Лікарський засіб системного застосування, є антибіотиком. Відноситься до протимікробних засобів групи фторхінолонів синтетичного походження на основі основної діючої речовини пефлоксацину мезилату дигідрату.

Склад і форма випуску

Основна діюча речовина – пефлоксацин. Допоміжні речовини – бензиловий спирт, аскорбінова кислота, динатрію едетат, натрію метабісульфіт або натрію піросульфіт, вода для ін'єкцій, тощо.

Випускається у формі концентрату для приготування ін'єкційного розчину, розлитим в ампули по 5 мл, де 1 мл містить 80 мг пефлоксацину, а також у формі таблеток в дозі по 400 мг.

Свідчення

Є синтетичним антибіотиком групи фторхінолонів. Призначається для лікування інфекцій, які викликані чутливими до пефлоксацину мікроорганізмами-збудниками. Зокрема, ефективний для лікування інфекцій:

- нирок і сечовивідних шляхів;

- органів малого тазу, в тому числі аднекситу, простатиту;

- нижніх і верхніх відділів дихальних шляхів (хронічного синуситу, важкого зовнішнього отиту, запалень легкий, бронхів тощо);

- очей;

- печінки і жовчовивідних шляхів;

- черевної порожнини, у тому числі перитоніту, інтраабдомінальних абсцесів;

- кісток, суглобів, сполучної та м'яких тканин;

- профілактика при хірургічних втручаннях.

Також застосовується при сепсисах, менінгітах, бактеріальному ендокардиті, гонореї, а також для лікування тяжких бактеріальних інфекції ШКТ (у т. ч. сальмонельозу, черевного тифу).

Може застосовуватися як у якості монотерапевтического препарату, так і у складі комбінованої терапії. Проявляється ефективність в якості профілактичного засобу у пацієнтів, які страждають імунодефіцитом.

Препарат володіє бактерицидною дією, завдяки здатності інгібувати реплікацію ДНК бактерій на рівні ДНК-гірази.

Пефлоксацин проявляє високу активність відносно стафілококу, ентеробактерій, цитробактерий, сальмонели, шигели, гемофільної інфекції, гонореї, інших бактерій. Помірно активний відносно стрептококів, ациетобактерий, клостридій, мікоплазми, хламідій. Стійкі по відношенню до пефлоксацину грамнегативні анаеробні бактерії, спирохемы, мікобактерія туберкульозу.

Протипоказання

Протипоказаний при алергії на хінолони, а також якщо у пацієнта є порушення роботи центральної нервової системи, в тому числі при епілепсії невідомого походження, при тяжкій формі печінкової недостатності і гемолітичної анемії, викликаної недостатністю глюкозо-6-фосфатдегідрогенази.

Не призначають для лікування пацієнтів віком до 15 років.

Застосування при вагітності і годуванні грудьми

Протипоказано застосування у всіх трьох триместрах вагітності. На період прийому препарату лактацію необхідно припинити.

Спосіб застосування та дози

Дозування таблетованої форми: середня добова доза – 800 мг на день. Зазвичай приймають у 2 прийоми по 400 мг (тобто по 1 таблетці) з різницею в 12 годин. Максимальна доза, яку допустимо прийняти на добу – 1,2 грама. Середній курс лікування – 7-14 днів.

Приймається під час їжі, щоб мінімізувати побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту. Таблетки не розжовують, запивають водою в достатній кількості.

В деяких випадках лікар може знизити дозування до 1 таблетки на добу (400 мг), найчастіше при лікуванні деяких інфекційних хвороб сечостатевої системи неускладненої форми. Лікування зазвичай триває протягом 3 діб. Така ж знижена дозування рекомендовано для застосування у літньому віці, а також при печінковій недостатності. Важкі форми подібних хвороб лікують протягом 10-15 днів.

Неускладнена гонорея лікується однократним прийомом 800 мг препарату (2 таблетки).

Ін'єкційна форма препарату приймається внутрішньовенно у вигляді інфузії, в тій же дозі – 400 мг з різницею 12 годин. Одна інфузія триває 1 годину і проводиться тільки в стаціонарних умовах. Перша доза зазвичай – 800 мг, друга – 400.

Протипоказано розчиняти з допомогою іонів хлору. Для приготування використовується глюкоза – 1 ампулу препарату розчиняють у 250 мл 5-процентного розчину глюкози.

Тривалість лікування – 1-2 тижні. Максимальна тривалість курсу – 30 днів. Зазвичай перша половина курсу інфузійної терапії проводиться формою, друга – таблетованій.

У важких випадках дозування першої інфузії може бути подвоєна. У літньому віці дозування, навпаки, зменшується на 30%. Ниркова недостатність не є показанням для зниження дозування.

Допустимо застосування в якості профілактичного засобу, при цьому препарат вводиться за 1 годину до проведення операції.

Передозування

Зазвичай спостерігається посилення побічних ефектів. Рекомендується промивання шлунка, прийом ентеросорбентів, лікування симптомів. Важливо забезпечити надходження достатньої кількості рідини.

Гемодіаліз не ефективний. Специфічного антидоту не існує.

Побічні ефекти

Побічні ефекти виражаються у:

- болі в животі, нудоті, блювоті, проносі, жовтяниці, гепатиті;

- виникненні міалгія, артралгії, тендовагінітів;

- лейкопенії, нейтропенії, агранулоцитозу, тромбоцитопенії, еозинофілії;

- алергічних реакцій у вигляді шкірних висипань, свербежу, гіперемії, кропив'янки, бронхоспазмов;

- тахікардії;

- кандидозів.

У рідкісних випадках спостерігався флебіт, свербіж на шкірі.

Умови і терміни зберігання

Термін зберігання, незалежно від форми – до 2 років при температурі від 8 до 25°С.