Слово «Кіберполіція» на слуху в українців останні кілька років. Занадто щільно інтернет увійшов у наше життя, а значить, туди поступово переходять і незмінні атрибути життя – кримінал, але не спить і поліція, оперативно організувавши цілий департамент з протидії злочинності в інтернеті.

"Знай.ua" побував у гостях у кіберкопів і з'ясував, як вони працюють.

З виконуючим обов'язки заступника керівника Департаменту кіберполіції Віталієм Паньковим зустрічаємося в його кабінеті. Молодий чоловік одягнений у цивільний одяг, і робочий кабінет мало схожий на місце, де мешкають хакери. Його відділ спеціалізується на викритті та документуванні злочинів про поширення дитячої порнографії в інтернеті, а також порушення авторських і суміжних прав, простіше кажучи, піратство.

- Віталій Вікторович, кіберполіція на слуху останній рік-два буквально. А хто раніше займався інтернет-злочинністю?

- В кінці 2015 року було організовано управління МВС по боротьбі з кіберзлочинністю, до цього ми були департаментом. Зараз же є центральний департамент та 8 управлінь, у яких також є по 3–4 відділи в областях. Працюють у нас і поліцейські, і серйозні фахівці в IT-сфері – саме вони становлять той кулак, який здатний на програмному рівні вирішувати завдання в сфері захисту інформації і людей. На сьогодні кіберкопів у нас в межах 600 осіб.

Популярні новини зараз

День прощання із загиблою учасницею "МастерШеф" Стелою Клименко: сліз не стримати

У Пенсійному фонді пояснили, як побачити стаж, напрацьований роками: "Чому не зараховується?"

У Польщі пожежник викрав і побив українських дітей: зламаний ніс і машина у крові

Робота закладів освіти з 20 вересня зміниться: встановлено нові карантинні обмеження

Показати ще

- Не секрет, що багато успішних IT-шників йдуть у зарубіжні компанії на пристойну зарплату. А як з цим справи йдуть у вас – адже зарплата поліцейського на сьогодні 7–8 тисяч гривень?

- Ці люди пройшли дуже серйозний відбір, їх відбирали з тисяч, вони пройшли тестування, і у мене немає сумнівів в їх кваліфікації. Про зарплати не скажу, але зауважу, що держава спочатку для них визначила інший рівень зарплати, ніж для звичайних поліцейських. Адже роботи багато, попит на них великий, потрібна мотивація. Тому у них пристойна зарплата. Але, звичайно, не 5 тисяч доларів, як можуть запропонувати іноземні компанії.

- На сторінці Кіберполіції у соціальних мережах пишуть багато – причому звертаються з різними проблемами: починаючи від «мою дитину в соціальних мережах труять однокласники» і закінчуючи посиланнями на сторінки інтернет-шахраїв. Які реально справи берете в розробку?

- У нас є кілька відділів: наш відділ займається дитячою порнографією і піратством, інші відділи займаються банкінгом, інтернет-шахраями, соціальними мережами, зломами. Насправді, якщо людина вирішила, що її права порушуються в інтернеті, вона може до нас звернутися – сьогодні це основні напрямки, з чим звертаються люди. Сьогодні у нас на сайті є можливість подати свою скаргу – такі скарги ми обробляємо 24 години на добу 7 днів у тиждень. Зараз трохи намагаємося вдосконалити процес обробки, але не буду забігати наперед: вдосконалимо, тоді й розкажу. Поки що займаємося всіма злочинами, які були вчинені у сфері високих технологій.

- Скільки українців на добу звертається?

- В середньому десь обробляємо в районі 200 заявок. Цифри бувають різні, але така сьогодні середня.

- Найяскравіший приклад – мене образили в соціальних мережах. З цим теж можна до вас звернутися?

- Так, з цим теж можна. Тільки потрібно розуміти, що ми працюємо у правовому полі, та наша діяльність чітко врегульована нормативними актами і законами, у тому числі і Кримінальним кодексом, Кримінально-процесуальним, де чітко прописано норми статей. Якщо Вас на вулиці назвуть нецензурним словом – Ви ж не будете бігти в поліцію, правильно? Тому що це не кримінальний злочин, і Вашу заяву, якщо Ви звернетеся, буде розглянуто за зверненням громадян. Швидше за все, на таке висловлення у Ваш бік спробують вплинути якось профілактично. Наша робота – це кримінальні злочини.

- На що українці скаржаться найбільше?

- На шахрайство. Починаючи від звичайних оголошень і закінчуючи розповсюдженням товарів на спеціалізованих сайтах. Багато обманів, коли у людей виманюють гроші. Тільки нещодавно наші співробітники дуже оперативно зреагували в Харкові і затримали цілу злочинну групу, що спеціалізувалася на автомобілях: вони просто розігрували автомобілі серед довірливих людей і просили їх заплатити податок за виграш. Щоб виманювати гроші, вони створили більше 100 сайтів, регулярно змінювали і сайти, і номери телефонів, і ось два тижні тому їх таки спіймали на гарячому.

