Швеція - країна з одним з найвищих рівнів життя населення в світі. Не дивлячись на зовнішню респектабельність і благополуччя, ця країна для багатьох залишається дуже закритою і консервативною - з того, що відомо про Швецію в Україні - це мабуть, "шведський стіл", "шведська сім'я" та казки Астрід Ліндгрен.

Насправді, сьогодні Швеція миролюбива країна, яка дотримується політики нейтралітету, з одним з найвищих індексів людського розвитку - у всесвітньому рейтингу Швеція займає восьму позицію.

Сьогодні країну з упевненістю називають країною переможного соціалізму або країною капіталізму з розвиненим соціальним захистом - медицина за копійки, потужне промислове виробництво, високий рівень зайнятості населення та низькі показники криміналу, 80% населення Швеції має рівень доходів вище середнього в порівнянні з іншими країнами Європи. Так що бажаючих виїхати туди з кожним роком все більше і більше.

Світлана Горбенко родом з Херсона. В Україні вона була типовою бізнес-вумен, займала багато керівних посад, працювала в Міністерстві сільського господарства, в Ветеринарній службі України. У 2002 році в рамках проекту Міжнародної фінансової корпорації поїхала на навчальну поїздку до Швеції, там познайомилася з майбутнім чоловіком, який виявився шведом, - Еббе. У січні 2015 року переїхала до Швеції слідом за чоловіком.

Популярные статьи сейчас

Юрий Горбунов и Катя Осадчая не сдерживают радости: "Наконец-то! Отважная четверка"

Ирина Билык отправила младшего сына к своему отцу Аслану Ахмадову: отрываются на полную

"Холостяк" Заливако огорошил признанием рядом с Никитой Добрыниным: "У меня как у кота"

Тоня Матвиенко показала любимое хобби своего брата-монаха: делает невероятные вещи

Показать еще

Про життя і побут в Швеції Світлана розповіла Знай.ua

У шведському мові є неперекладне слово "лагом". Ні в якій іншій мові ви його не зустрінете. Воно пояснює всю націю шведів в цілому. Лагом означає стільки, скільки потрібно, не більше, і не менше, а цілком достатньо. Все своє життя і побут шведи будують "лагом" - без випендрювань, перебільшень, надмірностей, і занадтостей. Зате з комфортом і зручністю. Вони ніколи не покладуть багато в тарілку - краще ще кілька разів підійдуть до столу, їм чужі розкішні особняки в стилі "Пшонка-стайл", вони не куплять другий автомобіль без потреби, навіть якщо є фінансова можливість купити дуже модний і дорогий автомобіль, в інтер'єрі у них все скромно і практично. Це і є лагом, тобто шведська нація. Вони ось такі.

Я все життя на керівних посадах працювала і не мислила себе без роботи. Коли жили з Еббе цивільним шлюбом - так вийшло, що жили на дві країни. У якийсь момент я зрозуміла, що можу втратити чоловіка. І я вирішила їхати на його батьківщину. У Швеції цивільний шлюб називається "самбу" і прирівнюється до офіційного шлюбу. Ми подали документи, вказавши, що перебуваємо в цивільному шлюбі. Якщо доведено, що Ви живете разом - дружині дають право два роки прожити в Швеції. Після двох років - документи знову подаються. Через 3 роки проживання з чоловіком можна подавати на громадянство. Але я ще точно не вирішила, хоча подавати можу в січні 2018 року.

Перевіряли наш шлюб дуже прискіпливо. Години дві проводили співбесіду з нами, запитували все, аж до того, як часто ви цілуєтеся. Це було трохи принизлива процедура, але ми її пройшли. А потім вже розписалися офіційно.

Я думаю, що складно будь-кому емігрантові, в будь-якій країні. Щоб знайти себе і реалізувати - потрібен час, щоб зрозуміти, як влаштовано. У Швеції не прийнято, щоб дружина сиділа вдома. Друге питання, після "як тебе звати? " звучить у шведів: "що ти робиш корисного в житті? "

Еббе вже на пенсії. Зараз ми з ним тимчасово працюємо на проектних роботах. Я проектно працюю в київській бізнес-школі по скайпу, і періодично буваю в Києві.

У мене є мрія. У Швеції є таке відомство - Асоціація шведських туристів. У них є у власності "будиночки мандрівників". Це щось на зразок хостела або міні-готелю - досить специфічна штука, якої в Україні немає. Ми з Еббе вже три роки поспіль працюємо в такому будиночку в горах на лижній базі. База розрахована на 52 особи. Ми там керуючі. Мені дуже подобається сам принцип - біля туристичного місця відкрито такий гостьовий будиночок. Замислююся, щоб створити в цьому напрям щось своє. Хочу такий же "будиночок мандрівника", щоб зустрічати там українців.

