Десятки родин загиблих у зоні АТО бійців не можуть отримати допомогу від держави. Родичі вимушені бігати по різних інстанціях, доводячи, що близька людина була у зоні АТО і саме там загинула. Декотрим з них держава напряму відмовляє під різними приводами – не достатньо довідок, втратили оригінали документів, загиблому не можуть присвоїти статус учасника АТО після смерті, чи загиблий вважається без вісти зниклим.

Голова Незалежної профспілки співробітників МВС Григорій Кабанченко розповів "Знай", чому родинам загиблих бійців важко добитися справедливості, і як нині врегульовуються ці питання.

Чому родичам загиблих героїв доводиться місяцями оббивати пороги, щоб отримати законну допомогу від держави?

- Виплати добровольцям врегульовані лише частково – в законі "Про боротьбу з тероризмом". Там передбачено мізерні суми в розмірі 20 мінімальних прожиткових мінімумів для добровольців. На протязі року ми підготували ряд змін до законів, але вони не пройшли у Верховну Раду. Наразі ми очікуємо, що мають бути внесені зміни до одного із законів – або "Про статус учасників війни та бойових дій" або "Про боротьбу з тероризмом". Нам треба прирівняти тих, хто приймав участь в АТО до військовослужбовців. Правок до законів у Верховній Раді лежить вже не менше п'яти, але немає політичної волі, аби їх прийняти.

В які інстанції треба звертатися за статусом та скільки на це потрібно часу?

Популярні новини зараз
Помер Король Британії Чарльз ІІІ (оновлено) Молитися на індексацію не доведеться: українцям підказали, як збільшити пенсію Всі дані передадуть до податкової: доведеться заплатити за кожен метр Нові правила передачі показників та оплати послуг: газовики попередили про зміни
Показати ще

- Раніше статус учасника бойових дій видавали у три етапи. Треба була довідка від командира, рішення відомчої комісії, і рішення міжвідомчої комісії. Процедура могла розтягнутися на кілька місяців. З квітня залишиться два перших етапи. МВС, Міноборони, Нацгвардія та СБУ мають негайно видавати своїм людям такі довідки. Волонтерам та решті будуть видавати такі довідки Державна служба у справах учасників війти та учасників АТО. Ми хочемо, аби статуси присвоювали протягом 10 – 15 днів. Інакше це буде знущання над людьми. А якщо загинув боєць, то родина має отримати відповідний статус протягом 24 годин. Це треба передбачити в чинному законодавстві.

Наскільки гостро зараз стоїть проблема надання статусу АТО добровольцям?

- До нас звернулося 29 сімей. Це родини добровольців та людей, котрі не були зараховані до штату. Ми змогли допомогти вирішити проблему лише 11 родинам. Важко доводити, що люди, які летіли на АТО в одному гелікоптері і розбилися – однакові у свої правах. Лише нещодавно нам вдалося зрівняти військовослужбовців та працівників міліції. Бо у випадку загибелі, родина військовослужбовця отримувала 600 тисяч гривень, а родина міліціонера – 120 – 130 тисяч гривень. Це несправедливо - всі мають бути рівними.

Чи надається волонтерам статус учасників АТО?

- Так, він буде надаватися. Кабмін тут навіть перестарався – волонтери можуть розраховувати на статус учасника бойових дій. Я знаю, що такі статуси отримали дорожники, прокуратура, заступники міністрів. Але потрібно чітко розмежувати людей на дві категорії. Одні – це комбатанти, котрі були у зоні АТО зі зброєю. Інші – це ті хто допомагав там, у зоні АТО. Звісно, військові обурюються з цього приводу. Тому потрібно зробити розмежування – і людям, що постраждали, що воювали, надати максимальні пільги. Але якщо вже Кабмін вирішив зробити такий популістичний крок – то ми, як громадська організація, не проти.

Тобто законодавство недосконале і його потрібно змінювати?

- У нас більш-менш нормальне старе законодавство, засноване з 1947 по 1962 роки. Там все розписано. Щоб вносити додаткові правки, комбати мають зібратися і врегулювати ці питання. Із досягнень – розсекречення інформації про населені пункти, у яких проводиться АТО. Раніше військовий повертався додому і починав з'ясовувати, чи був він у зоні АТО. Але з вересня минулого року таку норму скасували. Зараз ця інформація відкрита.

Як родичам воїнів отримати пільги на комунальні послуги?

- У дуже багатьох містах України пообіцяли надавати пільги родинам учасників АТО. Але не було передбачено порядок – як це буде надаватися. Тому ми просимо військомати надавати довідки мобілізованим, аби при його відправленні у ту зону полегшити родині життя. Це потрібно для попередження зловживань: були люди, що не їздили в зону АТО а вже отримали призначені ділянки землі.

Є ще така категорія українців, котрі зникли безвісти. Як щодо їх родин поводить себе держава?

- Зараз безвісти зниклих ніхто порахувати не може офіційно. Але за неофіційними даними – таких є кілька сотень чоловік. До нас звертаються їх родини – держава у більшості випадків перестає виплачувати родині безвісти зниклого бійця його зарплатню. З цим також потрібно щось робити – або прирівнювати таких бійців до живих, і сплачувати родині заробітну платню, поки не встановиться факт загибелі чи повернення бійця. Або протягом певного терміну вважати його живим, а надалі надавати родині всі пільги, як за загиблим бійцем. Навіть якщо згодом без вісти зниклий солдат повернеться живим, я думаю держава не збідніє, якщо вона буде виплачувати кілька місяців ту тисячу гривень його родині. Родина так чи інакше залишилася без годувальника і їй треба підтримка держави.