- Інтернет - це така штука, де ніколи не можна достовірно визначити, хто ховається по ту сторону екрану. Як таких людей вдається притягнути до відповідальності?

- Часто люди думають, що в інтернеті можна залишатися анонімним і ховатися. Насправді це самообман. Професіонали з легкістю вирахують IP-адресу і знайдуть засіб, з якого ви виходили в інтернет. А потім прийдуть додому з обшуком і просто вилучать комп'ютер, ноутбук та інші гаджети, які були використані. Експертиза з легкістю покаже – коли заходили, куди заходили, хто і що писав. Так що заробляти на українцях через інтернет я б не радив. Для нас, оперативників, дуже важливо зловити користувача за руку в момент вчинення злочину, оскільки це тягне за собою особливу доказову базу. Це дуже важливий момент, оскільки є такі хакери, які знищать всі сліди натисненням однієї кнопки. А нам дуже важливо не упустити речові докази.

Взагалі, все залежить від людини і її обізнаності в інтернеті – іноді на злочини йдуть справжні хакери, які діють дуже професійно і навіть прораховують наші дії. Намагаємося не відставати від них.

До речі, встиг помітити, коли несподівано приходимо до злочинців, вони відразу ж твердять «це не я, мене зламали», «у мене відкритий вайфай», «мою систему або сторінку зламали».

- Ваш департамент займається дитячою порнографією. Сусідські ЗМІ вже встигли розтрубити, що Україна – рай для педофілів і всякого роду збоченців. Наскільки виправдані такі гучні заяви?

- Насправді, як в Україні, так і в усьому світі проблема сексуальної експлуатації дітей стоїть дуже серйозно. Для когось це бізнес, а хтось задовольняє свої психічні потреби і збочення. Якщо ви зараз в інтернеті спробуєте знайти дитячу порнографію – у вас навряд чи щось вийде. Цим займаються у всіх країнах. Ми, наприклад, зараз співпрацюємо з міжнародною групою, в яку входять 60 країн, і всі представники дуже оперативно обмінюються інформацією, яка пов'язана з педофелією, працюємо з ФБР, у нас є співробітники, які займаються суто по цій лінії і які пройшли навчання за кордоном.
Інша справа, що розповсюджувачі, виробники і користувачі сидять на закритих тематичних форумах і дуже щільно ховаються. Найчастіше, це серйозні люди, і знайти їх не так і просто, вони вміють замітати сліди, оскільки усвідомлюють свою відповідальність. Так що це світова проблема.

З приводу раю для педофілів – я не погоджуся. В Україні за таку справу можна сісти на строк від 8 до 12 років за виготовлення і розповсюдження порнографії. Є ще одна категорія – так звані мандрівні педофіли – найчастіше це заможні іноземці, які приїжджають у більш бідні країни за «полуничкою», але ми дуже успішно такі спроби припиняємо. Завдяки співпраці з іноземними колегами, як тільки громадянин, раніше помічений у недобрих справах, сідає на борт літака і вилітає в Україну, ми вже в курсі. І по прильоту ми з Інтерполом та прикордонниками таких громадян відразу попереджаємо, щоб ні про що не думали тут, і що Україна не готова гостинно приймати таких людей. Можемо і поспостерігати за ними. Деякі, звичайно, реагують дуже емоційно, стверджуючи, що ми порушуємо їх права вільного пересування, але здоров'я наших дітей важливіше... Думаю, що майже у всіх іноземців відразу ж пропадає інтерес до дітей і виникає інтерес до українських пейзажів, архітектури, музеїв, кухні.

За час, який я працюю, ми затримали 5 організованих угруповань, що займалися виготовленням та розповсюдженням дитячої порнографії. Не просто окремих осіб, а цілих груп – це великий показник. Серед таких груп був і український осередок цілої міжнародної корпорації, яка спеціалізується на виготовленні роликів з метою заманювання педофілів в Україну і розбещуванні дітей.

У цих групах хто тільки не був – починаючи від вчителів і священиків і закінчуючи професійними операторами та споживачами. А головними «дійовими особами» були діти з неблагополучних сімей.

- Не секрет, що з кожним днем інтернет вдосконалюється, виникають і нові гаджети, нові технології, а значить, вдосконалюється і кримінал. Чого не вистачає зараз в нашому законодавстві?

- В принципі, база у нас є нормальна. Якщо є стаття «Шахрайство» - то воно таким залишається і в інтернеті і з розвитком технологій. Але думаю, що поступово законодавство теж буде йти в ногу з часом і змінюватися. Слава Богу, уряд розуміє, що на сьогодні всі процеси у нас інформативні.

- Наприклад?

- Взяти наприклад, піратство. Раніше для людей зайти в інтернет і подивитися фільм безкоштовно, це було – вау! Супер! Зараз же приходить розуміння, що є таке поняття, як авторські права, що творець тієї чи іншої продукції має право отримувати свій відсоток, що людина, яка стоїть за ресурсом із безкоштовним фільмом, краде інтелектуальні права та ще й заробляє на самому звичайному користувачеві і не платить податки державі. Сьогодні це розуміння приходить.