Наприкінці 2016 року в українській медицині відбулася знакова подія — в країні з'явилася перша приватна кардіохірургія. Рік по тому успіх команди, яка наважилася на такий амбітний проект, визнають і колеги-медики, і десятки врятованих пацієнтів.

В Україні приватна медицина активно розвивається вже близько 20 років. Проте до 2016 року вітчизняні приватні клініки не зважувались займатися кардіохірургією. Аби ступити на територію одного з найскладніших напрямків медицини, необхідна була готовність не тільки вкласти великі кошти у дорогі передові технології, а й взяти на себе зобов'язання надавати послуги найвищого рівня. Перші й досі єдині, хто наважився це зробити, — медична мережа "Добробут", що працює в Україні з 2001 року.

Відкриття у грудні 2016 року Центру кардіохірургічної допомоги з сучасною операційною та обладнанням згідно всіх міжнародних стандартів надання медичних послуг, стаціонаром на 12 місць (відкриття стаціонару відбулось у 2017 році) стало свого роду символом 15-річної історії інновацій та успіху "Добробуту" і початком його нової глави.

"А разом з тим і початком нової глави в історії української медицини, – говорить директор та співзасновник медичної мережі «Добробут» Олег Калашніков. – Рік успішної роботи нашого Центру кардіохірургії доводить, що в країні існує сильна компетентна приватна медицина, яка вже не обмежується діагностикою та відносно простими процедурами, а готова брати максимальну відповідальність за здоров’я українців і проводить складні, в тому числі унікальні операції".

Десятки складних випадків… Операції на серці.

Хоча все більше співгромадян обирають платні клініки, в суспільстві поки сильне переконання в тому, що приватна медицина не береться за рисковані операції, "аби не псувати статистику". Це точно не про кардіохірургію "Добробут", більшість пацієнтів якого – саме ті, від кого відмовились всі інші медичні установи України. За словами Олега Калашнікова, левова частка кардіохірургічних операцій клініки – саме складні за компетенцією операції на відкритому серці. А керівник Центру, один з найвідоміших українських кардіохірургів Олександр Бабляк додає, що прийшов працювати в "Добробут" зокрема й тому, що тут він може взяти на операцію важкого пацієнта без необхідності відстоювати своє рішення перед головним лікарем: "Я насамперед роблю свою роботу, а не думаю, що можу погіршити статистику".

При цьому статистика кардіохірургії "Добробуту" навіть краща, ніж в медичних центрах, де не оперують важкохворих. Не дивлячись на те, що ризики кардіохірургічного втручання за шкалою euroSCORE, яку використовують у світі для їх оцінки, у деяких пацієнтів клініки більше 5% (це багато, у більшості випадків менше 1%). Були й 12%. Втім, у кардіохірургів, які працюють у "Добробуті", є досвід успішної операції навіть із загрозливими 60%.

…і одна революційна методика. Мініінвазивна операція на серці.

Те, що в "Добробуті" сьогодні працює одна з найкращих кардіохірургічних команд країни, визнають навіть їх колеги з інших медичних закладів. Особливо після того як в липні 2017 року в клініці першими не тільки в Україні, а й у світі, почали робити мініінвазивне багатосудинне аортокоронарне шунтування – одну з найбільш затребуваних кардіохірургічних операцій, яка надає можливість повністю відновити рух крові в міокарді під час ішемічної хвороби серця, навіть якщо звужені або забиті всі артерії. До літа 2017-го цю операцію, якої тільки в нашій країні потребує близько 20 000 людей щорічно, робили через великий 25-сантиметровий розріз грудини; кардіохірурги "Добробуту" запропонували новий, щадливіший метод, що дозволяє проводити втручання через 5-10-сантиметровий розріз між ребрами.

Доробком лікарів з "Добробуту" вже зацікавились західні колеги – наших кардіохірургів чекають з доповіддю на Європейському конгресі кардіохірургів в 2018 році. А розповідати є про що: після такої операції пацієнт проводить в реанімації лише добу, у лікарні – не більше тижня. За місяць він вже веде активний спосіб життя без жодних обмежень, а за чотири місяці може виконувати важку фізичну роботу. Навіть якщо в анамнезі був інфаркт! Це вражає і самих пацієнтів, і вітчизняних та зарубіжних колег медиків з "Добробуту".

А самі кардіохірурги "Добробуту" після проведених менше ніж за півроку 40 успішних операцій з мініінвазивного багатосудинного коронарного шунтування готові розпочати серію навчальних майстер-класів для колег. Як говорить керівник Центру кардіохірургічної допомоги "Добробуту" Олександр Бабляк, ані клініка, ані команда лікарів не збираються робити освоєний метод ексклюзивним і планують активно розповсюджувати свої знання.

