Одеса, 2 травня 2014 року – у місті відбулися масові зіткнення між проукраїнськими патріотами та їх проросійськими опонентами. Ескалацію спровокували озброєні "вогнепалом" проросійські бойовики, серед яких було чимало "зельоних чєловєчков" з російськими паспортами, тільки в "трєніках". Вони застрелили шістьох одеситів на вулиці Грецькій. У самому центрі Одеси, на Дерибасівській – практично на очах у місцевої міліції. Сказати б, під її пильним прикриттям.

Коли проукраїнська громада рушила в центр міста, бойовики відійшли до Куликового поля – площі біля Залізничного вокзалу, де розташована величезна будівля Будинку профспілок. Під ним тривалий час знаходилося наметове містечко одеського Антимайдану.

Наближення проукраїнських активістів змусило антимайданівців забарикадуватися в Будинку профспілок. Невдовзі там сталася пожежа, яка забрала життя 48 осіб, зокрема й тих, що просто перебували в адмінбудівлі.

Обставини трагедії досі викликають полеміку. З одного боку, у вікна будинку летіли коктейлі Молотова та димові шашки. З іншого, як показала експертиза, загибель відбулася не від вогню, а токсичного отруєння. Причому практично всі загиблі перебували на диво компактно, тоді як вся будівля має п’ять поверхів з майже 5-метровими стелями, і більше ніж 90% площ від вогню взагалі не постраждало…

Слідство триває й досі, але в даному разі важливо інше – чи понесли покарання ті правоохоронці, які проявили кричущу бездіяльність? – Які могли запобігти ескалації конфлікту ще в зародку – під час стрелянини в центрі міста, але свідомо цього не вчинили.

Популярные статьи сейчас

В Украину возвращается жесткий карантин: какие ограничения ждут украинцев

Наталия Могилевская после диеты ошарашила стройной фигурой в костюме: "Боже, шикарная"

Как создать стильную ванную комнату без дизайнера?

"Шо ты рыгаешь...": Анастасия Приходько нарвалась на жесткий ответ за унижения на "Співають всі"

Показать еще

Ні – не понесли жодної, ані кримінальної, ані адміністративної. Навпаки – зробили непогану кар’єру під началом "майданівського" міністра МВС Арсена Авакова та його вірних посіпак на чолі обласних управлінь.

Відомо, що департаментом спеціальних розслідувань ГПУ тривалий час розслідувалось кримінальне провадження №42014160000000186 від 02.05.2014 за ч. 2 ст. 367, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 294, ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 135 КК України. На даний час воно перебуває в компетенції ДБР.

Провадження порушено за фактами неналежного виконання службових обов'язків посадовцями ГУ МВС України в Одеській області під час масових заворушень у м. Одесі 02.05.2014 та захоплення 04.05.2014 будівлі Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області, а також перевищення службових повноважень службовими особами ГУ МВС України в Одеській області.

Нагадаємо, внаслідок дивних з точки зору процесуальної мотивації дії правоохоронців, уже 4 травня 2014 року з ізолятора тимчасового тримання було незаконно звільнено 63 особи з числа учасників масових заворушень. Більшість з них була цінними свідками, які швидко перебралися на територію Криму та в РФ.

Є численні інсайдерські повідомлення, що слідство проводилося неефективно, а значна частка речових доказів навмисно знищена. І не дивно, адже прокуратура Одеської області не була зацікавлена в належному зборі доказової бази, оскільки у подіях 2 травня 2014 року брали участь не тільки проросійські громадяни, а й співробітники одеської міліції, які практично координували дії заворушників.

При цьому майже всі нашкварені правоохоронці, окрім тих, хто втік до Москви, продовжують обіймати посади в МВС та прокуратурі, й навіть стрімко здіймаються кар’єрними сходами…

Найбільш показовий приклад – заступник начальника ГУ НП в Одеській області полковник поліції Іван Іщенко (позначений на фото зеленим маркером). До травня 2014 року він обіймав посаду начальника міліції Тарутинського райвідділу. На день трагедії Іщенко не тільки не намагався зупинити правопорушників, а й фактично координував їхніми діями під час відходу до Кулікового поля, коли по рації отримав від колег попередження про рух великої групу проукраїнських громадян в бік Дерибасівської.

Після суто формального службового розслідування кар’єра Іщенка у Нацполіції стрімко стрибнула вгору. У травні 2014 року його вже було призначено в.о. начальника управління громадської безпеки ГУ МВС України в Одеській області. За кілька місяців підвищено до звання підполковника.

