма випуску

Основна діюча речовина – цефтриаксон. Випускається у формі порошку для ін'єкцій, фасованим в ампулах, які містять 1 або 2 г діючої речовини.

Свідчення

Застосовується для лікування інфекцій, збудники яких виявляють чутливість до цефтриаксону. Зокрема, для лікування інфекцій:

- дихальних шляхів, включаючи запалення легенів, горла, носа, включаючи пневмонії, ХОЗЛ;

- вуха (отити);

- органів черевної порожнини;

- нирок і сечовивідних шляхів;

- статевих органів, включаючи гонорею, сифіліс;

- кісток м'яких тканин, ранових інфекцій;

- у хворих з ослабленим імунітетом;

- при менінгіті, сепсисі, дисемінованому боррелиозе Лайма.

Застосовується в якості передопераційної профілактики інфекцій при хірургічному втручанні.

При призначенні цефтриаксону необхідно дотримуватись офіційних рекомендацій з профілактики антибіотикорезистентності.

Діюча речовина препарату – цефтріаксон – є парентеральним цефалоспориновим антибіотиком ІІІ покоління, що володіє пролонгованою дією.

Бактерицидна активність даного препарату обумовлена його здатністю пригнічувати синтез клітинних мембран, що призводить до лізису бактеріальної клітини та її загибелі. Виявляється активність щодо більшості грамнегативних і грампозитивних мікроорганізмів.

Крім того, для цефтріаксону характерна висока стійкість до більшості бета-лактамаз.

Протипоказання

Не застосовується при алергії на цефалоспорини або препарат, використовуваний для приготування розчину. Якщо у пацієнта є алергія на пеніциліни, варто враховувати вірогідність перехресної реакції гіперчутливості до цефтриаксону.

Не застосовують також для лікування недоношених дітей (до 41 тижня), а також при гіпербілірубінемії новонароджених та недоношених.

Протипоказаний у разі наявності жовтяниці, ацидозу.

Категорично протипоказано застосування даного препарату в поєднанні з кальцієвмісними розчинами. Також забороняється застосовувати розчини з вмістом кальцію протягом 48 годин після введення цефтриаксон з-за високого ризику утворення преципітатів кальцієвої солі цефтріаксону.

Застосування при вагітності і годуванні грудьми

Немає даних про його безпеку в період вагітності, тому допустимо призначати лише якщо ризики від його застосування нижчим, ніж очікувана користь.

Цефтріаксон має властивість проникати через плаценту, тому при необхідності його застосування слід припинити грудне годування.

Спосіб застосування та дози

Препарат застосовується парентерально у вигляді внутрішньом'язових, внутрішньовенних ін'єкцій або інфузій. Не змішувати в одному шприці/флаконі з іншими ліками.

Середня доза для дорослих і дітей старше 12 років – 1 г цефтріаксону. Всі форми препарату, незалежно від дози вводяться 1 раз на день.

При тяжких інфекціях або при слабкій чутливості до цефтриаксону добова доза може бути збільшена до 2-4 г (при нейтропенії з лихоманкою, бактеріальної інфекції, бактеріальному ендокардиті або менінгіті). Тривалість лікування – від 1 дня при гонореї до 21 дня при обтяжених інфекціях (зокрема, при дисемінованому боррелиозе Лайма). Точне дозування визначає лікар.

Шлях введення та тривалість курсу лікування призначає лікар залежно від тяжкості перебігу хвороби та особливостей стану організму пацієнта.

Приготування ін'єкції для внутрішньом'язового введення: 250 мг цефтриаксону розчинити в 1 мл р-ра лідокаїну (1%). 1 г цефтриаксону розчиняють в 3,5 мг лідокаїну.

Приготування внутрішньовенної ін'єкції: 250 мг цефтриаксону розчиняють в 5 мл стерильної води для ін'єкцій, 1 г – у 10 мл такого ж розчинника. Введення повільне, протягом 2-4 хвилин.

Приготування розчину для внутрішньовенного краплинного вливання: 2 грами Альцизона розчинити в 40 мл одного з препаратів:

- 0,9% хлориду натрію;

- 5% глюкози;

- 10% гидроксиэтилированного крохмалю, тощо.

При призначенні для лікування дітей рекомендована доза становить:

- новонародженим до 2 тижнів – з розрахунку від 20 до 50 мг на 1 кг ваги (введення триває не менше 60 хвилин);

- діти віком від 15 днів до 12 років – із розрахунку від 20 до 80 мг на 1 кг ваги.

У важких випадках призначається 80 мг на 1 кг ваги. Діти з вагою понад 50 кг отримують дозування в розрахунку на дорослого пацієнта.

Дози від 50 мг на 1 кг і вище вводять протягом щонайменше 30 хвилин. Максимальна доза – 80 мг на 1 кг ваги пацієнта. Єдине виключення – лікування менінгіту у дітей віком до 12 років, коли дозування призначається з розрахунку 100 мг на 1 кг ваги.

Літнім пацієнтам, а також при порушеннях роботи нирок і печінки корекція дозування не потрібна, якщо при цьому їх функції залишаються нормальними.

Передозування

Передозування може викликати нудоту, блювоту, діарею (пронос). Призначається симптоматичне лікування.

Діаліз не ефективний. Антидот невідомий.

Побічні ефекти

Зазвичай пацієнта добре переносять застосування цефтриаксонов. Однак можливі такі реакції як:

- грибкові інфекції;

- еозинофілія, агранулоцитоз, лейкопенія, гемолітична анемія, тромбоцитопенія, може збільшитися протромбіновий час;

- пронос, нудота, блювання, стоматит, панкреатит, застій жовчі;

- преципітати кальцієвої солі цефтриаксону у жовчному міхурі;

- висип, свербіж, кропив'янка, набряки;

- олігурія, гематурія, утворення каменів у нирках;

- лихоманка, головний біль, реакції анафілаксії.

У рідкісних випадках спостерігалися запалення стінок вен, тому препарат вводять повільно. Для знеболювання рекомендується розведення лідокаїном (тільки для внутрішньом'язового введення).

Умови і терміни зберігання

Зберігають 3 роки при температурі не вище 25°С. Приготовлений р-н для внутрішньовенного і краплинного введення необхідно застосувати негайно. Внутрішньом'язовий р-р зберігає свої властивості протягом одного-трьох днів при кімнатній температурі, або протягом 3-10 днів, якщо його зберігати при температурі 4°С.