Швеція - оцифрована країна. Безліч різних видів послуг можна оплатити через інтернет. Багато чого можна зробити, замовити, встати в чергу, записатися на прийом - все по інтернету. Аж до того, що я ставлю машину на стоянці - мій телефон сам бачить де є вільне місце, за допомогою телефону я можу продовжити стоянку, система сама рахує гроші. Це дуже зручно.

Швеція дуже дорога країна. Якщо брати в процентному співвідношенні витрати, то, думаю, вони приблизно такі ж, як і в Україні. Тільки тут все влаштовано на більш високому рівні, в країні є грошова маса. Але якщо ти вже платиш нечувану суму за якусь послугу - це буде дуже якісно.

Наведу приклад - у нас 74 квадратних метри квартира. Комунальні в місяць складають 350 євро. Сюди входить - приведення в порядок прилеглої території: газонокосарки, квіти, сміття, дитячі майданчики - все це обслуговується. Раз в 7 років в нашому будинку повністю міняють труби. Тут ніхто не чекає прориву труб, не важливо в якому стані труби, просто їх раз в 7 років змінюють. Вікна міняють раз в 10 років, дахи - раз в 12 років. Те, як вони витрачають і на що кошти - викликає захоплення. Так, ти багато і дорого платиш, але ти реально отримуєш якісні послуги, тобі приємно тут жити, приємно заходити в власний під'їзд

У Еббе часто запитують, чим відрізняється Україна і Швеція. Він відповідає, що в Україні дуже багато старих будівель, якими ніхто не займається. У Швеції ви не зустрінете жодного будинку не те що в аварійному стані, а навіть з тріщинкою або облупленою штукатуркою. Максимум, місяці три може якась тріщина бути, але я ще такого не бачила тут. В Україні ж таке часто.

Швеція дуже консервативна, а Україна більш прогресивна. Тут ніхто нікуди не поспішає, нема метушні. Якщо ми з вами поговорили про бізнес, і про щось домовилися, то швидкої реакції не буде, може пройти кілька місяців, поки шведи перейдуть від слів до справ. Якщо раніше - це розцінять, як метушню. З метушливими людьми тут воліють справи не мати. Все повинно бути тихо, спокійно і розмірено. А мені не вистачає українського драйву.

Мені подобається все дерев'яне, те що є в Швеції. Але дерев'яні іграшки тут мене трохи дратують. Мені хочеться сказати: хлопці, прокиньтеся, це ж минуле століття. У нас в Херсоні вже років зо два є Джамп парк для дітей, а тут, в Упсалі, тільки 2 місяці тому такий парк відкрили. Хоча, звичайно, Швеція країна для дітей. Куди б Ви не прийшли - обов'язково є куточок для дітей, з іграшками, книжками, розмальовками.

Нам з чоловіком часто доводиться організовувати зустрічі або робочі поїздки для шведських і українських бізнесменів. У травні у нас був фермер з України, ми познайомили його з точно таким же фермером тут. Виявилося, що у них практично ідентичне господарство. Говорили на рівних. Українці самі не розуміють, наскільки вони просунулися.

Найбільша проблема України - це корупція. Тут цього немає. Все можна напрацювати, до всього дійти - а ось корупція незнищенна.

Шведи не розуміють, як це не брати участі в житті країни, у виборах. У них 85% людей ходять на вибори. Це дуже високий рівень розвитку суспільства - коли на твоїх очах відбувається щось неправильне, а ти не миришся з цим. Шведи ніколи не обуряться в очі, але подзвонять в податкову і попросять перевірити сусіда, який, на їхню думку, живе невідповідно до своїх достатків. І податкова перевірить по дзвінку. Тобто ставлення таке: "Я хочу жити в доброму товаристві, значить все, хто порушує, повинні понести покарання". В Україні такого відчуття немає. В Україні навпаки - якщо була можливість доступу до "годівниці", а ти не скористався - ти якийсь неправильний.

Швеції трохи не вистачає прогресу в освіті. Шведи розуміють, що у них дуже низький рівень освіти в школі, і дуже високий у ВНЗ. У школі у них дуже толерантне ставлення до всього. Аж до того, що якщо учень щось не вивчив - ну й добре, нічого страшного. Ніяких двійок або покарань. Так що школа трохи розслаблена. А ось у вищій школі дуже високі вимоги. І після шведського інституту фахівця візьмуть в будь-якій країні світу. Дуже велика різниця.

