Зидовудин – це синтетичний нуклеозидний аналог природного нуклеозиду - тимидина, в якому 3-окси-ВІН-група заміщена на азидо - (- N 2)-групи. При влученні в клітину зидовудин перетворюється в активний метаболіт - зидовудин 5'-трифосфат (АzТР), з подальшим впливом на клітинні ферменти. Зидовудин 5'-трифосфат пригнічує активність зворотної транскриптази ВІЛ за допомогою конкуренції за природний субстрат, дезокситимидин 5'-трифосфат (ТТФ) і впровадження у вірусну ДНК. Відсутність 3'-ОН-групи в даному нуклеозидном аналогу інгібує утворення 5'-3 'фосфодиэфирной зв'язку, яка необхідна для елонгації ланцюга ДНК, що перешкоджає репродукції вірусу.

Склад і форма випуску

Виготовляється у вигляді таблеток для прийому всередину, які вкриті оболонкою, растворяющейся в кишечнику. Кожна таблетка містить 300 мг зидовудину.

Свідчення

Зидо-Н 300 використовується в терапії ВІЛ-інфекції у дітей та дорослих.

Крім цього, застосування препарату показано в терапії ВІЛ-позитивних вагітних жінок для попередження передачі інфекції від матері до дитини.

Протипоказання

Зидо-Н 300 не може призначатися хворим з виявленою індивідуальною непереносимістю зидовудину. Засіб не застосовується у разі виявлення у пацієнта патологічного зниження кількості нейтрофілів нижче 0,75 х 10 9/л або аномально низького рівня гемоглобіну менше 7,5 г/л або 4,65 ммоль/л. Медикаментозне засіб не призначається хворим, які мають тяжкі форми хронічної ниркової недостатності, при міопатії, жирової дистрофії печінки. Його не призначають дітям молодше 12 років і годуючим жінкам.

Застосування при вагітності і годуванні грудьми

Може використовуватися в терапії ВІЛ-позитивних вагітних у другому чи третьому триместрі вагітності. Використання препарату на більш ранніх термінах виправдано тільки при серйозній загрозі життя хворої.

Спосіб застосування та дози

Рекомендована пероральна доза препарату Зидо-Н 300 для дорослих і дітей, яким виповнилося 12 років, становить 600 мг кошти на добу, розділених на два прийоми. Прийом лікарського засобу може поєднуватися з вживанням інших антиретровірусних препаратів.

Вагітні жінки, які перебувають у другому триместрі вагітності, повинні отримувати для попередження передачі інфекції від матері до плоду до початку пологів по 100 мг кошти п'ять разів на день.

Діти віком до 12 років повинні отримувати зидовудин у вигляді перорального розчину.

Передозування

При прийомі Зидо-Н 300 в неправильних дозах у хворих спостерігається посилене розвиток побічних симптомів.

При передозуванні лікарським засобом рекомендується обстежити хворого для виявлення у нього ознак гострої інтоксикації. Для нормалізації стану потерпілому призначають симптоматичне лікування.

Побічні ефекти

Прийом препарату Зидо-Н 300 може супроводжуватися розвитком у пацієнта головних болів, безсоння, запаморочення, парестезії, втрата ясності мислення, анемії, нейтропенії, лейкопенії, тромбоцитопенії, панцитопенії, апластичної анемії, анорексії, гіперлактатемії, сонливість, судоми, занепокоєння, тривожності, депресії, кардіоміопатії, задишки, кашлю, диспепсичних розладів, підвищеного рівня печінкових ферментів, кропив'янки, посиленого потовиділення, алергічних реакцій, гінекомастії, частого сечовипускання, лихоманки, астенії, генералізованих болю, ознобу, грипоподібних симптомів.

Умови і терміни зберігання

Зидо-Н 300 необхідно берегти в темних місцях, в які неможливо проникнення вологи. Тривалість засоби зберігання – 2 роки.