Рифатер належить до групи протитуберкульозних препаратів. Володіє бактерицидними та бактеріостатичними властивостями, препарат ефективний до більшості грамнегативних і грампозитивних бактерій, сприяє високому відсотку повного одужання, навіть у поширеною і запущеній формі.

Форма випуску, склад

Препарат Рифатер випускають у формі вкритих оболонкою таблеток.

Основними компонентами в складі однієї таблетки є рифампіцин 120 мг, ізоніазид 50 мг, піразинамід 300 мг.

Упаковка: 100 таблеток у флаконі.

Показання до застосування

Препарат Рифатер застосовують за призначенням лікаря для лікування начально форми туберкульозу, що спричинений збудниками, чутливими до даної комбінації компонентів.

Протипоказання

Препарат протипоказаний при наявності у пацієнта гіперчутливості до складових компонентів, при нещодавно перенесеному інфекційному гепатиті, важкої легенево-серцевої недостатності, жовтяниці, хронічної серцевої недостатності, пурпурі, гострій подагрі та хворобах нирок і печінки у важкій формі.

Період вагітності і грудного вигодовування

Доцільність застосування препарату у II та III триместрах вагітності визначається тільки лікарем, зіставляючи користь для матері і можливі ризики для плода або дитини. Період лактації та I триместр є протипоказанням для застосування препарату.

Спосіб застосування

Препарат Рифатер застосовують за 1-2 години до їжі, натщесерце, один раз на добу.

Тривалість лікування і режим дозування призначається індивідуально з урахуванням динаміки терапевтичного ефекту, переносимості препарату, тяжкості захворювання та клінічної картини.

Рекомендована добова доза залежить від маси тіла пацієнта. Пацієнтам, вага яких менше 40 кг застосовують 3 таблетки на добу, при масі тіла від 40 кг до 49 кг – 4 пігулки від 50 кг до 64 кг – 5 таблеток, 65 кг і більше доза становить 6 таблеток.

Передозування

Застосування препарату у високих дозах може викликати передозування.

Інтоксикації рафимпицином може призвести до набряку легенів, млявість, сплутаність свідомості, виникнення судом.

Інтоксикація ізоніазидом: дизартрія, запаморочення, млявість, гіперрефлексія, дезорієнтація, периферична поліневропатія, метаболічний ацидоз, порушення функцій печінки, глюкозурія, судоми, гіперглікемія, кома, кетонурия.

Передозування пиразинамидом може призвести до порушень функцій печінки, а також до посилення вираженості побічних реакцій з боку центральної нервової системи.

При підозрі і появі перших ознак отруєння препаратом слід негайно промити шлунок, прийняти активоване вугілля та застосувати симптоматичне лікування.

Побічні реакції

При застосуванні препарату Рифатер, його основний компонент рафампицин може викликати прояви побічних ефектів з боку:

травної системи: нудота, зниження апетиту, блювання, ерозивний гастрит, діарея, псевдомембранозний ентероколіт, гіпербілірубінемія, підвищення активності печінкових трансаміназ, гепатит.

нервової системи: зниження гостроти зору, головний біль, дезорієнтація, атаксія.

сечовидільної системи: інтерстиціальний нефрит і нефронекроз.

Препарат може викликати розвиток лейкопенії, дисменореї, індукція порфірії, міастенії, алергічних реакцій (бронхоспазм, кропив'янка, ангіоневротичний набряк, еозинофілія, артралгія).

Якщо застосування препарату проводилося нерегулярно або після перерви було відновлено курс лікування, можливі небажані реакції у вигляді: грипоподібного синдрому (озноб, лихоманка, головний біль, міалгія, запаморочення), шкірні реакції, тромбоцитопенічної пурпури, гемолітичної анемії, гострої ниркової недостатності.

При застосуванні препарату Рифатер, його основний компонент ізоніазид може викликати прояви побічних ефектів з боку:

нервової системи: запаморочення, надмірна втомлюваність, головний біль, слабкість, ейфорія, дратівливість, безсоння, оніміння кінцівок, парестезії, неврит зорового нерва, периферична невропатія, поліневрити, зміна настрою, психози, депресія, почастішання нападів у хворих можуть частішати напади.

серцево-судинної системи: стенокардія, серцебиття, підвищення артеріального тиску.

травної системи: гастралгія, нудота, токсичний гепатит, блювання.

Також алергічні реакції (свербіж, шкірні висипання, гіпертермія та артралгія), менорагія, гінекомастія, схильність крововиливів і ккровотечениям.

При застосуванні препарату Рифатер, його основний компонент піразинамід може викликати прояви побічних ефектів з боку:

органів шлунково-кишкового тракту: металевий присмак у роті, нудота, зниження апетиту, блювання, болючість печінки, діарея, гепатомегалія, жовтяниця, загострення пептичної виразки і жовта атрофія печінки.

нервової системи та органів чуття: підвищена збудливість, судоми, запаморочення, депресія, головний біль, галюцинації, порушення сну і сплутаність свідомості.

серцево-судинної системи і крові (гемостаз, кровотворення): сидеробластна анемія, тромбоцитопенія, вакуолізація еритроцитів, гіперкоагуляція, порфирія і спленомегалія.

опорно-рухового апарату: міалгія та артралгія.

сечостатевої системи: інтерстиціальний нефрит і дизурія.

Піразинамід може спричинити розвиток гіпертермії, загострення подагри, акне, фотосенсибілізації, гіперурикемії, алергічних реакцій (кропив'янка, свербіж, шкірні висипання) та підвищення концентрації сироваткового заліза.

Умови зберігання

Оптимальними умовами для зберігання препарату Рифатер є: цілісність упаковки, недоступність дітям, захищене від вологи і світла місце з температурою до +20 °C.

Строк придатності не більше 3 років від дати виготовлення.

Препарат належить до лікарських засобів рецептурного відпуску.