"У майбутньому всі операції на серці повинні стати мініінвазивними"

Є в кардіохірургії "Добробуту" ще одна відмінна риса – бажання активно розвивати в Україні саме мініінвазивну кардіохірургію. Сьогодні вже більшість операцій в Центрі виконуються через міні-доступ (що важливо, вартість операції від цього не змінюється) – не тільки багатосудинне коронарне шунтування, але й пластика і протезування клапанів, усунення деяких вроджених вад серця. «Зараз ми вже всі ізольовані операції на серці (коли вирішується будь-яка одна проблема) можемо робити малоінвазивним способом, – розповідає Олександр Бабляк, кардіохірург з більш ніж 20-річним досвідом проведення операцій як дорослим, так і дітям. – Тепер будемо працювати над гібридними втручаннями – коли необхідно усунути декілька проблем пацієнта. Поки що такі операції проводяться через 25-сантиметровий розріз грудини, але 2019 року в «Добробуті» планують відкриття гібридної операційної, і ми зможемо навіть такі технічно складні втручання робити малоінвазивно. Я хочу, щоб наша кардіохірургічна команда стала тим потягом, який піде вперед і поставить на сучасні рейки українську кардіохірургію». Плани амбітні, але, здається, у "Добробуту" є все для їх реалізації.

Кардіохірургія "Добробуту" в цифрах

  • На 12 місць (8 стаціонарних палат і 4 реанімаційних ліжка) сьогодні розраховано відділення кардіохірургії, яке тепер буде працювати в новому стаціонарі клініки, відкритому у грудні 2017 року. Центр має свою кардіохірургічну реанімацію на 4 місця, яка оснащена найсучаснішим обладнанням.
  • Більше 200 успішних операцій на серці зробили лікарі Центру з моменту його відкриття, в тому числі 70 мініінвазівних операцій.
  • 5 дітей вже прооперували кардіохірурги "Добробуту". Найменшому пацієнту, якому усували вроджену ваду серця, було 8 місяців.
  • 87 років виповнилось на момент операції найстаршому пацієнтові кардіохірургів.
  • 4 дні провів у лікарні пацієнт, якому зробили мініінвазивне багатосудинне коронарне шунтування. Чоловік настільки добре себе почував, що не було сенсу залишатися далі в клініці.  
  • 13 годин – час найдовшої операції на серце в «Добробуті». Пацієнту робили повне протезування дуги аорти.
  • 67,8 % – найвищий ризик кардіохірургічного втручання за шкалою euroSCORE, за яким кардіохірурги «Добробуту» успішно провели операцію

5 історій спасіння

Микола Войцеховський, 60 років, Одеса

Один з перших пацієнтів Центру кардіохірургії мережі «Добробут», якому зробили багатосудинне коронарне шунтування за новою методикою – через міні-доступ. Вже за тиждень після операції чоловік зміг підіймати кавуни вагою по 15 кг, проходить вранці та ввечері по три кілометри і веде досить активний спосіб життя. Лише за десять днів після шунтування Микола пішов подивитися, як справи на його улюбленій пасіці і чи не час качати мед. І це при тому, що у пацієнта було до операції декілька інфарктів, а кардіохірургам довелось нашити йому одразу чотири шунти.

Марія Деревянко, 19 років, Івано-Франківська область

У жовтні 2017 року у Марії випадково виявили дефект міжпередсердної перегородки — вроджену ваду серця, яку потрібно оперувати ще в дитинстві, інакше людина не доживе до 40 років, а іноді й до 27-30. Але у випадку Марії лікарі встигли — серце ще не зносилося, і після операції дівчина буде абсолютно здорова. Ба більше — кардіохірурги «Добробуту» усували ваду малоінвазивним способом, тобто про пережите Марійці буде нагадувати тільки невеликий, у кілька сантиметрів, шрам між ребрами. У клініці дівчина провела тільки п'ять днів.

Тамара Шуба, 81 рік, Чернігів

Знаючи про незліченну кількість своїх діагнозів — ішемічна хвороба серця, важка гіпертонія, гіпотеріоз, астма, діабет і артроз, що повністю зруйнував колінні суглоби, — жінка вже не сподівалася на порятунок, коли після інфаркту дізналася, що у неї вражені всі артерії серця, і це може виправити тільки операція. Тамара мала сумніви, що є клініка, де візьмуться оперувати людину у солідному віці з букетом захворювань. Але «Добробут», за словами самої пацієнтки, повернув їй віру і в українську медицину, і в людяність. Жінці нашили три шунта, і тепер її серце ще точно буде битися.

Тарас Чумаченко, 8 місяців, Запоріжжя

Ще на 22 тижні вагітності батькам хлопчика сказали, що у малюка складна вада серця — тетрада Фалло, коли є відразу чотири дефекти. І оперувати потрібно в перші кілька місяців життя, тому що дитина може не дожити до року. Усунення такої патології — операція підвищеної складності. Але все пройшло відмінно. На питання, чи були побоювання та переживання, кардіохірург Олександр Бабляк відповідає: «Ми команда професіоналів, а не неврастеніків — які побоювання!» Єдине, що турбувало доктора в цьому випадку, що тетраду Фалло поки ще не оперують мініінвазивно, і довелося робити розріз грудини.

Ганна Даниляк, 69 років, Львівська область

10 років тому жінка дізналася, що у неї вроджена аномалія — дво-, а не тристулковий, як має бути, аортальний клапан. У «Добробут» Ганна потрапила, коли отвір клапана був лише 0,4 см при нормі 2-2,5 см. Якби її серце зупинилося, його б не завела жодна реанімація, бо прокачати кров крізь таку маленьку щілину неможливо. Життя пацієнтці врятувала операція — хірурги замінили зношений клапан протезом. Причому не стандартним механічним, при якому жінці довелося б все життя приймати розріджувач крові і здавати аналізи, а сучасним біологічним (з перикарда свині). Це 15 років повноцінного життя, після чого можливе повторне протезування, але втручання буде менш складним.