Антибактеріальний лікарський засіб для системного застосування, основна діюча речовина – цефтриаксон натрію. Відноситься до групи бета-лактамних антибіотиків, будучи цефалоспорином III-го покоління. Має пролонговану дію, застосовується виключно парентеральний (минувши шлунково-кишковий тракт).

Склад і форма випуску

Основна діюча речовина – цефтриаксон. Випускається у формі безводного порошку для приготування ін'єкцій або інфузій, фасованим в ампули, які містять 1 грам діючої речовини у формі натрієвої солі цефтриаксону.

Свідчення

Застосовується для лікування інфекцій, збудники яких виявляють чутливість до цефтриаксону. Зокрема, для лікування інфекцій:

- дихальних шляхів, включаючи запалення ЛОР-органів і пневмонію;

- вух (середні отити в гострій формі);

- органів черевної порожнини, у т. ч. при перитоніті та черевному тифі;

- нирок і сечовивідних шляхів, включаючи урогенітальні інфекції;

- статевих органів, включаючи гонорею, сифіліс;

- кісток м'яких тканин, ранових інфекцій;

- у хворих з ослабленим імунітетом;

- при менінгіті, сепсисі, дисемінованому боррелиозе Лайма (II-ї та III-ї стадії).

Застосовується в якості передопераційної профілактики інфекцій при хірургічному втручанні.

При призначенні цефтриаксону необхідно дотримуватись офіційних рекомендацій з профілактики антибіотикорезистентності.

Мікоплазма, мікобактерії і хламідії стійкі до цефалоспоринів.

Діюча речовина препарату – цефтріаксон – є парентеральним цефалоспориновим антибіотиком ІІІ покоління, що володіє пролонгованою дією.

Бактерицидна активність даного препарату обумовлена його здатністю пригнічувати синтез клітинних мембран, що призводить до лізису бактеріальної клітини та її загибелі. Виявляється активність щодо більшості грамнегативних і грампозитивних мікроорганізмів.

Крім того, для цефтріаксону характерна висока стійкість до більшості бета-лактамаз.

Протипоказання

Не застосовується при алергії на цефалоспорини або препарат, використовуваний для приготування розчину. Якщо у пацієнта є алергія на пеніциліни, монобактами і карбапенемы варто враховувати вірогідність перехресної реакції гіперчутливості до цефтриаксону. Не застосовується внутрішньовенно в поєднанні з лідокаїном.

Не застосовують також для лікування недоношених дітей (до 41 тижня), а також при гіпербілірубінемії новонароджених та недоношених.

Протипоказаний у разі наявності жовтяниці, ацидозу.

Категорично протипоказано застосування даного препарату в поєднанні з кальцієвмісними розчинами. Також забороняється застосовувати розчини з вмістом кальцію протягом 48 годин після введення цефтріаксону з-за високого ризику утворення преципітатів кальцієвої солі цефтріаксону.

Застосування при вагітності і годуванні грудьми

Не дивлячись на відсутність будь-якого мутагенного або тератогенного ефекту, даний препарат не слід застосовувати під час вагітності, особливо у і триместрі, якщо для цього немає серйозних життєвих показань.

Цефтріаксон має властивість проникати через плаценту, тому при необхідності його застосування слід припинити грудне годування.

Спосіб застосування та дози

Препарат застосовується парентерально у вигляді внутрішньом'язових, внутрішньовенних ін'єкцій або інфузій. Не змішувати в одному шприці/флаконі з іншими ліками.

Середня доза для дорослих і дітей старше 12 років – 1-2 г цефтриаксону. Вводиться зазвичай 1 раз на день. Максимальна добова доза – 4 грами.

При тяжких інфекціях або при слабкій чутливості до цефтриаксону добова доза може бути збільшена до 2-4 г (при нейтропенії з лихоманкою, у разі бактеріальної інфекції, бактеріальному ендокардиті або менінгіті). Тривалість лікування – від 1 дня при гонореї до 21 дня при обтяжених інфекціях (зокрема, при дисемінованому боррелиозе Лайма). Точну дозу, шлях введення і тривалість лікування визначає лікар, залежно від важкості перебігу хвороби і особливостей стану організму пацієнта.

Приготування ін'єкції для внутрішньом'язового введення: 1 г цефтриаксону розчиняють у 3,5 мл р-ра лідокаїну (1%).

Приготування внутрішньовенної ін'єкції: 1 г препарату розчинити у 10 мл води для ін'єкцій. Введення повільне, протягом 4-5 хвилин.

Приготування розчину для внутрішньовенного краплинного вливання: 2 грами препарату Цефтриаксон-МІП розчинити в 40 мл одного з препаратів:

- 0,9% хлориду натрію;

- 0,45% хлорид натрію+2,5% глюкози;

- 5% глюкози;

- 10% глюкози;

- 6% декстрану в розчині 5% глюкози;

- 10% гидроксиэтилированного крохмалю.

При призначенні для лікування дітей рекомендована доза становить:

- новонародженим до 2 тижнів – з розрахунку від 20 до 50 мг на 1 кг ваги (введення триває не менше 60 хвилин);

- діти віком від 15 днів до 12 років – із розрахунку від 20 до 80 мг на 1 кг ваги.

У важких випадках призначається 80 мг на 1 кг ваги. Діти з вагою понад 50 кг отримують дозування в розрахунку на дорослого пацієнта.

Дози від 50 мг на 1 кг і вище вводять протягом щонайменше 30 хвилин. Максимальна доза – 80 мг на 1 кг ваги пацієнта. Єдине виключення – лікування менінгіту у дітей віком до 12 років, коли дозування призначається з розрахунку 100 мг на 1 кг ваги.

Літнім пацієнтам, а також при порушеннях роботи нирок і печінки корекція дозування не потрібна, якщо при цьому їх функції залишаються нормальними.

Передозування

Передозування може викликати нудоту, блювоту, діарею.

Призначається симптоматичне лікування. Застосування гемодіалізу та перитонеального діалізу неефективне. Антидот не виявлено.

Побічні ефекти

Зазвичай пацієнти добре переносять застосування цефтріаксону. Однак можливі такі побічні реакції, як:

- грибкові інфекції;

- еозинофілія, лейкопенія, гемолітична анемія, тромбоцитопенія, може збільшитися протромбіновий час;

- пронос, нудота, блювання, стоматит, панкреатит, застій жовчі;

- преципітати кальцієвої солі цефтриаксону у жовчному міхурі;

- висип, свербіж, кропив'янка, набряки;

- олігурія, гематурія, утворення каменів у нирках;

- лихоманка, головний біль, реакції анафілаксії.

У рідкісних випадках спостерігалися запалення стінок вен (флебіт), тому препарат вводять повільно. Для знеболювання рекомендується розведення лідокаїном (тільки для внутрішньом'язового введення).

Умови і терміни зберігання

Зберігають 2,5 роки при температурі не вище 25°С.