Противірусна лікарський засіб прямої дії на основі абакавіру сульфату. Призначається комбінованої терапії для лікування ВІЛ. Відноситься до групи нуклеазидных інгібіторів зворотної транскриптази та є потужним інгібітором деяких типів ВІЛ, включаючи ізоляти ВІЛ-1 зі зниженою чутливістю до зидовудину, ламивудину, залцитабину, диданозину або невірапіну.

Склад і форма випуску

Основною діючою речовиною препарату є абакавіру сульфат. У числі допоміжних речовин – целюлоза мікрокристалічна, натрію крохмальгліколят, кремнію дикосид колоїдний безводний, магнію стеарат, титану діоксид, триацетин, полісорбат.

Випускається у таблетованій формі у дозі 300 мг.

Свідчення

Даний препарат є противірусним засобом прямої дії. Призначається для лікування як дітей, так і дорослих у складі комбінованої антиретровірусної терапії вірусу імунодефіциту (ВІЛ).

Належить до групи нуклеозидних інгібіторів зворотної транскриптази та є потужним інгібітором ВІЛ-1 і ВІЛ-2, включаючи ізоляти ВІЛ-1 зі зниженою чутливістю до зидовудину, ламивудину, залцитабину, диданозину або невірапіну.

Потрапляючи в клітини, абакавір перетворюється на активний метаболіт карбовира трифосфату, головним механізмом дії якого є гальмування зворотної транскриптази ВІЛ. Як наслідок, порушується необхідний зв'язок у ланцюжку вірусної ДНК та зупиняється її реплікація (повторення, відтворення).

В результаті розмноження вірусу припиняється.

Протипоказання

Не застосовується у разі підвищеної чутливості до абакавиру або до будь-якого іншого компонента препарату.

Протипоказаний при помірній або тяжкій печінковій недостатності.

Дітям з вагою менше 14 кг протипоказано приймати даний препарат у таблетованій формі.

При застосуванні нуклеозидних аналогів надходили повідомлення про випадки реакції лактоацидозу, зазвичай асоційованого з гепатомегалією та печінковим стеатозом. До ранніх симптомів (симптоматичної гіперлактатемії) належать доброякісні гастроентерологічні симптоми, такі як:

- нудота;

- блювання;

- абдомінальні болі;

- втрата апетиту;

- втрата маси тіла;

- респіраторні симптоми (швидке та/або глибоке дихання);

- неврологічні симптоми (рухова слабкість).

Зазвичай лактоацидоз виникає після декількох місяців лікування, і спочатку його можна сплутати з панкреатитом, печінковою йди нирковою недостатністю.

При появі ознак лактоацидозу лікування слід припинити.

Пацієнтів слід попередити, що сучасна антиретровірусна терапія, включаючи терапію Абавиром, не попереджує передачу ВІЛ іншим людям через кров або сексуальний контакт. Тому заходи безпеки повинні дотримуватися і надалі.

Оскільки існує небезпека негативного впливу на серцево-судинну систему (інфаркт міокарда), то на час лікування даним препаратом слід враховувати фактори ризику, зокрема, припинити куріння тютюнових виробів, контролювати рівень артеріального тиску, рівня холестерину в крові.

Застосування при вагітності і годуванні грудьми

Немає даних про безпеку застосування даного ліки в період вагітності і лактації. Тому приймати препарат протягом всіх трьох триместрів вагітності не рекомендується, а грудне годування на час прийому треба припинити.

Спосіб застосування та дози

Приймається незалежно від прийому їжі. Бажано таблетку не розламувати, приймаючи цілком. Припустимо подрібнити її лише в разі неможливості проковтування пацієнтом цілої таблетки. У цьому випадку після роздрібнення її допустимо розвести в невеликій кількості води. Прийняти її слід негайно після приготування такого розчину.

Дорослі і діти з вагою менше 30 кг приймають по 600 мг на добу – по 1 таблетці двічі на день або по 2 таблетки 1 раз на добу.

Діти з вагою 21-30 кг приймають по півтаблетки вранці і ввечері, або 1,5 таблетки один раз на день.

Діти з вагою 14-21 кг приймають по 0,5 таблетки двічі на день або по 1 цілій таблетці один раз на день.

Діти з масою тіла менше 14 кг не приймають даний препарат у таблетованій формі.

Передозування

Разовий прийом надмірних доз препарату (перевищення дозування в 6 разів) ніяких побічних ефектів не викликав. У разі перевищення цієї дози пацієнтові слід перебувати під наглядом лікаря на випадок виникнення інтоксикації.

Побічні ефекти

У разі появи реакцій гіперчутливості до абакавиру можливі алергічні реакції аж до анафілактичного шоку. Можливі також реакції у вигляді висипань, кропив'янки, підвищення температури тіла, нудоти, блювоти, болю в животі. В деяких випадках спостерігалися:

- задишка;

- біль у горлі;

- дистрес-синдром у дорослих;

- дихальна недостатність.

Може розвинутися лімфопенія, міалгія, ниркова недостатність.

Умови і терміни зберігання

Зберігається до 3 років при температурі до 25°С.