Показові процеси проти опозиційних журналістів і політичних експертів цілком можливі, оскільки серед політиків і чиновників багато ображених на критичні публікації лідерів громадської думки, вважає директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

Мова йде про так звану справу політологів — нібито спланованою силовиками акцією проти українських експертів з метою зачистити інформаційне поле від нелояльних до влади представників громадської думки.

«Чутки про «справу політологів» циркулюють в експертному середовищі ще з часів знаменитих «списків Буткевича», але всі вони — вигадки. Будь-яких даних або підстав стверджувати, що така справа дійсно ведеться, немає», — заявив політолог.

На його думку, справжня мета подібних процесів — не засудити, а покарати незгодних.

«Колеги, ніхто нікого не збирається судити. У таких ситуаціях мета не засудити, а покарати... Головне — людину посадити під слідство, бажано запхати в СІЗО, і хай сидить», — пояснив Бортник.

Популярні новини зараз

Ніна Матвієнко приголомшила спогадами про дитинство і батьків: "Ненавиділа, говорила з могилами"

Скорочення літніх канікул в Україні: коли і скільки діти відпрацьовуватимуть скасовані іспити та пропущені уроки 

"ПриватБанк" закриває доступ до карток, клієнти обурюються: "Позбавили сім'ю коштів для проживання"

Кароль "зганьбилася" на "Голос країни" і викликала гнів фанатів: "Тіна - розчарування дня"

Показати ще

У той же час такі показові процеси, стверджує він, мають двоякий ефект: вони можуть бумерангом вдарити по їх організаторам або замовникам.

«Як бачиться мені, такі показові процеси і затримання у випадку з відомими людьми мають не лише внутрішній, а міжнародний резонанс, що тільки підвищує довіру суспільства до таких «жертв». ...У влади антидовіра 80%, і якщо вона когось переслідує, то ці відсотки антидовіри перекочуються на бік переслідуваних людей», – зазначив Бортник.

Саме тому, переконаний експерт, до затримання або судів над відомими опозиційними політологами влада дійти не має.

«Тільки якщо якісь гарячі голови в правоохоронних органах можуть ризикнути», – припустив він.

У той же час у скандальній «справі політологів» Бортник побачив і іншу грань: використовуючи гучні процеси, насправді реальної мішенню вибирає політичних важковаговиків.

«Є інший істотний ризик, під допомогою тих чи інших фігур, так звані списки Медведчука та інших, зробити їх цілями. І в даному випадку це ставить їх у центр мішені для різного роду радикалів, людей, хворих донбаським синдромом і т. д.», — пояснив експерт.

При такому розвитку ситуації реакція Євросоюзу, вважає Бортник, цілком прогнозована.

«Природно, він буде засуджувати, але що-небудь гострого щодо української влади робити не буде. Це наші внутрішні проблеми, це нам з цим жити і розбиратися. Єдине, хочу нагадати відому фразу пастора Німьоллера: «Коли прийшли за мною, не залишилося нікого, хто б заступився за мене». Ми самі, суспільство, журналісти, експерти, лідери громадської думки — встановлюємо червоні лінії для влади, і вона робить тільки те, що ми їй дозволяємо. Не більше і не менше», — впевнений експерт.