омбинированное антибактеріальну фармацевтичне засіб для лікування інфекцій, що викликають захворювання нирок, легень, в тому числі туберкульозу.

Склад і форма випуску

Основні діючі речовини – рифампіцин і піридоксину гідрохлорид. В якості допоміжних засобів використані натрію мета бісульфіт, 70-процентний розчин сорбіту, цукор, полісорбат, сахарин натрію, м'ятний ароматизатор, очищена вода, ін. Випускається у формі суспензії для перорального вживання у флаконах по 100 мілілітрів.

Свідчення

Призначають для лікування легеневих і позалегеневих форм туберкульозу, а також неспецифічних інфекційних захворювань, викликаних чутливими до вхідних в його склад речовин – остеомієліту, пневмонії, пієлонефриту. Ефективний проти носійства менінгококової інфекції в носоглотці.

Цей комбінований препарат містить у першу чергу рифампіцин, який має властивість пригнічувати синтез РНК бактерій, активний проти мікобактерій, що викликають туберкульоз, лепру (показу), більшість грампозитивних бактерій – стрептококи, пневмококи, менінгококи, інфлюенцу, сальмонелу, легіонели, хламідію, тощо.

Піридоксин (піридоксаль, піридоксамін) заповнює дефіцит вітамінів групи В, що виникає зазвичай у процесі застосування протитуберкульозних препарату.

Ця речовина відіграє велику роль в обміні речовин, забезпечуючи нормальну роботу центральної і периферичної нервової системи, обміні серотоніну, гістаміну, білків і ферментів, гемоглобіну, простагландинів, знижує рівень холестерину і жирів у крові, покращуючи функції міокарда (серцевого м'яза), стимулюючи перетворення фолієвої кислоти в її активну форму, стимулює гемопоез.

Протипоказання

Не застосовується при непереносимості рифампіцину, вітамінів групи В, інших компонентів препарату. Хворі на цукровий діабет повинні враховувати, що в його складі є цукор.

Не призначають дітям до 3 років, так як відсутні достатні дані про реакції дитячого організму на нього.

Застосування при вагітності і годуванні грудьми

Протипоказаний, оскільки має здатність проникати крізь плаценту і в грудне молоко.

Спосіб застосування та дози

Р-Цинекс застосовують натщесерце 1 раз на день. При поганій переносимості допустимо приймати його через 2 години після прийняття їжі.

При лікуванні туберкульозу краще всього застосовувати його в комбінації з іншими препаратами, так як бактерії швидко виробляють стійкість до рифампіцину. Звичайна доза лікування – еквівалентна 60 мг рифампіцину і 30 грам піридоксину в день.

Дітям старше 3 років призначається з розрахунку 10 міліграм на 1 кг ваги тіла, але не більше 450 мг на день.

Можна призначати як щодня, так і 2-3 рази в тиждень (інтермітуюча терапія). Курс лікування від туберкульозу може становити від 6 місяців до 1 року.

При інших інфекціях, чутливих до рифампіцину, добова доза становить від 400 до 600 мг рифампіцину і 20-30 мг піридоксину. При цьому слід враховувати, що максимальна добова доза препарату становить 600 мг рифампіцину, і 50 мг піридоксину.

Для дітей добова доза становить 8-10 мг на 1 кг ваги тіла, піридоксину – 5-10 мг на добу, ці дози не слід перевищувати.

Курс лікування встановлюють індивідуально, виходячи зі стану і перебігу хвороби пацієнта.

При безсимптомному носійстві менінгіту дорослим призначають максимальну дозу речовини – 600 мг на день протягом 4 діб. Дитяча дозування розраховується з розрахунку 10 мг на 1 кг ваги, при цьому добова доза приймається в 2 прийоми. Лікування триває 2 дні.

Ці дози не слід перевищувати.

Передозування

Нудота, блювання, жовтяниця, порушення координації рухів, ниркова недостатність, гарячка, порушення дихання, м'язова слабкість, порушення зору, падіння артеріального тиску. Лікування – симптоматичне, специфічного антидоту не існує.

Побічні ефекти

Може викликати реакцію у вигляді нудоти, блювоти, проносу, анорексії, коліту, гепатотоксичних реакцій, нудоти, метеоризму, підвищення рівня білірубіну у сироватці крові.

Можливі порушення з боку нервової системи, такі як атаксія, порушення координації рухів при ходьбі, погіршення сенсорної чутливості, сплутаність свідомості.

Можливі алергічні реакції у вигляді кропив'янки, еозинофілії, бронхоспазму, головного болю, загострення герпесу, сльозотечі.

Зрідка відзначаються зміни складу крові у вигляді лейкопенії, тромбоцитопенії, зниження рівня гемоглобіну, гемолітичної анемії, порушення менструального циклу.

Умови і терміни зберігання

Зберігається до 2 років при температурі до 25°С.