Віктор Медведчук, Дмитро Разумков і Олег Ляшко очолили рейтинг політиків, яких українці хотіли б бачити головою Верховної Ради після позачергових парламентських виборів.

Такими є результати опитування Інституту соціологічних досліджень «Основа».

У респондентів запитували: «Кого зі згаданих у списку людей Ви хотіли б бачити головою Верховної Ради України після позачергових парламентських виборів?».

19,6% опитаних обрали представника «Опозиційної платформи – За життя» Віктора Медведчука.

Майже на 3% менше, 16,8% опитаних українців хочуть, аби після виборів Верховну Раду очолив голова партії «Слуга народу» Дмитро Разумков.

Третю сходинку з результатом 10,2% посів лідер Радикальної партії Олег Ляшко.

Інші політики отримали менше 10% підтримки співвітчизників.

Перший номер списку «Опозиційного блоку» Євгенія Мураєва у майбутньому бачать спікером парламенту 7,3% виборців, а ще одного представника «Слуги народу» Руслана Стефанчука – 5,9%.

Загальний рівень підтримки представників «Слуги народу» Разумкова і Стефанчука перевищує 22% і, відповідно, вищий, ніж у лідера рейтингу Медведчука.

Чинний голова парламенту Андрій Парубій опинився на шостому місці. Лише 4,5% українців хочуть, щоби він після виборів залишився на своїй посаді.

Аутсайдерами симпатій співвітчизників стали Олег Тягнибок і Юлія Тимошенко. Їх на посаді голови Верховної Ради бачать трохи більше 1% виборців.

19,5% респондентів не змогли визначитися з вибором, а 13,3% опитаних відповіли, що бачать головою ВРУ іншого політика.

Опитування проходило 19-22 червня. У соцопитуванні взяли участь 2 500 респондентів. Похибка дослідження не перевищує 2,2%.


Висока позиція Олега Ляшка в рейтингу народних симпатій пояснюється тим, що чимало українських виборців бачать його лідером парламентської опозиції, переконаний політичний експерт Олексій Шутенко.

«Сьогодні Олег Ляшко є найбільш активним опозиціонером до президента. Не виключаю, що опозиційний до президента електорат, який боїться узурпації влади однією партією після парламентских виборів та формування Кабінету Міністрів України, захоче бачити саме його лідером опозиції. Цим, в тому числі, можна пояснити високий рівень підтримки Ляшка у соцопитуванні щодо керівництва ВРУ», - заявив він.

Експерт також пояснив, чому українці під час опитування обирали представників «Слуги народу» і Медведчука.

«Медведчук та Мураєв також розглядаються електоратом як потенційні опозиціонери, хоча й активної опозицйної діяльності вони ще не розпочали. Щодо Дмитра Разумкова і Руслана Стефанчука - висока підтримка йде в тренді ЗЕ, як нових облич у владі та членів команди президента», - відзначив Шутенко.

«В будь-якому випадку новий склад керівництва Верховної Ради повинен стати комбінацією молодого погляду на стан справ та досвіду, адже часу на будь-які експерименти нема», - додав експерт.

У свою чергу політолог Кирило Молчанов переконаний: щоби запобігти узурпації влади однією партією, Верховній Раді необхідно прийняти закон про опозицію, який гарантував би опозиції посаду спікера парламенту.

«Є велика ймовірність, що в наступному скликанні ВР буде монобільшість однієї партії. Тому дуже важливо прийняти закон про опозицію. При «європейській владі» Порошенка опозиція в парламенті не мала контролю ні за регламентним комітетом, ні за комітетом зі свободи слова, навіть символічного крісла віце-спікера не була удостоєна. Тому для запобігання узурпації влади дуже важливо зараз отримати гарантії від нового президента, що закон про опозицію буде прийнятий. Бажано в такому вигляді, щоб опозиція претендувала на посаду спікера Верховної Ради. Це необхідно для балансу, системи стримувань і противаг, адже все-одно більшість для прийняття рішень буде в коаліції», - розповів політолог.

Наразі, відзначив Молчанов, офіційно про опозицію до Зеленського заявив лише Олег Ляшко, явно претендуючи на роль першої скрипки в критиці нової влади.