Наступного року він на місяць відряджався начебто в зону АТО, після чого наприкінці 2015 року очолив Управління превентивної діяльності, а ще через півроку отримав звання полковника. В середині 2019 року його підвищено до заступника начальника ГУ НП в Одеській області.

На думку активіста громадської організації "Група 2 травня" Віталія Устименка, саме втручанням Іщенка в розслідування трагедії пояснюється той факт, що більшість причетних бойовиків спокійно уникнули кримінальної відповідальності й легко втекли з України.

"Багато співробітників міліції відкрито переходило на бік проросійських терористів. Вони і далі працюють в оновленій Нацполіції, як-от Іван Іщенко", – наголошує відомий активіст Сергій Стерненко, який брав участь у робочій групі при прокуратурі. Він переконаний, що слідство проводилося непрофесійно, а значна частина речових доказів знищувалася планомірно.

Уникнувши покарання за саботаж розслідування трагедії 2 травня, Іщенко з успіхом зайнявся чисто "мєнтовським" бізнесом. Зокрема, контролював збір щомісячних "абонентських платежів" з підлеглих співробітників ГУ НП в Одеській області, а також наближених до місцевих поліціянів підприємців.

Він і досі контролює співпрацю з Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, внаслідок чого співробітники Нацполіції постійно чергують на вагових комплексах Укртрансбезпеки. Так забезпечується безперешкодний збір хабарів за перевищення ваги вантажівок. Такса коливається від 100 до 800 тис грн. за добу.

Трохи скромніші такси стягуються з маршрутників, які працюють в Одеській області незаконно – близько 2 тис грн з кожної "консерви". За найстриманішими підрахунками – це 2-2,5 млн грн щомісяця.

Під контролем Івана Іщенка перебуває декілька місцевих громадських організацій та фейкових "активістів", які спеціалізуються за "закошмаренні" одеських будівельників житлової та комерційної нерухомості. Під час дій "активістів", які мало нагадують митинги "обуреної громадськості", поліція Іщенка не мовчки потурає актам вандалізму та насильства над робітниками будівельних організацій.

У подальшому, за вирішення проблем із "громадськістю" представники Іщенка отримують матеріальну винагороду або квартири чи приміщення в комплексі. Зокрема, так відбувалося під час сутичок на Гагарінському плато-5, внаслідок чого сам Іщенко отримав квартиру площею понад 200 кв м в одному з елітних будинків від девелопера Kadorr Group.

Окремий доволі врожайний бізнес поліціянтів – забезпечення діяльності штрафмайданчиків, договори з якими підписує саме Іван Іщенко. За нашою інформацією, щомісячні надходження перевищують 600 тис грн. Для того, щоб виплатити корумпованим поліціантам цю суму, підприємці включають по 200 грн згори за кожну евакуйовану ними на штафмайданчик автівку.

Аналогічна ситуація з підрозділом поліції на воді та повітряної підтримки, які також перебувають під орудою Іщенка, щодо збору "абонентських внесків" з браконьєрів Одеської області. Середній дохід тут становить 500 тис. грн у місяць.

Але для належної винагороди перевертню Іщенку цього виявилося замало – він був призначений головою тендерного комітету з закупівлі ГУ НП в Одеській області. Більшість процедур тут відбувається за допороговими статтями витрат – тобто на неконкурентній основі. Щомісяця "відкатні" суми перевищують 2 млн грн. Особливо рясно "відткатують" на закупівлі та ремонті автотранспорту та начебто капітальному ремонті будівель кінологічного центру ГУНП в Одеській області, де навіть "косметики" років із 20 не наводилося…

У схематозах Іщенка задіяні не лише всі без виключення його підлеглі, а й безпосередній керівник ГУ НП в Одеській області Олег Бех, який чудово обізнаний у "бізнесі" Іщенка. Із квітня 2019 року Бех знову працює в Одеському ГУ після відрядження на аналогічну посаду у стратегічний для міністра МВС регіон – Харківщину. А там, як відомо, традиційно опиняються лише особливо довірені для Арсена Борисовича особи…

Іншою мовою, залишенні на керівних посадах зашкварені "мєнти" безпринципно виконують усі вказівки керівництва, адже перебувають на гачку кримінальних проваджень. Водночас профдеформація давно захопила всесь склад МВС, поширюючись неначе пліснява на всю вертикаль аж до голови міністерства.

Покарань ніхто не несе, натомість всі без виключення мають матеріальну зацікавленість – реформа правоохоронних структур завершена. Розходимося…