Після півторарічного застою сьогодні у переговорах з обміну полоненими стався великий прорив. Завдяки професійній роботі Віктора Медведчука гуманітарна підгрупа нині працює з конкретними списками утримуваних осіб. Про це в інтерв’ю «Публічним людям» розповіла уповноважена Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська.

В. Лутковська нагадала, що до складу гуманітарної підгрупи Мінської тристоронньої контактної групи входить Ірина Геращенко і Віктор Медведчук.

«Юрій Качанов, який є керівником центру зі звільнення полонених від СБУ, і я входимо до складу цієї підгрупи як експерти», — уточнила уповноважена ВР з прав людини.

Коментуючи запитання, від кого залежить звільнення полонених, В.Лутковська відзначила, що не знає, хто впливає на президента РФ В.Путіна. У той же час вона заперечила тезу про відсутність механізму звільнення.

«Механізм є. На сьогодні є великий прорив у переговорах. Я бачу досить активну роботу і Ірини Геращенко, і Віктора Медведчука, які перейшли на Мінських переговорах до конкретних списків. Ми розбираємося з конкретними прізвищами. Це дуже важливо, тому що півтора року цього не було», — пояснила В.Лутковська.

З її слів, з Віктором Медведчуком вони спілкуються кожного разу, коли він приїздить до Мінська.

«Як тільки він приїжджає в Мінськ, відповідно, і я туди приїжджаю. …За чотири місяці, які я долучена до процесу, це було тричі. І усі три рази ми спілкувались», — підкреслила чиновниця.

Медведчук не тільки активно працює у Мінській групі, а й працює дуже професійно, наголосила Валерія Лутковська.

«Обмін, який стосується безпосередньо громадян Російської Федерації, які опинились у місцях позбавлення волі за рішеннями українських судів, і обмін тих українців, яких утримують в Росії, – їх там понад 300 осіб… але ви маєте розуміти, що серед них є різні люди. Є ті, яких ми називаємо, умовно кажучи, політичними в’язнями, до яких належить і Сущенко, і Сєнцов, і Кольченко, і Карпюк, і Клих. А є ті, хто поїхали на роботу в Росію, там були зупинені, обшукані, у них були знайдені, наприклад, наркотичні речовини», — повідомила уповноважена ВР з прав людини.

На сьогодні, за інформацією чиновниці, в Україні ув’язнені понад триста росіян, проте обговорювати обміни у Російській Федерації — не компетенція Мінської робочої групи.

«У Мінську ми обговорюємо звільнення виключно тих незаконно затриманих осіб, які перебувають на території так званих ДНР і ЛНР, і їх повернення  на підконтрольну територію. Питання стосовно звільнення українців, які утримуються на території Росії, обговорюється на іншому політичному рівні», — пояснила Валерія Лутковська.