Навчатися в Швеції може будь-яка людина, будь-якого віку. Мій чоловік після виходу на пенсію у власне задоволення пішов вивчати в університет історію, метафізику, філософію, риторику. Я підтвердила свою вищу освіту, її визнали. Але мене тепер нікуди не беруть вчитися. Кажуть, що у мене є освіта, досвід, мені потрібно йти працювати, а не місце займати. У Швеції на економічні спеціальності дуже великий попит. Якщо на якусь спеціальність великий попит - з освітою не беруть, а от на ті спеціальності, де попиту немає - я можу піти вчитися.

Шведи - дуже загартовані люди. Вони часто використовують англійську приказку: немає поганої погоди, є поганий одяг.

У Швеції дуже незвичайна система охорони здоров'я. Якщо у тебе щось раптом болить - ти дзвониш в поліклініку, або пишеш в інтернеті на своїй сторінці. Я описую симптоми, мені радять, що робити. Якщо щось серйозніше - мене записують до медсестри. Медсестра в Швеції дуже відрізняється від української медсестри - тут медсестра з вищою освітою і може робити навіть трепанацію черепа. Те, що у нас називають медсестрою - тут це підмесестра. Після огляду медсестра може записати тебе до лікаря. Іноді цей процес сильно розтягується в часі.

Якщо у людини травма або потрібна термінова допомога - є "швидка".

Перше відвідування лікаря - платне. Комуна сама визначає цю суму. Приблизно вона становить 12 євро. Якщо ти по тій же проблемі звертаєшся до того ж лікаря - ти вже не платиш. Якщо йдеш до іншого лікаря, з іншою проблемою знову платиш. Але якщо в рік ти заплатив за візит до лікарів 120 євро - далі ти нічого не платиш.

Точно так і з ліками. Є певна шкала, до якої ти платиш - повну суму, потім йде тільки 70% від вартості, 50% і 30%. Ще все залежить від медпрепаратів. Є такі, які будуть коштувати повну вартість завжди - наприклад, пластир від морської хвороби. У мене є така проблема, а я люблю яхти.

Тобто, якщо у людини важке захворювання, наприклад, онкозахворювання - держава несе твою частину витрат.

У Швеції обов'язкові профілактичні огляди. Раз в півтора року. Такі огляди безкоштовні. При ранніх зверненнях онкозахворювання легко виявити і вилікувати.

В Україні люди люблять говорити про хвороби, людям прийнято співчувати, співпереживати. У Швеції в жодній компанії не стануть обговорювати хвороби або жаліти когось. Для них навіть операція - це дуже інтимне.

У кожного шведа пенсія ділиться на 3 частини. Перша пенсія - за віком або допомога пристарілим. Дається в будь-якому випадку, навіть якщо ти нічого не робив - це приблизно 540 євро. Друга пенсія - ту, яку ти заробив на роботі. І третя - те, що ти накопичив. Більшість людей розраховує на третю пенсію. У Швеції немає високих депозитів, деякий час назад тут навіть була негативна ставка по депозитах. Тому багато вкладають гроші в акції, цінні папери, підприємства. Тут у кожного є свій бухгалтер, кожен фінансово грамотний. Це традиція для шведів. Вони живуть за принципом: ти відповідальний за своє майбутнє і за свою старість.

Шведи платять з пенсії податки. Тут дуже багато обурюються з цього приводу. Свої податки платять самі. Можна написати заяву на підприємство, щоб цим займався бухгалтер. Але, звичайно, кожен швед платить їх сам. Парадокс, але якщо ти платиш податки, ти знаєш, скільки ти сплатив і хочеш контролювати - куди і на що вони йдуть. Шведи дуже небайдужі до таких речей. Все перебудови і нові будівництва в районі міська влада обговорюють з жителями і якщо щось не сподобається більшості - побудувати щось навряд чи вийде.

Пенсіонери скаржаться на розмір пенсії. У мене є знайома, яка 40 років працювала вчителькою. Її пенсія 1500 євро. Вона незадоволена.

З моменту народження дитини до її 8-річчя, один з батьків може взяти 486 днів відпустки і за ним зберігається 80% доходу. Чому в Швеції дуже багато чоловіків в декреті - тому що в тата завжди дохід вище, і на сімейній раді вирішують, що в декрет зі збереженням 80% доходу йде чоловік. Мене спочатку дивували столики для сповивання в чоловічих туалетах і більшість тат на дитячих майданчиках. Зараз я звикла. Швеція - це країна, вихована татами.