Мешканцям 8,5 тисяч будинків Києва вдалося послабити тарифний тиск. Відтепер кияни платитимуть за утримання будинків та прибудинкової території відповідно до старих і законних тарифів. Апеляційний суд залишив без змін рішення про скасування розпорядження КМДА №668 від 06.06.2017р.
Про це розповів голова Центру захисту киян Віталій Нестор під час прес-конференції 18 січня в Києві.
«Це означає, що у зв’язку з прийнятим судовим рішенням, тарифи мали б повернутися до тих, які були затверджені у липні 2017 року», –прокоментував Нестор.
Не дивлячись на скасування судом незаконного тарифу, суми в платіжках киян ростуть, як дріжджове тісто.
«До Центру захисту киян, ініційованого Юлією Тимошенко продовжують звертатися киян, які отримали квитанції із незаконно збільшеними тарифами», – додав очільник столичної громадської організації.

За його словами, це мотивувало команду юристів Центру захисту киян розробити зручний шаблон заяви для перерахунку оплати послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій аби змусити комунальників виконувати рішення суду. Шаблон заяви можна завантажити на сайті Центру захисту киян.
Присутній на прес-конференції керівник юридичного департаменту Центру захисту киян Юрій Власенко розповів про деталі судового процесу.
«В нашій країні виграти суд і отримати – це не вся перемога. Потрібно довести до кінця розпочате та змусити надавачів послуг проводити розрахунок відповідно до прийнятого рішення. Керуючі компанії були зобов’язані з 20 грудня 2018р. по 31 грудня 2018р. застосовувати тариф, який був затверджений розпорядженням КМДА №442 від 30.04.2015р. На той момент тариф становив приблизно 3грн/м2», – проінформував Власенко.
Він додав, що натомість розпорядженням №668 було збільшено тариф у 2 рази, до рівня приблизно 6 грн/м2.
Згідно з ч.2 ст.265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
«Відповідно, платіжка, яку кияни отримали у грудні має бути менша, ніж у жовтні-листопаді та попередніх місяцях», – зазначив правозахисник.
Спікери одноголосно радять не сплачувати збільшену суму нараховану за грудень 2018 р. за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій до моменту здійснення відповідного перерахунку.
Учасники прес-конференції прокоментували заяву Петра Пантелеєва, який скаржився, що поняття «тарифу» припинило існування з 10 червня 2018 року і тому ВГО «Спілка власників житла України» на чолі з Олексієм Кучеренком та Центр захисту киян неправильно сформулювали позов до суду і остаточне рішення суду лежить поза межами законів.
Зокрема, Юрій Власенко пояснив, що питання встановлення тарифів взагалі більше на відноситься до сфери відповідальності КМДА: «Київська міська державна адміністрація вже не має жодного права затверджувати тарифи на утримання будинків та прибудинкових територій. Керуюча компанія, яка має намір підняти тариф, зобов’язана донести до споживачів цю інформацію. Після цього проводяться загальні збори мешканців, на яких представник компанії пояснює, чому саме тариф має піднятись. Мешканці шляхом голосування або погоджуються, або не погоджуються з підвищенням. Якщо керуюча компанія не згодна з таким рішенням, вона має право відмовитись від обслуговування будинку».
Віталій Нестор та Юрій Власенко порадили киянам бути пильними та перевіряти платіжні квитанції.
«В разі відмови в перерахунку, звертайтеся до ЦЗК. Наші організації продовжують боротьбу зі зниження тарифів для будинків, що обслуговуються приватними керуючими компаніями. В багатьох випадках тарифи на їхні послуги «орієнтувалися» на незаконно підвищені розцінки комунальних підприємств», – додав Юрій Власенко.
Віталій Нестор, зі свого боку, попередив чиновників про серйозну відповідальність в разі відмови виконати рішення суду: «Службові особи керуючих компаній в Києві нівеліюють та не виконують рішення окружного адміністративного суду. Як юрист, я попереджаю, що вони можуть нести кримінальну відповідальності. Норма ККУ ст. 382 передбачає: умисне невиконання службовою особою вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили - карається позбавленням волі на строк до трьох років».
Як повідомлялося раніше, рішення від 06.07.2018 Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/8441/17 залишено без змін за адміністративним позовом Всеукраїнської громадської організації «Спілка власників житла України» до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування розпорядження №668 від 06 червня 2017 року «Про встановлення тарифів та структури тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та внесення змін до деяких розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)».
Днями голова ВГО СВЖУ Олексій Кучеренко на свої фейсбук-сторінці коментував: «Будемо разом з киянами наводити порядок в Києві, вимагати перерахунок та вишукувати з комунальників. Двірники та майстри точно не постраждають — вони мусять отримувати належну зарплатню за свій труд. А ось «схемники» та дилетанти чиновники — нам з вами точно не потрібні!»
На сьогодні є підстави вважати, що ці тарифи необґрунтовані, завищені і фактично не виконуються в тому обсязі, який має бути наданий мешканцям міста Києва. Враховуючи це, наше завдання як громадських організацій, як мешканців міста Києва повідомити кожного киянина про те, що він може захистити свої права.