Вчені занепокоєні станом дна океану, адже нещодавно в організмі його мешканців знайшли штучні хімікати, які було заборонено ще в 1970-хроках.

Про це інформує видання Nature Ecology and Evolution.

Читайте також: Кросівки виготовлятимуть з океанічного сміття

Екологи, досліджуючи найглибші западини світового океану, були здивовані неприємною знахідною. У глибоких водах виявили досить високу концентрацію таких небезпечних сполук, як ПХБ (поліхлорований біфенил) і ПБДЕ (полібромовані дифенилові ефіри).

Ці хімікати застосовували ще у 20 століття як електричні ізолятори і антипірени - речовини, що утруднюють займання матеріалів., проте через їх сильну токсичність та здатність накопичуватися у навколишньому середовищі, використання цих хімікатів було заборонено.

Популярні новини зараз
Наталія Кличко вперше порушила мовчанку і пояснила розлучення з мером Києва Дружина зірки "Чорне кохання" Бурака Озчівіта Фахріє Евджен пішла з дому після його візиту до путіна: "Дайте нам спокій" Що буде з гривнею найближчим часом: експерт назвав два можливі сценарії дій Нацбанку Андрій Шевченко, легенда українського футболу, показав як в 44 роки виглядає його дружина - американська модель
Показати ще

Для виявлення рівня забруднення дня океану, вчені на чолі з Аланом Джесоном із Університету Ньюкасла дослідили наявність цих забрудників в організмі ракоподібних – бокоплавів, яких спеціальними апаратами дістали із Маріанської западини жолобу Кермадек. Ці обидва жолоби знаходяться на відстані 7 тисяч кілометрів один від одного та глибиною понад 10 кілометрів.

ПХБ та ПБДЕ, які виявили в океані, за словами фахівців, продовжують циркулювати у природі, оскільки вони майже не розкладаються, а оскільки до заборони їх виготовили понад 1,3 мільйони тон, це завдає неабиякої шкоди довкіллю.

Однак вони відзначають, що найвищий рівень ПХБ, який вони зафіксували у Маріанському жолобі, у 50 разів перевищує забруднення цим хімікатом у тілах крабів з рисових полів долини Ляохе, однієї з найзабрудненіших річок Китаю.

Дослідники припускають, що шкідливі речовини могли потрапити в океан через аварії на промисловості, техногенні катастрофи, а також у пластику та мертвих тваринах, що осідали на дно і ними харчувалися ракоподібні.

Як повідомляв раніше інформаційний портал "Знай.ua", американські та ірландські вчені з'ясували, що температура поверхні Світового океану в останній великий міжльодовиковий період, близько 116-129 тисяч років тому, майже збігалася із сучасною. У той час рівень моря був вищим, ніж сьогодні, на шість-дев'ять метрів.